Přeskočit na obsah

Nebuď líné hovado, zahraj si textovku, mluv sám k sobě. Studenti radí studentům, jak se naučit anglicky

Začalo to jednoduchou otázkou na Facebooku. Představte si, že se začínáte znovu učit anglicky, jakou radu byste si dali? A sešlo se tolik báječných nápadů, že by byla škoda, kdyby jen tak zapadly do feedu sociálních sítí. Takže tady je první článek, jehož spoluautory jste možná i vy nebo vaši známí. Připravte se na nálož ryze praktických rad a osobně prochozených slepých uliček.

Mluv, mluv, mluv

Zdá se to jako banální rada na začátek, ale je klíčová. Stejně jako jízdu na kole nenatrénujete sledováním Tour de France, ani angličtinu bez aktivního používání pod kůži nedostanete.

  • Mluv, je jedno, že řekneš blbost, ale mluv. (Martina Chomátová)
  • Nemysli si, že všechno musíš říct jen správě. (Jirka Vancourek)
  • Neboj se mluvit. (Alenka Clifik)
  • Pokud se chceš domluvit, je potřeba začít mluvit. (Dominička Brůžková)
  • Veľa sa rozprávaj v angličtine (s cudzincami, s rodenými mluvčími, s okolím) + nevyčítaj si chyby a zasmej sa na nich. (Alexandra Baranová)

Největší překážku před mluvení si do hlavy dáváme sami, když se bojíme toho, že uděláme chybu. Proto jsem sestavil abecední seznam toho, co se většinou stane, když před někým použijete špatné slovíčko, uděláte chybu ve výslovnosti nebo třeba použijete špatný čas. Tady je:

  1. Nic.

Ano, je to tak, více bodů v seznamu není. Většinou se totiž nestane vůbec nic. Váš konverzační protějšek si často chyby ani nevšimne nebo se přes ni okamžitě přenese a soustředí se jen na obsah sdělení. A pokud se chybě přeci jen věnuje, hlavy za trest nepadají.

Nestyďte se mluvit, mluvte hodně, nejlíp jak se vám zdá a oni (ty bestie anglicky prvojazyčné) se třeba i zarazí a opraví vás nebo se prostě spolu zasmějete – hlavně nešumlujte a netvařte se, že umíte, když neumíte.

Jestli ještě stále anglicky nemluvíte, zamyslete se upřímně nad tím, proč tomu tak je. Stručně nasměruji k myšlence, že mluvení vypilujete mluvením i poslechem, při kterém naposloucháte správnou výslovnost.

Ostatně, kombinaci mluvení a poslechu doporučila i další studentka. Mluvit, poslouchat a zase mluvit a poslouchat. (Miluše Fabiánková)

Za chyby se hlavy netrhají. Tak zahoďte stud a mluvte.

Sbal se a odjeď do ciziny

Odjeď do Anglie či USA, alespoň na pár měsíců. Nic mi nedalo víc, než pracovní pobyty v Americe. A to jsem si na začátku párkrát i pobrečela, že jim nerozumím. (Markéta Brázdová)

Chápu, že tato rada má své limitace. Nejčastěji na ose čas – peníze. V nižším věku máme sice moře času, ale limitují nás finance. A jak roky přibývají a čísla na účtu černají a rostou, mizí volný čas.

Dále jsou na stole důvodů pro nesbalení si kufrů argumenty typu kariéra, (malé) děti nebo zkrátka nedůvěra ve své schopnosti.

Všechny důvody pro „nevyjetí” jsou opodstatněné. Ale zároveň věřím, že většina z nich je řešitelná a s pobytem (alespoň krátkodobým) v cizině slučitelná.

  • Mám čas, ale nemám peníze → jeďte na pracovní pobyt, pracujte na farmě nebo dobrovolničte. Moji oblíbenou dobrovolnickou organizací je WWOOF.
  • Mám málo peněz a přiměřeně času → domluvte si krátké dobrovolničení, nebo vyjeďte na low cost výlet, ideálně sami, ať jste nuceni mluvit s cizinci.
  • Mám peníze, ale nemám čas → doporučuji intenzivní kurz v zahraničí, opět ideálně bez parťáka, který by vás sváděl k večernímu pokecu v češtině. Potřebujete si přepnout hlavu kompletně do angličtiny.
  • Mám děti → pokud si troufáte, jeďte do zahraničí s nimi. Sežeňte si levné ubytování, pracujte na částečný úvazek nebo dobrovolničte i s dětmi. Výhodou je, že trochu angličtiny nasají i ony.
  • Mám rozjetou kariéru → zkuste si domluvit práci na „remote” nebo zjistěte, zda vaše firma nemá zahraniční pobočku.

Odjet do zahraničí je jedním ze skvělých způsobů, jak se přirozeně obklopíte angličtinou. Proto se tyto rady mezi studenty opakovaly.

  • Piš, barde, střádej a až budeš mít pár set tisíc, odjeď na rok do anglicky mluvícího prostředí. Můžeš mít i míň, ale pak tam budeš muset manuálně pracovat a to ty nerad. (Miroslav Hlavička)
  • Odjeď někam, kde je angličtina rodným jazykem, minimálně na několik měsíců, protože jedině to, že se nebudeš moct jinak dorozumět, tě donutí vžít se do angličtiny naplno bez všech rušivých elementů. (Miri Val)
  • Piš si s anglickým přítelem a rozhodně za každou cenu odjeď do Anglie, Ameriky, kamkoliv, kde se zbavíš strachu a poznáš kulturu. (Zuzana Vavrušková)
  • Já bych jela do země, kde se mluví anglicky a není tam zima. Nejspíš někam do Afriky. (Kateřina Vršovská Stojanová)

Na ochutnávku, otestování i oprášení angličtiny pomůže i velmi krátký pobyt, který zvládnete i s dětmi, minimem financí nebo přecpanou e-mailovou schránkou. Jak výstižně říká Michal Dočkal: Skutečná angličtina je tam venku, ne v učebnici

Takže, ničeho se neboj a vyjeď do ciziny! (Zuzana Piše)

Time to hit the road!

Praktické rady plus tipy na pár vteřin denně

Často padaly rady, které nevyžadují žádné speciální pomůcky nebo velké investice. Jde o změnu, kterou provedete ve vnímání učení se angličtiny.

  • Snažit se nepřekládat v hlavě, ale učit mozek přemýšlet rovnou v angličtině. (Andrejka Meisnerová)
  • Nebrat to jako učení. Umět jazyk není cíl, ale prostředek. (Jana Tomasová)

Další rady byly ryze praktické. A překvapivě mnohé z nich nezaberou příliš času.

  • Každá den se nauč jedno nové slovíčko a zopakuj si všechna minulá, která už umíš. (Michal Dušek)
  • Kukaj pravidelne v aj prasiatko Peppu. (Janka Gete)
  • Čti si víc knížek. Hledej si je dle své momentální úrovně. Zkoumej, objevuj a neřeš tolik své výsledky a progres. Hraj si. Spoj angličtinu s něčím, co tě fakt baví (i když to vypadá jako dvojice, která se nebude kamarádit). (Marie Pavelková)
  • Kup si knížku Anglická gramatika pro samouky Oxford. (Gabriela Kazdova)
  • Čti ve zjednodušené angličtině, nejlépe na čtečce (má nainstalovaný slovník) a poslouchej angličtinu. (Drahomíra Daku Kurka)

Zjednodušené knihy sám rád ke studiu angličtiny doporučuji. A těm, kteří na čtení nemají čas, radím poslouchat stejně zjednodušené audioknihy.

A co se slovníků týče, můj favorit je Lingea Lexicon. Cena je za tu kvalitu velice příznivá.

Jeden tip mi připadal jako skvělý nápad, pokud se chcete elegantně dostat k anglicky mluvícím lidem, ale nechcete odjíždět. Iva Zimová poradila: Začni hlídat malé děti anglicky mluvícím rodinám. Pokud jste ve městě, ve kterém je univerzita nebo sídlí nadnárodní firmy, máte vyhráno. Ale i v menších městech po zapátrání určitě narazíte minimálně na rodinu, ve které je jeden z partnerů cizinec.

Často se objevoval i apel na pravidelnost.

  • Nedělat pauzy, ty se volně přemění v několikaměsíční stagnaci a následné zapomenutí již probraného. (Irena Karpíšková)
  • Učit se pravidelně. (Nina Kulheimová)

Další originální tip oceníte, pokud jste fanoušci textovekZahraj si se slovníkem nějakou starou textovou hru z 80. let, Mám pocit, že 70 % své slovní zásoby jsem v dětství nasbíral právě z textovek. (Lukáš Pelant)

A samozřejmě nezapomínejte i na nácvik výslovnosti. Slovíčka (totiž) nejsou všechno. (Jan Gerenda) Víc si hledej, jak se to vyslovuje. Ať se to nepřeučuješ, zase. (Jakub Málek)

Tady ve videu radím, jak si zlepšíte výslovnost.

Do noty si v radách padli Kamila Gasová a Petr Lozan. Kamila radila mluv sama se sebou. A Petrova reakce? Tohle je skvělý tip, málem bych na něj zapoměl. Člověku se v hlavě často honí nějaké myšlenky, když jsem se učil, pomáhalo mi párkrát za den zkusit přepnout ten tok myšlenek do angličtiny a zkoušet, co bych z něj uměl vyjádřit. Kromě toho bylo zajímavé, že některé myšlenky jsem kvůli nedostatečné znalosti jazyka i lepšímu zaměření pozornosti interpretoval jinak, často i mnohem zřetelněji nebo povzbudivěji. Taky tím člověk zkouší, jak moc by uměl vyjádřit něco, co ho zajímá a týká se ho to, což je docela motivující zadání.

Pro jiné je řešením hudba.

  • Poslouchej, uč se a zpívej si své oblíbené anglické písničky. (Radka Húšťová)
  • Poslouchej angličtinu, kde se dá. (Markéta Adamčíková)

Ludmila Hendrychová krásně shrnula mnou doporučované obklopení se angličtinou do věty Pozvi angličtinu do svého životaU snídaně si poslechni BBC zprávy, cestou do práce si poslouchej anglické podcasty, při práci si zpívej anglické písničky, odpoledne si dej zajímavý film s anglickými titulky a večer se začti do knížky v angličtině. K obklopení se angličtinou vyzval i Petr Saska.

Poslouchejte anglické podcasty. Moje srdcovka je BBC Learning English.

Nejobsáhlejší seznam rad sepsal Karel Kadlec. Díky moc za zmínku podcastu s díly pro začátečníky

Rady od Karla, jak proniknout do angličtiny. Obzvlášť mě zaujal konec, ale věřím, že vám se do angličtiny podaří zamilovat.

Líbí se mi, že jste si nezapomněli povzbudit.

  • Nevzdávat se a učit se jinak než jen podle učebnice. (Alena Mariam Hrubá)
  • Nikdy se nevzdávej s gramatikou a vydrž! (Mili Es Bé)

Na gramatiku doporučuji svůj kurz Kompletní gramatika od A do Zet.

Najdi si lepšího učitele nebo změň školu

Se špatným učitelem si skvělou angličtinu nevybudujete. A možná pro ni ztratíte i nadšení. Proto se mezi radami objevovaly i ty, které se učitelů týkaly.

  • Nenech si zájem o cizí jazyky zkazit systémem školní výuky. (Viktorka Hlaváčková)
  • Využít native speakera a nebát se. (Lucie Nováková)
  • Najdi si lepší střední školu s pořádnou učitelkou angličtiny (i ostatních předmětů) a hlavně si nenech na otázky odpovídat It doesn’t matter. (Markéta Vacková)
  • Rovnou si zaplatit individuální hodiny, žádné skupinové lekce, to jsou vyhozené peníze. (Michaela Svobodová)

Moc se mi líbilo, jak ideálního učitele (angličtiny) popsala Michaela Boudová. Shodneme se. Hodně mluv, ať tě učitel (ideálně chápavý a empatický bez komplexů) může opravit. Znalost gramatiky je super, ale když se člověk bojí něco říci, aby hlavně neudělal chybu a ze sebe blbečka, tak je to k ničemu.

Největší radost je, když se podaří propojení báječných učitelů a skvělých studentů. Proto jsem založil virtuální jazykovku, do které jsem každého učitele přijímal až po tom, co jsem si na vlastní kůži vyzkoušel, jak učí.

Dobře míněné rady pro zasmání

U některých komentářů mi hodně cukaly koutky. A protože sdílené veselí je nejlepší veselí, posouvám pár perliček dál.

  • Takže, co byste si poradili, kdybyste s angličtinou zase začínali?
  • Vyber si italštinu, je lehčí. (Chris Evans)
  • ŽÁDNÝ jazyk není lehký – žádný. (Nora Linhart)
  • Nikdy, nikdy, ale nikdy neotevři Angličtinu pro samouky! (Roman A. Masaryk)
  • Najdi si svého ožralého angličana a ber ho s sebou na večírky. (Jarmil Jadrný)

A jeden vzkaz pro věčné začátečníky. A tentokrát začínáš už opravdu, ale opravdu naposledy. (Marta Hudecová)

Vymaňte se z věčného začátečnictví. Věnujte se v angličtině tomu, co vás baví, ať u studia vydržíte. Mám pro vás 300+ zdrojů na studium angličtiny, takže věřím, že si vybere každý. Stačí se přihlásit do newsletteru a e-book je zdarma váš.

Vzkazy plné naděje

Jak vždy na konec připomínám: Don’t forget to stay awesome and dream big! Tuto radu přetavilo několik studentů a svým mladším já poslali slova podpory.

  • Nevzdávej to! (Hana Rusynová)
  • Vydrž, prťka, vydrž! (Alena Karanikolova)
  • Nepřestávej! (Eliška Gajgrová)
  • Obejmutí! (Kateřina Vršovská Stojanova)

Pavel tak optimistický nebyl. Věřím však, že možná ještě nedosáhnul na požadovanou úroveň, ale něco z angličtiny na něm za těch pět let zůstalo. Nepouštěj se do toho. Nemá to cenu. Ani pět let každodenního učení s různými aplikacemi, koukání na filmy v angličtině, absolvování konverzačního kurzu angličtiny s lektory, používání angličtiny v práci ti stejně nepomůže. Anglicky se stejně nenaučíš. (Pavel Jedlička)

Intenzivněji se do minulosti motivoval i Lidu Balcik (Vydržet a nebuď líný.) a Petr Pelc (Nebuď tak líné hovado.)

A že angličtina není žádná rychlovka potvrdila Renáta Majgotová: Po prvním roce tě to začne bavit.

Ještě jednou děkuji za všechny komentáře a doufám, že vám nálož tipů a rad od ostatních studentů pomohou k vlastní báječné angličtině. Pokud by vás zajímalo, jak v online lekcích učím já, mrkněte na YouTube kanál nebo na kurzy níže.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!