Nejlepší stránky a odkazy pro poslech v angličtině

Znáte to, stránek a odkazů je nepřeberně, člověk může strávit dny a hodiny hledáním těch nejlepších materiálů ke studiu, občas najde poklady, občas ale také stráví hodiny marným hledáním něčeho, co opravdu stojí za to.

A protože věřím, že času nemáte nazbyt, a protože jsme opravdu nadšený učitel angličtiny, dal jsem si za cíl sestavit seznam těch nejlepších (a mnou osobně vyzkoušených) stránek a odkazů ke studiu angličtiny. Ty jsem pak všechny „nacpal“ do svého ebooku s názvem 222 nejlepších internetových stránek, odkazů, aplikací, materiálů a tipů pro studium angličtiny (který si můžete samozřejmě stáhnout zdarma, pokud budete chtít – těší se na vás zde: http://brona.cz/newsletter/).

Ale protože vím, že ne každému vyhovuje stahovat si ebook, tak bych se dnes s vámi o ty nejlepší chtěl podělit právě zde. Mimochodem, také jsem nedávno napsal článek o tom, jak na poslech a porozumění v angličtině, tak pokud chcete, těší se na vás zde:

1. ESL Cyber Listening Lab

http://www.esl-lab.com

Úžasné stránky s obrovským množstvím poslechů. Je to zcela zdarma, můžete si vybrat úroveň obtížnosti a také zde najdete množství cvičení a kvízů ke všem nahrávkám!

2. Daily ESL

http://www.dailyesl.com

Stránky s množstvím poslechů a doprovodných textů rozdělených do kategorií dle toho, na jakou věc vás „připravují“ (např. at the airport, at work atd.).

3. CNN podcast

http://podcast.cnn.com

Ideální pro milovníky zpráv, komentářů, světového dění a americké angličtiny.

4 .BBC podcasts

http://www.bbc.co.uk/podcasts/genre/learning

Obrovský výběr souborů ke stažení ve skvělé kvalitě – zde si vybere opravdu každý 🙂

5. Lyrics Training

http://lyricstraining.com

Skvělá stránka, kde můžete procvičovat poslech pomocí svých oblíbených písní (výběr je opravdu nepřeberný). Stačí si zvolit píseň a jednu ze čtyř obtížností. Dle vybrané úrovně doplňujete větší či menší počet slov z texu písně. Úžasná stránka pro all music lovers!

6. British Council – Listen and Watch

http://learnenglish.britishcouncil.org/en/listen-and-watch

Název vlastně říká vše :). Výborně udělané stránky k procvičení poslechu. Najdete zde nejenom spoustu zajímavých poslechů, ale také jejich přepisy. Skvělé je, že zde také máte k dispozici i mnoho různých cvičení ke každé nahrávce. Určitě vyzkoušejte! 🙂

7. Ello

http://www.elllo.org

Ello je úžasný projekt, kde můžete sledovat videa a poslouchat konverzace mezi lidmi z celého světa na nejrůznější témata. Máte na výběr téměř 1 500 videí, kde vždy vidíte, z které země jsou vystupující lidé ve videu. Můžete si vybrat úroveň, obtížnost a téma.

8. News in Levels

www.newsinlevels.com

Každý den minimálně jedna zajímavá zpráva. Vždy nahrávka a její textový přepis. Výběr ze tří různých úrovní. Zajímavá témata a u nejvyšší úrovně je i video.

9. Breaking news English

http://www.breakingnewsenglish.com

Super stránka, o které už jsem psal v kategorii reading, kde si můžete poslouchat (a číst) zajímavé zprávy rozdělené do šesti úrovní. Také je zde ke každé nahrávce spousta cvičení a aktivit.

10. BBC Czech podcasts

https://talk.youradio.cz/hledani/anglictina-youradio-talk

Jednoznačně nejlepší podcasty, zaměřené na angličtinu, které znám z Česka – skvěle udělané, přehledně rozdělené do kapitol, vyvážený poměr angličtiny a češtiny a naučí vás toho opravdu hodně. Vřele doporučuji! Svým rozsahem a kvalitou nemají v České republice konkurenci, určitě stojí za to. Zvláště se hodí k poslechu do auta či při cestách v MHD.

11. Librivox

https://librivox.org

Je skvělý projekt, kde lidé dobrovolně načítají knihy, aby si je další lidé (jako vy), mohli zdarma poslechnout. Báječný nápad, že? 🙂

12. Librophile

http://www.librophile.com/#!/audiobooks/popular/free

Další báječná stránka se spoustou nezjednodušených audioknih (legálně) ke stažení.

13. Story Nory

http://www.storynory.com

Procvičte si angličtinu, obzvláště pak poslech, pomocí pohádek aneb úžasně namluvené anglické pohádky i s texty (zdarma) na Storynory.com.

13. Rádio Praha

http://www.radio.cz/en

Víte, že můžete poslouchat či číst v angličtině i zprávy z České republiky? Pravidelně je pro Vás připravuje Rádio Praha.

14. Open Culture

http://www.openculture.com/freeaudiobooks

Stránka Open Culture nabízí kromě obrovského množství knih také cca 900 audio knih ke stažení. Vhodné spíše pro pokročilejší studenty.

15. Fonetiks

http://www.fonetiks.org/dictations/

Procvičte si Váš poslech i „spelling“ na této stránce s krátkými „diktáty“.

16. A Phrase A Song

http://www.bbc.co.uk/czech/specials/717_le_phraseasong/index.shtml

A phrase a song je další z řady skvělých kurzů BBC, tento Vám obohatí slovní zásobu o užitečné fráze prostřednictvím textů písní.

17. American Stories

www.youtube.com/playlist?list=PLd9hCvj34W5gR8u7liXqZeWLsVnhR5ZPV

American Stories je počin Voice of America, který Vám přináší krásně zpracovaných 56 klasických amerických příběhů, ty jsou nejen hezky načtené, ale můžete také sledovat text na obrazovce.

18. BBC Radio 4

https://www.bbc.co.uk/radio4

Radio 4 je jedna ze stanic slavného britského BBC, co ji činí super pro vás, studenty angličtiny. Je fakt, že se jedná o stanici mluveného slova. Můžete poslouchat buď živě nebo si vybrat to, co Vás zajímá z obrovského archivu opravdu kvalitních pořadů. Vhodnější spíše pro lidi s již trošku pokročilejší úrovní angličtiny.

19. Tune in

https://tunein.com

Tune in je místo, kde najdete pohromadě obrovské, ale opravdu obrovské množství podcastů k poslechu – stačí zadat co hledáte (třeba „learning English“), vybrat si co Vás zajímá a začít poslouchat.

20. Espresso English – podcasts

www.espressoenglish.net/podcast/

Na stránce espressoenglish.net najdete mimo jiné i velikou zásobu podcastů, kde si můžete nejen procvičit poslech, ale také si rozšířit slovní zásobu či se dozvědět zajímavé věci ohledně výslovnosti. Poslechy jsou ale spíše pro středně a více pokročilé studenty.

21. Audible

www.audible.com

Audible je asi největší „zásobárna“ audioknih na světě. Patří Amazonu a nejdete zde opravdu všechny knihy, které si jenom můžete představit. Často i úplné novinky či knihy, které u nás ještě nevyšly. Já osobně si platím měsíční předplatné (necelých osm liber), díky kterému si každý měsíc můžu stáhnout jednu aufioknihu přímo do aplikace v mobilu, odkud pak poslouchám při cestování. První měsíc je zdarma, a i když předplatné po měsíci zrušíte, audiokniha Vám zůstane. Já moc rád kupuji Great courses, což jsou super přednášky, které běžně stojí přes 30 liber. Pokud už jste na úrovni, že zvládáte nezjednodušené poslechy, tak opravdu vřele doporučuji!

22. Deep English

https://deepenglish.com/blog/

Deep English je opravdu naprosto úžasná stránka pro cvičení poslechu. Máte zde přes 300 zajímavých článků, každý si můžete pustit ve třech různých úrovních obtíženosti/rychlosti a ke každému z nich máte k dispozici také přepis. Prostě pecka!

23. Audio English

https://www.audioenglish.org

Na této stránce můžete trénovat nejen svůj poslech, ale také si trénovat správnou výslovnost typických frází a výrazů. Zvláštně doporučuji sekci „Dialogues“ kde si můžete vybrat zajímavé téma a zkoušet napodobovat intonaci a přízvuk. Poté si můžete ty samé dialogy zkusit znovu s tím, že jedna osoba je vynechaná (tedy musíte reagovat vy sami) – toto je v sekci Role-play exercise.

Mimochodem, tomu jak na poslech a porozumění v angličtině se věnuji v následujícím videu: