8 typů lidí, co se anglicky nikdy nenaučí

Za ty roky, co učím angličtinu online a offline, jsem vypozoroval, že existuje několik druhů či typů studentů, kteří v učení angličtiny pravidelně selhávají. Ne proto, že by snad na angličtinu neměli buňky. Problém je pouze v tom, jak ke studiu přistupují. Věřím, že vy určitě podobné chyby neděláte, ale pro jistotu si na ně a na to, jak se jim vyhnout, pojďme posvítit.

SPRINTER

Tento typ se pro angličtinu totálně nadchne. Není na co čekat, říká si, a nadšeně se vrhá do učení. A jak energicky začne, tak energicky skončí. Prostě vyhoří. Je toho na něj příliš, nevidí dostatečný pokrok za tou kupou práce. Rychlý a nadšený začátek, rychlý a neveselý konec. No jo, těžko sprintovat maraton. A učení angličtiny je vážně maraton. Pokud by vás zajímalo, jak dlouho trvá naučit se anglicky, tak jsem o tom napsal krátký článek.

HROMADIČ

Pro pořádnou práci je potřeba pořádné nářadí. Tak to alespoň vidí tento druh studentů. A tak radostně hromadí obrovskou kupu materiálů, učebnic, slovníků, kurzů, aplikací a vůbec všeho, co by se mohlo ke studiu hodit. A jelikož vydávají tolik času k hromadění, tak už jim ho moc nezbývá ke studiu. Tedy, krom občasného zálibného prohlížení té krásné kupy báječných materiálů.

Srdce každého správného hromadiče zaplane nad souborem 300+ zdrojů ke studiu. Posílám ho zdarma po přihlášení do newsletteru. Pokud ho náhodou ještě nemáte, tak si ho určitě stáhněte.

APLIKANT

Je vlastně takový poddruh hromadiče. Miluje aplikace, stále hledá tu pravou, stahuje, zkouší, maže, objevuje, inovuje, vylepšuje. Vážně ho to baví. Jenom pro všechno to zkoušení, ladění, objevování, testování a stahování nemá už moc času na studování. A dle toho to také vypadá.

PŘERUŠOVAČ

Tenhle typ je takový ten nerozhodný. Jako jo, chtěl bych se to naučit, ale tak v klidu, pozvolna. Chvilku začne, pak si dá pauzu, pak zase na chvilku začne, pak pauzička a tak dále. Pohoda, klid, nohy v teple a dobrá angličtina v nedohlednu. Je to jako byste stále znovu roztláčeli těžký nákupní košík. Jenom co se trošku rozjede, zase pěkně zastavit. 

Nejen pro přerušovače se hodí pomocná online ruka. Tedy, kurzA ideálně ten nejrozsáhlejší a nejobsáhlejší, ať je co přerušovat 🙂

POCHYTÁVAČ

Angličtina je všude kolem, takže ji prostě nějak musím pochytit, ne? Občas kouknu na film, pustím si písničku, vyrazím do Londýna a pochytám to.

Bohužel angličtina není tak infekční jako třeba chřipka, nepoletuje vzduchem a u dospělých nestačí pouhé „pochytávání“.

NĚJÁCISTA

Nějácisté jsou lidé, kteří se upřímně chtějí naučit anglicky. Nějak. Neví přesně jak, nemají plán ani přesnou představu, ale věří, že nějak to zvládnou. Nějak to přece půjde, ne? Nějak to jít musí! Ne. Pardon.

Pro ty, kteří chtějí nějak přeměnit na jak, je tady nová virtuální jazykovka s osvědčenými lektory.

PROROK

Lidé typu prorok umí předpovídat budoucnost. Vážně. Pronáší temně věty typu „já se anglicky stejně nikdy nenaučím„. A pak se dle toho také chovají. Anglicky se nenaučí. A vítězoslavně pak pronáší „vidíš, já jsem ti to říkal, že se to nikdy nenaučím“. Říká se tomu sebenaplňující proroctví. Tihle lidé sice neumí anglicky, ale zase umí prorokovat. Lepší než nic, ne?

AŽISTA

Ažisté čekají na až. Až bude správná chvíle. Až dostuduji. Až odmaturuji. Až budou děti větší. Až dodělám tenhle projekt. Až se přestěhujeme. Až si najdu holku. Až se má ex odstěhuje. Až. Až. Až. Dle současných vědeckých poznatků naprostá většina ažistů umírá v očekávání toho správného až.

Tak co, nejste náhodou jeden z těchto typů? Pevně věřím, že ne. Ale kdyby náhodou přece ano, nebo jenom trošku, co s tím?

CHCE TO PLÁN

První, co potřebujete, je plán. Vážně. Čím více si myslíte, že plán nepotřebujete, tím víc ho potřebujete. Jak řekl Dwight D. Eisenhower: No battle was ever won according to plan, but no battle was ever won without one (Žádnou bitvu nikdo nikdy nevyhrál podle plánu, ale žádnou bitvu nikdo nevyhrál bez plánu).

Na začátek tedy jednoznačně doporučuji stáhnout si (zdarma) můj Jazykový plánovač a postupovat přesně podle návodu. Váš děkovný dopis očekávám v řádu týdnů až měsíců. 😀

CHCE TO VĚDĚT, JAK NA TO

Krom plánu je super také vědět, jak na to. Myslím, jak se co nejlépe a co nejefektivněji učit. Jak na slovíčka, jak na poslech atd. A právě od toho je tu můj online kurz s všeříkajícím názvem Naučte se konečně opravdu anglicky. Jo, a je zdarma, takže vám vážně nic nebrání vrhnout se do vylepšování angličtiny.

Zdarma si můžete také otestovat vaši angličtinu v kvízech.

Moc vám na dálku držím palce a nezapomeňte na to, co říkal pan Henry Ford – ať už se rozhodnete, že to dokážete nebo ne, tak máte pravdu.

Stejnému tématu se také věnuje mé video:

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!