10 měst a států, které vyslovujete špatně

Také už jste někdy urazili příslušníka cizí národnosti tím, že jste špatně vyslovili název jeho státu, či města, ve kterém žije? Nebojte se, nejste sami!

Například výslovnost státu Kolumbie mi dělala dlouhou dobu problémy. Jednou jsem dokonce naštval svou kolumbijskou studentku z Oxfordu tím, že jsem zkomolil název její rodného hroudy…

ostatně není se čemu divit, koho by to neurazilo …k mé radosti mě však neodsoudila ke sto rokům samoty, jako to udělal nejznámější kolumbijský spisovatel Gabriel García Marquez hrdinům svého románu, ale odpustila mi. Aby se však něco podobného nestalo i vám pamatujte, že správná výslovnost tohoto temperamentního státu plného barev a hudby je /kəˈlɒm.bi.ə/.

Dalším často špatně vyslovovaným státem je Ukrajina. Tady spoustu lidí překvapí, že se vyslovuje /juːˈkreɪn/!

Třetím pánem (tedy vlastně státem) na holení je Lichtenštejnsko. Výslovnost tohoto nádherného maličkého státu je skutečným oříškem, ale věřím, že vy ji hravě zvládnete! A zní takto /lɪk.tən.staɪn/.

Bill Clinton, rodák z Arkansasu by vás jistě nepochválil, kdyby zjistil, že název jeho státu vyslovujete špatně! A jak je to tedy správně? No přeci /ˈɑː.kən.sɔː/. Vydíte, nyní jste si svou bravurní výslovností naklonili na svou stranu nejvýznamnějšího arkansaského rodáka!

Čtvrtým v pořadí není stát, nýbrž nádherné skotské město s názvem Edinburgh. Nenechte se však zmást, zde se psaná forma velmi liší od té mluvené! Správná výslovnost je totiž /ˈed.ɪn.bər.ə/! Zajímavé, že!?

A nyní si dáme pěkně pikantní omáčku! Ne, opravdu jsem se nespletl, páté v pořadí je totiž okouzlující, pompézní město, které je každé tři roky pořadatelem jednoho z nejstarších hudebních festivalů- Three Choirs Festival, a které se pyšní nádhernou katedrálou. Správně, je to Worcester! A jak, že se tedy toto město vyslovuje? No přece /wʊs.tə/!

Kam jinam bychom se ještě mohli společně vydat než do Kalifornie, konkrétně do Yosemitského národního parku. Tento park se rozkládá na ploše 3081 km2 a v roce 1984 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO! Ale víte jak vlastně jméno výše zmíněného parku vyslovit …no přece /jəʊˌsem.ɪ.ti/ National Park. Vídíte teď se už nikdy nespletete.

Nyní čtěte opravdu pozorně protože dalším často komoleným slovem je přídavné jméno polský. Pokud tedy nechcete skončit s borščem vylitým na hlavě od nahněvaného Poláka (boršč je oblíbeným jídlem nejen v Rusku, ale i v Polsku) vyslovujte ho /ˈpəʊ.lɪʃ/.

Posledním čili desátým slovek je České republika. Řeknete si: „To je přece snadné“, ale divili byste se, kolik studentů zapomíná na člen. Před pojmenováním státu nesoucím ve svém jméně charakteristiku státního zřízení jako například: Kingdom, Republic, Federation atd. píšeme vždy the. Tak na to pamatujte 🙂

Pokud vás toto téma zaujalo doporučuji se také podívat na článek Jak vyslovovat S na konci slov a Angličtině.

Mimochodem, stejnému tématu se také věnuji v následujícím videu 🙂