fbpx

Jak dlouho trvá naučit se anglicky?

Skvělá otázka, že? Předpokládám, že vás už možná také někdy napadla. A pokud ano, tak vězte, že určitě nejste sami. Naopak, je to asi ta vůbec nejčastější otázka, kterou dostávám. A tak si na ni pojďme společně zkusit odpovědět, co říkáte?

Hned na úvod je třeba si přiznat, že ač otázka je to jasná, stručná a srozumitelná, s odpovědí je to již o trošku složitější. Naše úvodní otázka v sobě totiž skrývá několik zásadních proměnných či podotázek. Vezmeme to postupně, souhlasíte?

Hned ta první a asi nejdůležitější a také nejzákeřnější je otázka „Co to znamená umět anglicky?“ No schválně, zkuste si na tu otázku sami odpovědět a uvidíte, že to není tak snadné. A pak se zkuste zeptat pár svých známých či kamarádů a zjistíte, že kolik lidí, tolik odpovědí. Pro někoho to znamená dokázat se domluvit v základních životních situacích, tedy třeba na cestách si domluvit ubytování či se zeptat na cestu. Pro někoho jiného je to poslech BBC bez větších problémů s porozuměním, pro jiné pak schopnost mluvit tak, aby nikdo nepoznal, že nejsou rodilí mluvčí…

Další problém je, určit se i z kterých „schopností“ se vlastně to „umění anglicky“ sestává – asi všichni se shodneme na mluvení a poslechu, pak tu máme čtení a psaní – to je taky důležité, že? A co slovní zásoba (bez té to nejde, že?) a výslovnost (kdyby nám nikdo nerozuměl, tak by to nebylo zrovna ideální)… A pokud si řekneme, že všechny tyhle schopnosti dohromady, tak tu máme opět otázku na jaké úrovni člověk musí kterou z nich mít, aby si mohl říci, teď už umím anglicky…

Dalšími kritérii, které ovlivňují to, jak dlouho „to trvá“ jsou pak váš věk, kolik času máte k učení angličtiny, to jestli se můžete učit pravidelně, jaká je vaše současná úroveň angličtiny, jestli jste na to sami a nebo vám někdo s angličtinou pomáhá, jak jste zvyklý se učit, kde bydlíte, jaké jsou vaše předchozí zkušenosti, jaká je vaše motivace, jakou metodu a materiály budete používat a tak dále a tak dále.

Tímto předlouhým úvodem se snažím dostat k tomu, proč nejsem schopný, ač bych si to, věřte mi prosím, ze srdce přál, odpovědět na tuto otázku nějak „přesně“ či univerzálně. Ač se za to dost stydím, musím se přiznat, že jsem opravdu koketoval s myšlenkou si nějaké číslo jenom tak vymyslím a prostě ho lidem budu říkat místo dlouhého vysvětlování – to by ale byl podvod, ne? 🙂

Abych ale přece jenom řekl něco alespoň trošku konkrétního, když už jste se mnou měli tu trpělivost, tak dle Cambridge English Language Assessment je třeba následující množství hodin k tomu, aby se člověk z „nuly“ dostal na danou úroveň:

A2 – začátečník – elementary –  180 – 200 hodin

B1 – mírně pokročilý – intermediate – 350 – 400 hodin

B2 – středně pokročilý – upper-intermediate – 500 – 600 hodin

C1 – pokročilý – advanced – 700 – 800 hodin

C2 – expert – proficiency – 1000 – 1200 hodin

Učení jazyka je běh na dlouho trať a jako třeba u mého oblíbeného půlmaratonu je celkem jedno, jak rychle uběhnete prvních pár set metrů, mnohem důležitější je najít si svoje tempo, to držet a když to vše jde dobře, tak klidně postupně přidávat. Přepálit start se dá totiž jak u běhu, tak u studia. Pokud se stanovíte nereálné cíle (tempo) a budete se jich snažit mermomocí držet, dlouho to nevydržíte, odpadnete a možná na běh (či studium) nadobro zanevřete. Mnohem důležitější, než jestli se na tu či onu úroveň dostanete za měsíců šest či osm je to, jestli si budete učení užívat. Mnohem lépe se totiž učí ti lidé, které to baví. Takový lidé také si pak nehledají výmluvy, proč se naučit, ale naopak, jak si najít čas na to, se učit.

Dovolím si ještě jedno, dle mého velmi výmluvné přirovnání, učení se angličtiny je jako tlačení těžkého nákupního košíku – na začátku je potřeba hodně energie k tomu, abyste ho roztlačili, dali do pohybu – jak už ale jednou jede, je pokračování v jízdě (pohybu vpřed) velmi lehké a tu váhu, se kterou jste zápasili na začátku už téměř necítíte, klíčové ale je, nenechat vozík zase zastavit – roztlačování totiž bude opět stejně těžké jako na samém počátku. Klíčová je tedy pravidelnost až jistá samozřejmost – jako si ráno samozřejmě čistíte zuby a (předpokládám, nemáte každé ráno velké dilema, zda zuby čistit, či ne), tak stejnou samozřejmostí by pro vás mělo být učení se či obklopení se angličtinou.

Strašně by mne zajímalo, jak to vidíte vy sami? Co pro vás znamená „umět anglicky“? A jak dlouho si vy myslíte, že to trvá se takovou úroveň dostat? Předem moc děkuji za vaše komentáře a moc se na ně těším! A hlavně nezapomeňte, stay awesome and dream big! 🙂

O stejném tématu také mluvím na následujícím videu: