Přeskočit na obsah

10 měst a států, které vyslovujete špatně

Také už jste někdy urazili příslušníka cizí národnosti tím, že jste špatně vyslovili název jeho státu, či města, ve kterém žije? Nebojte se, nejste sami! Jednou jsem zkomolením názvu státu naštval svou kolumbijskou studentku z Oxfordu.

Výslovnost státu Kolumbie mi totiž dělala problémy.

Ostatně není se čemu divit, koho by to neurazilo. K mé radosti mě však neodsoudila ke sto rokům samoty, jako to udělal nejznámější kolumbijský spisovatel Gabriel García Marquez hrdinům svého románu, ale odpustila mi. Aby se však něco podobného nestalo i vám pamatujte, že správná výslovnost tohoto temperamentního státu plného barev a hudby je /kəˈlɒm.bi.ə/.

Mimochodem, správnou výslovnost si zkontrolujte ve videu pod článkem. Doporučuji si ho ke čtení pustit.

Dalším často špatně vyslovovaným státem je Ukrajina. Tady spoustu lidí překvapí, že se vyslovuje /juːˈkreɪn/!

Třetím pánem (tedy vlastně státem) na holení je Lichtenštejnsko. Výslovnost tohoto nádherného maličkého státu je skutečným oříškem, ale věřím, že vy ji hravě zvládnete! A zní takto /lɪk.tən.staɪn/.

Všichni je pletou! Podívejte se na výslovnost základních slovíček, jako třeba news, of course nebo magic.

Bill Clinton, rodák z Arkansasu by vás jistě nepochválil, kdyby zjistil, že název jeho státu vyslovujete špatně! A jak je to tedy správně? No přeci /ˈɑː.kən.sɔː/. Vidíte, nyní jste si svou bravurní výslovností naklonili na svou stranu nejvýznamnějšího arkansaského rodáka.

Svaly získáte cvičením a správnou výslovnost natrénujete jek? Slyším správně – mluvením! Báječné učitele na konverzaci najdete ve virtuální jazykovce. Každého učitele jsem přijímal osobně, takže za hvězdnost jejich učení dám ruku do ohně.

Čtvrtým v pořadí není stát, nýbrž nádherné skotské město s názvem Edinburgh. Nenechte se však zmást, zde se psaná forma velmi liší od té mluvené. Správná výslovnost je totiž /ˈed.ɪn.bər.ə/. Zajímavé, že?

A nyní si dáme pěkně pikantní omáčku. Ne, opravdu jsem se nespletl, páté v pořadí je totiž okouzlující, pompézní město, které je každé tři roky pořadatelem jednoho z nejstarších hudebních festivalů – Three Choirs Festival, a které se pyšní nádhernou katedrálou. Správně, je to Worcester. A jak, že se tedy toto město vyslovuje? No přece /wʊs.tə/!

Pokud vás toto téma zajímá, podívejte se na článek Jak vyslovovat S na konci slov v angličtině.

Teď zabrousíme do Kalifornie, konkrétně do Yosemitského národního parku. Tento park se rozkládá na ploše 3 081 km2 a v roce 1984 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Ale víte, jak jméno výše zmíněného parku správně vyslovíte? No přece /jəʊˌsem.ɪ.ti/ National Park. Vídíte, teď se už nikdy nespletete.

Nyní čtěte opravdu pozorně, protože dalším často komoleným slovem je přídavné jméno polský. Pokud tedy nechcete skončit s borščem vylitým na hlavě od nahněvaného Poláka (boršč je oblíbeným jídlem nejen v Rusku, ale i v Polsku) vyslovujte přídavné jméno polský jako /ˈpəʊ.lɪʃ/.

Výslovnost už znáte a chcete ji potrénovat? Mrkněte na tipy, jak nejlépe zahájíte konverzaci (nejen) v angličtině.

A na závěr sáhneme do vlastních řad. České republika. Řeknete si: „To je přece snadné“, ale divili byste se, kolik studentů zapomíná na člen. Před pojmenováním státu nesoucím ve svém jméně charakteristiku státního zřízení jako například Kingdom, Republic, Federation atd. píšeme a vyslovujeme vždy určitý člen the. Tak na to pamatujte. 🙂

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!

Pusťte si angličtinu do sítí

E-book plný inspirace zdarma​​

Čtěte také: