fbpx

Jak na poslech a porozumění v angličtině

Pokud spíše než obecná doporučení ohledně poslechu angličtiny hledáte co poslouchat v autě, nebo angličtinu na poslech do mobilu doporučuji můj článek Nejlepší stránky a odkazy pro poslech v angličtině, ve kterém najdete odkazy na celou řadu audioknih v angličtině, podcastů a dalších audio zdrojů, které vám umožní zlepšit se v angličtině.

Nejdříve asi k té nejdůležitější otázce – co poslouchat? Cože? Slyším některé z vás říkat, že na tom až tak nezáleží, že hlavní je, když je to anglicky? No, souhlasím s tím, že hlavní je, aby to bylo anglicky, s tím ostatním ale už moc souhlasit nemůžu. Proč? To moc rád vysvětlím. Jde totiž o to, abyste poslouchali něco na takové úrovni obtížnosti, abyste tomu byli schopní porozumět. Ne nutně všemu a vždy, ale abyste věděli, o čem je (více či méně) řeč.

A proč je to tak důležité? Protože, pokud posloucháte něco, čemu vůbec nerozumíte, tak se vlastně vůbec neučíte, slyšíte spoustu divných zvuků, a to je vše. Zkusíme si malý pokus, co říkáte? Mám pro vás krátký a jednoduchý příběh, zkuste si ho poslechnout: There was an English teacher. His name was Broňa. He was very happy because he loved his job. He was teaching and smiling every day. But one day a big monster came. The monster said „I will eat you“ and the monster ate him. Sad story…“ Zkuste se teď na chvilku zastavit a vrátit se myšlenkami o kousíček zpět – překládali jste si v hlavě co jsem vám vyprávěl? Předpokládám, že ne. Předpokládám, že jste prostě sledovali příběh – vaše hlava byla v angličtině – a to je to o co nám jde hlavně. Vaše hlava si zcela přirozeně a zábavně zvyká na to, že vstřebává mluvenou angličtinu.

Samozřejmě, že občas něčemu nebudete rozumět, ale to je dobře, alespoň se tak připravujete na reálný život, kde také rodilému mluvčímu, kterého potkáte, nebudete rozumět vše. Naopak už budete zvyklí domýšlet si význam ze souvislostí.

Osobně nejvíce doporučuji poslouchat nahrávky ke zjednodušené četbě, o kterých jsem psal v jednom z předcházejících článků. Ideální je začít na úrovni, která je pro vás spíše lehčí a pak postupně, pěkně pomalu úroveň zvyšovat. Přirozeně se tak budete zlepšovat. Krok za krokem – listening není něco, co by se dalo naučit přes noc, ale postupně budete lepší a lepší – uvidíte! Téměř ke každé knize je i CD s nahrávkou. Skvělé je, že tak vlastně znovu procvičujete stejná slovíčka a také to, že čím nižší úroveň, tak tím pomalejší a jasnější přednes. Začít poslouchat tedy může opravdu každý!

Jak už to tak často dělám, dovolím příměr k dětem – i na děti mluvíme jinak, když se teprve začínají vyjadřovat. Také volíme spíše lehčí, jasnější a kratší věty. Málo kdo říká dvouletému dítěti něco jako „Berouce v potaz škodlivost tohoto potravinového suplementu se nedomnívám, že jeho konzumace by byla příhodná…“ místo toho spíše řeknete něco jako „Honzíčku, to nesmíš papat.“. Podvědomě chápeme, že je dobré začít s jednoduchými větami – stejně tak je to i s učením cizího o jazyku.

Další úžasnou věcí, kterou můžete poslouchat, jsou podcasty. Že nevíte, co to je? To vůbec nevadí – mile rád to vysvětlím! 🙂 Zjednodušeně se dá říct, že se jedná o mp3 soubory s audio záznamem, které si můžete stáhnout z internetu do svého mobilního telefonu či mp3 přehrávače a poslouchat je, kdy zrovna máte čas (a kdekoliv máte čas:)). Podcastů najdete na internetu celou řadu a pod tímto článkem jsem pro vás připravil odkazy na ty (dle mého názoru) nejlepší – tak se tam pak nezapomeňte podívat 🙂

Mimochodem, ještě k podcastům, existují v zásadě dva druhy, jedny, které jsou prostě v angličtině o nějakých zajímavých věcech – například o vědeckých objevech či o slavných osobnostech. Pak jsou ale také podcasty, které se věnují přímo angličtině jako takové – jsou tedy zaměřené například na vysvětlení a procvičení různých frází, typických obratů či gramatiky. Krom těch, které jsou klasicky celé v angličtině, tak jsou i takové, kterou jsou částečně anglicky a částečně česky – tedy, logicky, česky je něco vysvětleno a později anglicky procvičeno či ukázáno.

Zde si dovolím vám jeden zdroj doporučit přímo zde (ostatní najdetepod videem)  – BBC Czech podcasts – http://www.zet.cz/anglicky– Jednoznačně nejlepší podcasty, které znám z Česka – skvěle udělané, přehledně rozdělené do kapitol, vyvážený poměr angličtiny a češtiny a naučí vás toho opravdu hodně. Vřele doporučuji!

Pokud už je vaše angličtina na dostatečně dobré úrovni, tak existuje téměř nekonečné množství audioknih v angličtině, původně určených pro rodilé mluvčí. Obrovské množství jich najdete například na Amazon.com – občas ale nejsou zrovna nejlevnější. I zde mám pro vás dva „mravné návrhy“ – můžete si stáhnout jednu z tisíců legálních knih na stránkách k tomu určených (odkazy najdete klasicky pod videem) či můžete vyzkoušet YouTube – je tam k poslechu opravdu mnoho úžasných audioknih!

To, co je dle mého názoru na audioknihách nejlepší, je fakt, že je můžete poslouchat téměř všude. Dokážete tak efektivně využívat čas a zlepšovat si svoji angličtinu i v situacích, kde jste si možná dříve mysleli, že to nejde. Poslouchat audioknihy můžete v autě (tak to dělám já, usedám do auta a automaticky spouštím mp3 přehrávač napojený na autorádio se spoustou skvělých knih), při cestách hromadnou dopravou, ve vlaku v autobuse, při pěší cestě do práce, při čekání ve frontě, při vaření, při sportu, při úklidu – just name it! 🙂

Jenom si představte, že se například rozhodnete poslouchat zjednodušené audioknihy každý den při cestě do práce a z práce místo vašeho oblíbeného rádia Hit-and-hit-and-shit. Řekněme, že cestujete do práce 20 minut MHD a pak pět minut jdete, to je tedy 25 minut ráno a 25 minut odpoledne. Což dělá 50 minut denně. To nám vychází na 250 minut týdně (pokud pracujete pět dní v týdnu). Měsíc má čtyři týdny, to máme tedy 1000 minut angličtiny za měsíc. Tisíc minut angličtiny za měsíc. Za rok nám to pak dělá 10.000 minut (dávám vám ve svém výpočtu dva měsíce volna :)). Což je asi 166 hodin angličtiny. Jenom uvažte, o kolik se můžete zlepšit v angličtině jedním (zdánlivě banálním a nevýznamným) rozhodnutím vyměnit rádio za audioknihy při cestě do práce a z práce. Tak co říkáte, nestojí to za to vyzkoušet? 🙂

Stejnému tématu se také věnuji v následujícím videu 🙂