fbpx

Učení se angličtiny – maraton či sprint – aneb jak začít, vytrvat a neskočit :)

Hned na úvod bych rád řekl to hlavní – dle mého, je učení se jazyků je běh na dlouhou trať – mnohem více maraton než sprint. V podstatě vůbec nezáleží na tom, jak rychle uběhnete první pár kilometrů. Je mnohem lepší nasadit tempo, které zvládáte udržet a časem přidávat, kdy se běží dobře, než přepálit začátek a brzy odpadnout.

Jednoznačně souhlasím s citátem od Billa Gatese, že „Lidé přeceňují, co mohou zvládnout za jediný den, a podceňují, co mohou dokázat během celého života.“ Pokud se tedy rozhodnete se něco nového naučit (třeba anglicky), tak je dobré mít tento citát na paměti. Vědět, že hlavní je vydržet, a svůj „běh k báječné angličtině“ si užívat.

Mimochodem rád bych se vámi podělil o ještě jeden z mých oblíbených citátů, tentokráte od Alberta Einsteina, který (údajně) řekl, že „Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“ A tak pokud už jste něco několikrát zkusili, nakoupili knihy, nadšeně začali a hodně brzy odpadli, možná je nejvyšší čas zkusit to jinak. Ideálně tak, aby vás to opravdu bavilo.

Konkrétně bych doporučil: Vytvořte si pevné učební návyky (rutinu). Jinak totiž budete stále dokola selhávat, přestávat, hledat si výmluvy a časem to vzdáte úplně. Nebojte, jde to zvládnout, není to lehké, ale jde to. Jsem si jistý, že pokud budete opravdu chtít, tak jste předurčeni k úspěchu. A hlavně, stojí to za to!

Jednotlivé návyky si osvojujte postupně. Já vím, chce to trpělivost, ale jenom tak vám ty návyky skutečně vydrží. Řím taky nebyl postaven přes noc 🙂 Pokud se vám podaří si každý měsíc po celý rok osvojit jeden nový návyk, bude z vás za rok úplně jiný člověk/student! A to se vyplatí, ne?

Co přesně tím myslím? Rozhodněte se pro něco, na co se budete soustředit příští měsíc. Doporučil bych tak maximálně dvě věci. A skutečně to dělejte každý jednotlivý den. Například se rozhodnete, že každé ráno u snídaně budete studovat angličtinu s aplikací Duolingo (jako to dělám já se španělštinou :)). Soustřeďte se celý měsíc na to, aby se to pro vás stalo stejně přirozené jako čistění zubů či omytí rukou po použití WC. Tak jako se (předpokládám :)) nepřemlouváte k tomu, abyste si ráno vyčistili zuby, ale prostě jdete a uděláte to, tak stejně tak by se pro vás mělo stát přirozené to, že ráno u snídaně zapínáte tablet a Duolingo.

Vytvořte si tabulku, kam si budete každý den zaznamenávat, jestli jste udělali každý jednotlivý den to, co jste měli. V praxi to vypadá tak, že v prvním sloupečku je vždy datum další sloupečky označují to, co chcete dělat každý den. Například chcete každý den dělat jednu lekci v Duolingu. Poté si každý den večer (či další den ráno) tabulku otevřete a vyplníte zeleně to, co jste udělali a červeně to, co jste neudělali (z počátku tedy pouze to jedno políčko). Sami uvidíte, jak radostný je pohled na „kupu zeleně“ a jak neradi budete dávat červenou. Často se pak stává, že člověk raději ještě udělá to, co původně chtěl označit červeně a pak jde teprve spát… 🙂 Upřímně, z počátku je to těžké. Možná se vám zrovna dneska nechce, možná zrovna dneska byste si raději pustili nějaký video s koťátky či šťěňátky… Přesto, zkuste vytrvat. Pokud vydržíte zhruba tři týdny, máte vyhráno. Pak už to pro vás bude automatické, bezbolestné (a velmi přínosné).

Na další měsíc si pak můžete přidat další závazek. Řekněme, že pokaždé, když budete někam cestovat autem, tak budete poslouchat audioknihny v angličtině. Nastupujete do auta, zapínáte rádio, pouštíte z vašeho mp3 přehrávače audioknihu, zapínáte pás, odbržďujete, vyrážíte. Za čas se to stane zcela automatické, už se nebude muset přemlouvat, že zase až zítra atd. (Já takto poslouchám audioknihy v angličtině téměř při každé cestě a jsem nadšený z toho, co už jsem se nového naučil a dozvěděl!).

Další měsíc si ke dvěma vašim skvělým anglickým návykům přidejte další. Například pokud si rádi před spaním chvilku čtete, budete si číst pouze anglicky. Já vím, půjde to pomalu, možná to nebude chvilku ono, ale vy vytrváte. Já vím, že ano 🙂 A po nějaké době to opět bude automatické, prostě sáhnete po anglické knize, a oddáte se radostem četby. Step by step 🙂 A brzy budete obklopeni angličtinou a ani vám to nepřijde 🙂

Krom postupného osvojování dobrých návyků mám pro vás ještě pár dalších rad. Jste zvědaví? Tak to je dobře! 🙂

Vytvořte si závazek! Co přesně zvládnete a do kdy (ideálně něco “měřitelného”) a pak to všem řekněte, každému, koho potkáte, napište to na Facebook, Twitter, LinkedIn, do diskuzních skupin, kamarádům emailem, prostě všem! Nevím jak vám, ale mě je pak fakt trapné se na to vykašlat, protože už předem vím, že se mě moji známý a kamarádi zeptají, jak si vedu a jestli už mám splněno… A při představě, jak se trapně vymlouvám a klopím oči do stolu se raději rychle zvednu a začnu pracovat na svém závazku 🙂

Najděte si parťáky! Opravdu. Ve dvou (či více:)) se to lépe táhne. Pokud se spojíte s ostatními lidmi s podobným cílem, tak se můžete vzájemně motivovat a podporovat. A nejen to, můžete spolu sdílet, co se vám osvědčilo, diskutovat spolu nad novými nápady a triky. Last but not least, je také zase o kousíček hloupější a trapnější to vzdát (a zklamat ostatní), že? 🙂 Buď se můžete přidat do nějaké již existující skupiny (například na Facebooku), či si můžete vytvořit vlastní – oslovte pár přátel a vytvořte si svůj vlastní “English Club” 🙂

Myslete pozitivně, odměňujte se a chvalte se! Já vím, asi vám to zní jako hloupá klišé, ale když ono je to opravdu tak důležité. Zkuste se na věc dívat pozitivně, radovat se z každého úspěchu, pochválit se, když něco zvládnete a odměňovat se. Například jste přečetli svoji první anglickou knihu (zjednodušenou). To je přece úžasné, ne! Celou knihu jenom a angličtině! Vy sami. Wau! Je čas se poplácat po ramenou, dát si za odměnu třeba váš oblíbený zákusek, podívat se na sebe a říci si, “Hej! I am good! I read the whole book in ENGLISH!”. A rovnou už si naplánujte, jaký bude další krok 🙂

Zaplaťte předem! Nebojte, nenutím vás poslat peníze mě 🙂 Pokud se ale rozhodnete najít si učitele či chodit do nějakého kurzu, zaplaťte předem. Většina z nás nerada přichází o své peníze, a tak máme zase o kousek větší motivaci na hodinu dorazit. Objednejte si kurz v létě v anglicky mluvící zemi, zaplaťte předem a těšte se (a děste se :)).

Pozor Broňova reklamní chvilka! Samozřejmě můžete také investovat do mého Maxikurzu angličtiny 🙂 V tomto jednom maxi kurzu najdete hezky pohromadě všechny mé kurzy vytvořené pro Seudo.cz na jednom místě a za výhodnou cenu. Během roku se tak postupně můžete těšit nejen na mne, ale také necelých devět hodin „přetékajících“ angličtinou! Pokud vás tedy neděsí představa, že spolu strávíme takovou dlouho dobu, tak jste více než vítáni vrhnout se spolu se mnou do studia těch nejdůležitějších věcí a angličtině! 🙂 https://www.seduo.cz/kompletni-anglictina-s-bronou-sobotkou?a_box=eakzq9uh&a_cam=38

Plánujte si svá setkání s angličtinou, jako by to byl důležitý obchodní partner! Ano, myslím to vážně, napište si do diáře přesný čas, který se ten a ten den plánujete učit. Je pak výrazně větší šance, že to opravdu uděláte, než když si řeknete, že se prostě budete někdy učit, až budete mít čas… (Protože ten my stále nemáme, že?)

A hlavně, užívejte si to! Vždy přece “Life is too short for boring English lessons” 🙂

A hlavně nezapomínejte: Stay awesome and dream big! 🙂