Proč pořád neumím mluvit anglicky?

Dnes jsem si připravil takové krátké „zamyšlení“ nad asi nejčastější otázku, kterou ve spojitosti s učením angličtiny dostávám. Jakou? Proč pořád neumím mluvit anglicky? Trošku už jsem to naťuknul v různých videích, ale myslím, že to jak tak důležitá věc, že si zaslouží samostatný článek/video, souhlasíte? Rozhodl jsem se tajně doufat, že souhlasíte, a tak budu s dovolením pokračovat 🙂

Možná je to totiž i váš případ, čtení, psaní, poslech zvládáte, slovíčka také docela ovládáte, ale když přijde na to, abyste něco sami řekli, nějak to nejde. A možná si lámete hlavu, čím to jenom může být…

Odpověď je vlastně hrozně snadná, tak snadná, až se trošku bojím, že mi ji omlátíte o hlavu… Ale dle mého názoru je to prostě tak, že člověk se zlepšuje v tom, co trénuje. Běháte? Tak se asi zlepšíte v běhání… Čtete anglicky? Tak se určitě budete zlepšovat ve čtení angličtiny… Posloucháte angličtinu? Tak se velmi pravděpodobně budete zlepšovat v poslechu angličtiny…

Už víte, kam tím mířím, že? Čtení, psaní, učení se slovíček jsou všechno opravdu užitečné a záslužné věci. O tom žádná! Ale pokud je vaším hlavním cílem zlepšit se v mluvení, tak se logicky musíte věnovat mluvení. Tak jako logicky budete poslouchat anglické nahrávky, pokud se toužíte zlepšit v poslechu, tak stejně tak logicky byste měli mluvit, pokud se chcete zlepšit v mluvení.

Já vím, já vím, teď si asi říkáte, to je přece jasný jak facka, ne? Já s vámi samozřejmě souhlasím, ale nevěřili byste, kolik lidí, kteří mi říkají, že jim nejde mluvení a moc rádi by se v něm zlepšili, mi na otázku, jak často trénují mluvení řeknou, že téměř vůbec… Těžko ale doufat, že budete číst, učit se slovíčka a čekat a čekat, a pak najednou, to půjde a „ono to bude mluvit“… 🙂 To je podobně absurdní jako čekat, že když budete hodně jezdit na lyžích a trénovat fyzičku, tak se zlepší vaše střelba (dovoluji si půjčit za příklad stále populárnější biatlon)…

Pokud se mnou souhlasíte (a já si opět dovolím předpokládat, že ano), tak je zde velmi důležitá námitka – nemáte s kým mluvit, že? Odpověď je opět snadná, najděte si někoho, kdo také chce mluvení trénovat – kamarádku, kamaráda, přítelkyni, maminku, tchýni, souseda… Kohokoliv. Rozhodně to nemusí být někdo, kdo umí úžasně anglicky. Trénujeme přece mluvení, pokud chceme poslouchat někoho dokonalého, pustíme se BBC.

Že nikoho takového nemáte? Nevadí! Mluvte sami se sebou! 🙂 Sami sebe máte stále k dispozici, je to zdarma a dá se to dělat vždy a všude 🙂 Dokonce si můžete dle své pokročilosti volit úroveň!

Úroveň „jedna“ pro úplné začátečníky: pojmenovávejte si věci kolem sebe. This is a mouse. This is a  glass. This is a teacher. Atd.

Úroveň „dva“ pro velmi mírně pokročilé: říkejte si co děláte. Velmi jednoduché věty, jako třeba: „I am thinking in English.“ „It is hard.“ „I am speaking now.“ „I am good.“ „Yeah, I am cool!“

Úroveň „tři“ lehce pokročilejší: přemýšlejte si o tom, co děláte, co vás čeká, kde jste byli, co děláte. Zkoušejte vyjadřovat vaše pocity a přání.

Úroveň „čtyři“ středně a více pokročilý: veďte ve své hlavě rozhovory, povídejte si s někým, koho znáte a máte rádi, či klidně sami se sebou. Dávejte si záludné otázky a pak si na ně odpovídejte.

Hlavně si ale zakažte překládání, „hoďte hlavu“ do angličtiny. Klidně do úplně základní, ale jenom do angličtiny. Dokud si neodvyknete vše překládat, nebude vaše angličtina nikdy dobrá. Že je to těžké? Máte pravdu! Ze začátku to je trošku těžké. Ale víte, jak se to říká, everything is difficult before it is easy 🙂 Stačí začít, nevzdat to a vydržet!

Mimochodem, ideální je, pokud budete mluvit nahlas. Tedy, pokud vám to situace dovolí… 🙂

A mimochodem číslo dva, také si můžete cvičit vaši schopnost mluvit anglicky v mých videích, kde jsem nahrál kupu otázek – link na ně najdete pod článkem.

Shrnuto, podrženo: pokud se chcete zlepšit v mluvení, je třeba začít mluvit. Klidně s chybami, klidně pomalu, ale mluvit, mluvit a mluvit. Čím více budete mluvit, tím lépe vám to půjde. A ono to půjde. Čestné skautské!

Mé video věnující se stejné problematice (vlastně to stejné, jenom v jiném formátu):

100 základních anglických otázek pro procvičování mluvení a schopnosti rychle reagovat:

200 pokročilejších anglických otázek pro procvičování mluvení a schopnosti rychle reagovat:

[:]

2 thoughts on “Proč pořád neumím mluvit anglicky?
  1. Pingback: Mýty o učení se (nejen) angličtiny | brona.cz

  2. Pingback: Osvědčené rady, jak se naučíte anglicky | brona.cz