Nejlepší stránky, odkazy a materiály pro čtení v angličtině pro všechny úrovně studentů

Od malička miluji čtení, nepřestává mě fascinovat, že se jako kouzlem můžete přesunout na jiné místo a jiný čas a klidně můžete zachraňovat princezny v zemi, která ani neexistuje. Úžasné, nemyslíte?

A pokud také rádi čtete, a ještě k tomu se chcete zlepšit v angličtině, tak vás jistě také napadlo spojit tyto dvě krásné věci dohromady. Problém ovšem je, že pokud začnete číst hned na začátku něco opravdu těžkého (jako kdysi já Pána prstenů), za chvíli zjistíte, že čtete více slovník než knihu. A to je za prvé velká nuda a za druhé se stejně nic nenaučíte.

Nebojte existuje řešení! Materiály, která jsou zjednodušené tak, aby je mohli začít číst už i úplní začátečníci. Existuje spousta různých zdrojů a úrovní. A já bych se dnes s vámi rád podělil o ty dle mého názoru vůbec nejlepší. Enjoy! 🙂

 1. English Ebooks

http://english-e-reader.net

Obrovská zásoba zjednodušených knih v angličtině online, neuvěřitelný výběr žánrů (a úrovní) a to vše zdarma! Velká výhoda je také to, že si můžete vybrat v jakém formátu si chcete knihu stáhnout (například je zde i formát pro Kindle).

 1. Breaking News English

http://www.breakingnewsenglish.com

Super stránka, kde si můžete číst zajímavé zprávy a články v angličtině rozdělené do šesti úrovní. To ale není vše, také si všechny texty můžete poslechnout a je zde jako bonus ke každému textu spousta cvičení a aktivit (hlavně na rozšíření slovní zásoby).

 1. Simple English Wikipedia

https://simple.wikipedia.org/wiki/Main_Page

Vypadá a funguje jako klasická Wikipedie, jenom používá základní angličtinu a kratší a srozumitelnější věty.

 1. News in Levels

www.newsinlevels.com

Každý den minimálně jedna zajímavá zpráva. Vždy samotný text i nahrávka. Výběr ze tří různých úrovní. Zajímavá témata a u nejvyšší úrovně je i video.

 1. Awesome Stories

https://www.awesomestories.com

Stránka plná krátkých a čtivých příběhů, rozdělená do přehledných témat. K tomu spousta videí a aktivit. Navíc velmi hezky graficky zpracováno.

 1. British Council – Reading Skills

http://learnenglishteens.britishcouncil.org/skills/reading-skills-practice

Úžasná stránka k procvičování vašich „čtecích schopností“. Rozděleno do úrovní (vhodné i pro úplné začátečníky). Po krátkém anglickém textu jsou vždy různé otázky, které procvičují porozumění.

 1. Readers Level Test

https://elt.oup.com/student/readersleveltest/?cc=gb&selLanguage=en

Chcete začít číst zjednodušenou četbu (skvělé rozhodnutí, mimochodem) a nevíte, jak vybrat tu správnou úroveň? Tak pak není nic lehčího, než si ji otestovat tímto testem.

 1. Open Culture

www.openculture.com/free_ebooks

Na stránce Open Culture najdete zdarma (a legálně) ke stažení obrovské množství elektronických knih v angličtině (většinou staršího data vydání, ale neplatí to vždy).

 1. Lingo Hack

http://www.bbc.co.uk/learningenglish/english/features/lingohack

Lingo Hack aneb Učte se anglicky pomocí autentických zpráv BBC. Pokud jste rádi v obraze, tak si Lingo Hack určitě zamilujete!

 1. International English School

https://www.kaplaninternational.com/blog/

Kaplan International English school má skvělý blog, plný užitečných článků, který je opravdu krásně graficky zpracovaný.

 1. Klasická papírová zjednodušená četba

https://www.kosmas.cz/oddeleni/539/zjednodusena-cetba-readers

Přestože žijeme v době, kdy je vše online a máme tu spoustu úžasných aplikací a vynálezů, pořád se najde dost lidí, kteří stejně jako já věří, že knihy mají své nezaměnitelné kouzlo – v tom případě se pak možná rozhodnou koupit si právě zjednodušenou četbu v papírové podobě. Pokud se chcete obklopit angličtinou ale čtení není pro vás, možná vás zaujme něco k poslechu – podívejte se na Nejlepší stránky a odkazy pro poslech v angličtině.

Pár poznámek závěrem

Doporučuji začít číst takovou úroveň, která je pro vás lehká, kterou si můžete užít bez zbytečného zastavování a používání slovníku. Jde o to, aby vaše hlava byla v angličtině – vlastně svým způsobem přenesete svůj mozek do anglicky mluvící země 🙂 Postupně je dobré úroveň zvyšovat, ale není potřeba spěchat.

Co určitě nedoporučuji, je každé slovíčko si hledat ve slovníku, či si věty překládat do češtiny. Je lepší pokoušet se pochopit význam ze souvislostí, z kontextu. Když to nejde a slovíčko je těžké, klidně ho přeložte, ale znovu opakuji, čtěte a užívejte si to. Netrapte se se slovníkem. Tohle je navíc skvělý trénink pro skutečný život – až budete mluvit s rodilým mluvčím, také určitě uslyšíte nějaká slova, kterým nebudete rozumět, ale pokud už budete „mít natrénováno“ chápání věcí z kontextu, tak to snadněji zvládnete.

Důležité hlavně je, abyste četli to, co vás baví. Pokud milujete (jako já) dobré detektivky a bude toužit po tom znát odpověď na to, kdo safra mohl zabít toho hodného učitele angličtiny a proč, tak je velká šance, že tu knihu dočtete a pokud si jí užijte, tak sáhnete po další. Když ale nesnášíte romantické příběhy a přesně takový začnete číst, hádám, že najednou bude kolem vás tolik urgentních a důležitějších věcí, že knihu rádi vždy odsunete na později.

4 thoughts on “Nejlepší stránky, odkazy a materiály pro čtení v angličtině pro všechny úrovně studentů
 1. Pingback: Četba v angličtině pro začátečníky | brona.cz

 2. Pingback: Google Chrome rozšíření aneb úžasné vychytávky pro vaši angličtinu | brona.cz

 3. Pingback: Natrénujte poslech v angličtině. Tady jsou nejlepší zdroje | brona.cz

 4. Pingback: Osvědčené rady, jak se naučíte anglicky | brona.cz