Co od své angličtiny očekávám
Ta nejdůležitější a také nejzákeřnější je otázka „Co to znamená umět anglicky?“ No schválně, zkuste si na ni sami odpovědět a uvidíte, že to není tak snadné. A pak se zeptejte svých známých či kamarádů a zjistíte, že kolik lidí, tolik odpovědí.
Pro někoho to znamená dokázat se domluvit v základních životních situacích, tedy třeba na cestách si zajistit ubytování či se zeptat na cestu. Pro jiného je to poslech BBC bez větších problémů s porozuměním, a pro další schopnost mluvit tak, aby nikdo nepoznal, že nejsou rodilí mluvčí.
Ono vytoužené „umění anglicky“ se skládá z více částí, konkrétně z
- mluvení
- poslechu,
- čtení,
- psaní,
- slovní zásoby
- a výslovnosti.
Úroveň jednotlivých částí přizpůsobujete tomu, jaké máte od naučení se angličtiny očekávání. Podle mého je ale téměř nemožné některou z oblastí zcela vypustit. Ačkoliv budete třeba v angličtině jen psát, někdy budete i mluvit. A stejně tak ačkoliv budete chtít jen konverzovat na dovolené, budete muset sem tam pár slov i napsat.
Co mohu své angličtině dát
Dalšími kritérii, které ovlivňují to, jak dlouho „to trvá“, jsou pak
- váš věk,
- kolik času máte k učení angličtiny,
- možnost učit se pravidelně,
- jaká je vaše současná úroveň angličtiny,
- jestli jste na to sami, nebo vám někdo s angličtinou pomáhá,
- jak jste zvyklí se učit,
- kde bydlíte,
- jaká je vaše motivace,
- jakou metodu a materiály budete používat
- a tak dále a tak dále.
Přijde vám, že jednoduchou otázku moc okecávám? Věřte mi, kdyby existovalo nezávisle na výše popsaném univerzální číslo, už bych vám ho prozradil. Ale bohužel tomu tak není.
>> Těchto 8 typů lidí se anglicky nikdy nenaučí. Poznáváte je? <<
Abych ale přece jen pár konkrétních čísel pro orientaci přidal, tak podle Cambridge English Language Assessment (to jsou ti, co testují nagličtinu při mezinárodně uznávaných zkouškách), je třeba následující množství hodin k tomu, aby se člověk z „nuly“ dostal na danou úroveň:
A2 – začátečník – elementary – 180 – 200 hodin
B1 – mírně pokročilý – intermediate – 350 – 400 hodin
B2 – středně pokročilý – upper-intermediate – 500 – 600 hodin
C1 – pokročilý – advanced – 700 – 800 hodin
C2 – expert – proficiency – 1000 – 1200 hodin
Učení jazyka je běh na dlouho trať a stejně jako u mého oblíbeného půlmaratonu je celkem jedno, jak rychle uběhnete prvních pár set metrů, mnohem důležitější je najít si svoje tempo, to držet a když to vše jde dobře, tak klidně postupně přidávat.
Přepálit start totiž můžete u běhu i u studia. Pokud si stanovíte nereálné cíle (tempo) a budete se jich snažit mermomocí držet, dlouho to nevydržíte, odpadnete a možná na běh (či studium) nadobro zanevřete.
Mnohem důležitější, než jestli se na tu či onu úroveň dostanete za měsíců šest či osm, je to, jestli si budete učení užívat. Mnohem lépe se totiž učí ti lidé, které to baví. Takoví lidé také si pak nehledají výmluvy, proč se neučit, ale naopak si čas na učení hledají.
Učit se angličtinu je stejné, jako když tlačíte v supermarketu hodně těžký vozík. Potřebujete hodně sil, abyste ho uvedli do pohybu, ale jakmile ho roztlačíte, už stačí velice málo, abyste dojeli na konec uličky. Pokud tedy nebudete nikde zastavovat, protože opakované rozjezdy jsou podobně těžké jako začátek.
Přistupujte k angličtině se samozřejmostí a pravidelností. Stejně jako ani nepřemýšlíte nad tím, že dnes byste si zuby nevyčistili. Prostě raději jděte a udělejte to, bude vám příjemněji.
Pokud k angličtině potřebujete parťáka, zkuste některý z online kurzů nebo si ve virtuální jazykovce vyberte učitele, který vám sedne. Každého ze seznamu jsem osobně vybíral a všichni jsou báječní.
O stejném tématu také mluvím na následujícím videu: