Přeskočit na obsah

Nejlepší stránky, odkazy a materiály pro čtení v angličtině pro všechny úrovně studentů

Spojte lásku ke čtení a učení se angličtiny. Podělím se s vámi o moje osvědčené tipy, se kterými začnete číst v angličtině, ačkoliv s jazykem teprve začínáte.

Od malička miluji čtení, nepřestává mě fascinovat, že se jako kouzlem můžete přesunout na jiné místo, do jiné doby a klidně můžete zachraňovat princezny v zemi, která ani neexistuje.

Jenže jak se pustit do anglického textu, když ještě jazyk plně neovládáte? Doporučuji materiály, které jsou zjednodušené tak, aby sedli i úplným začátečníkům.

Níže jsem sestavil seznam mých ozkoušených zdrojů ke čtení pro všechny úrovně.

 1. English Ebooks

http://english-e-reader.net

Obrovská zásoba zjednodušených knih v angličtině online, neuvěřitelný výběr žánrů (a úrovní) a to vše zdarma! Velká výhoda je také to, že si můžete vybrat, v jakém formátu si chcete knihu stáhnout (například je zde i formát pro Kindle).

 1. Breaking News English

http://www.breakingnewsenglish.com

Super stránka, kde si přečtete zajímavé zprávy a články v angličtině rozdělené do šesti úrovní. To ale není vše, také si všechny texty můžete poslechnout a je zde jako bonus ke každému textu spousta cvičení a aktivit (hlavně na rozšíření slovní zásoby).

 1. Simple English Wikipedia
https://simple.wikipedia.org/wiki/Main_Page

Vypadá a funguje jako klasická Wikipedie, jenom používá základní angličtinu a kratší a srozumitelnější věty.

 1. News in Levels

www.newsinlevels.com

Každý den minimálně jedna zajímavá zpráva. Vždy samotný text i nahrávka. Výběr ze tří úrovní. Zajímavá témata a u nejvyšší úrovně je i video.

 1. Awesome Stories
https://www.awesomestories.com

Stránka plná krátkých a čtivých příběhů, rozdělená do přehledných témat. K tomu spousta videí a aktivit. Navíc velmi hezky graficky zpracováno.

 1. British Council – Reading Skills

http://learnenglishteens.britishcouncil.org/skills/reading-skills-practice

Úžasná stránka k procvičování vašich „čtecích schopností“. Rozděleno do úrovní (vhodné i pro úplné začátečníky). Po krátkém anglickém textu jsou vždy různé otázky, které procvičují porozumění.

Procvičujte porozumění s báječným lektorem z virtuální jazykovky z pohodlí domova bez nutnosti dojíždět do školy. Každého lektora jsem osobně vybíral a zaručím se za něj. Filtrujte podle úrovně i toho, co chcete procvičovat.

 1. Readers Level Test
https://elt.oup.com/student/readersleveltest/?cc=gb&selLanguage=en

Chcete začít číst zjednodušenou četbu (skvělé rozhodnutí, mimochodem) a nevíte, jak vybrat tu správnou úroveň? Tak pak není nic lehčího, než si ji otestovat tímto testem.

 1. Open Culture

www.openculture.com/free_ebooks

Na stránce Open Culture najdete zdarma (a legálně) ke stažení obrovské množství elektronických knih v angličtině (většinou staršího data vydání, ale neplatí to vždy).

 1. Lingo Hack

http://www.bbc.co.uk/learningenglish/english/features/lingohack

Lingo Hack aneb Učte se anglicky pomocí autentických zpráv BBC. Pokud jste rádi v obraze, tak si Lingo Hack určitě zamilujete.

 1. International English School
https://www.kaplaninternational.com/blog/

Kaplan International English school má skvělý a graficky krásně zpracovaný blog, plný užitečných článků.

 1. Klasická papírová zjednodušená četba
https://www.kosmas.cz/oddeleni/539/zjednodusena-cetba-readers

Přestože žijeme v době, kdy je vše online a máme tu spoustu úžasných aplikací a vynálezů, pořád se najde dost lidí, kteří stejně jako já věří, že fyzické knihy mají své nezaměnitelné kouzlo – v tom případě se pak možná rozhodnou koupit si právě zjednodušenou četbu v papírové podobě.

Na podzim roku 2021 jsem vydal své první dvě knihy a pár deskovek, mrkněte na ně tady.

Pár poznámek závěrem

 1. Začněte část takovou úroveň, která je pro vás lehká, kterou si můžete užít bez zbytečného zastavování a používání slovníku. Jde o to, aby vaše hlava byla v angličtině – vlastně svým způsobem přenesete svůj mozek do anglicky mluvící země. Postupně úroveň zvyšujte, ale nespěchejte.

  Zkoušejte místo otrockých překladů pochopit význam ze souvislostí, z kontextu. Když to nejde a slovíčko je těžké, klidně ho přeložte, ale znovu opakuji, čtěte a užívejte si to. Tohle je navíc skvělý trénink pro skutečný život – až budete mluvit s rodilým mluvčím, také určitě uslyšíte nějaká slova, kterým nebudete rozumět, ale pokud už budete „mít natrénováno“ chápání věcí z kontextu, tak to snadněji zvládnete.

A nezapomínejte číst hlavně to, co vás baví, ať u toho vydržíte a máte ze sebe dobrý pocit.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!

Pusťte si angličtinu do sítí

E-book plný inspirace zdarma​​

Čtěte také: