Přeskočit na obsah

[Návod] Jak na slovíčka v angličtině

Nepotřebujete znát tisíce slovíček. Na cca 80-85 % běžné komunikace si bohatě vystačíte s 1 000 slovy. Naučte se 3 slovíčka každý den a za rok touto dobou s jistotou porozumíte a domluvíte se. Jenže která slovíčka vybrat a jak se je efektivně učit, aby to nebyla ztráta času? Hned poradím.

Tenhle článek je ochutnávka kurzu Jak na slovíčka, se kterým zvládnete 1 000 nejdůležitějších anglických slovíček. Porozumíte díky tomu cca 80 % veškeré běžné každodenní interakce, co vás může potkat třeba na dovolené nebo při posezení s cizinci v hospodě.

Kolik má angličtina slov a kolik je jich třeba znát

Poslední souhrnné vydání Oxford English Dictionary obsahuje 171 000 aktivně používaných slov.

Ovšem aktivní slovní zásoba průměrného dospělého člověka (tedy, to, co opravdu používá) se většinou pohybuje kolem 20 tisíc slov. Ta pasivní (to, čemu rozumím, ale sám by to neřekl) pak přibližně kolem 40 tisíc

No a průměrný rodilý mluvčí ve věku středoškoláka má aktivní zásobu kolem 10 tisíc slov. A nepřekvapivě se úplně hladce domluví.

Reálně stačí i méně než to jedno procento.

Kolik slov potřebuji já?

Záleží na tom, k čemu chcete angličtinu používat. Asi nejčastěji odpovíte, že

  • se chcete domluvit na dovolené,
  • potřebujete prohodit pár slov s kolegy ze zahraniční pobočky,
  • nebo že byste rádi sledovali (neodborná) videa v angličtině.
  •  

Obecně platí, že 97 % veškerých konverzací zahrnuje zhruba 10 tisíc slov a 85 % konverzací poskládáte z pouhé tisícovky slov. Jinými slovy, naučíte-li se tisíc nejpoužívanějších slov, porozumíte 85 % toho, co lidé říkají. Super, ne?

Na běžné cestování a základní domluvu stačí slovní zásoba úrovně B1, tedy asi

  • 1 200 slov aktivně
  • a 2 500 pasivně.
Když vám kurz nesedne, bez otázek vrátím peníze. Takže nic neriskujete, krom toho, že se naučíte 1 000 nejdůležitější anglických slov.

Musím se učit všechna slovíčka?

Jednoduše řečeno – ne. 

Která ale ano?

Použijte filtr užitečnosti

Když narazíte na neznámé slovo nebo frázi, nejprve se snažte domyslet si význam z kontextu.

  • Rozumíte? Super. Umíte to neznámé slovo říct jinak? Jestli jo, tak paráda a jděte dál.
  • Rozumíte (domysleli jste si to), ale neznámé slovo říci neumíte. Přichází čas na filtr.

 

Zeptejte se sami sebe, jestli slovíčko skutečně potřebujete znát. Budete o něm mluvit, používáte ho často? Jestli je odpověď ne, věnujte svůj drahocenný čas raději něčemu jinému a užitečnějšímu.

Stejným způsobem filtrujte i slovíčka, kterým vůbec nerozumíte.

Opravdu nemusíte umět úplně vše, míříte pravděpodobně k číslu cca 1 000 + slov. A mozek stejně odmítá skladovat slovíčka, která nepoužívá a k ničemu mu tak nejsou.

Čtení knih je báječný způsob, jak slovíčka do hlavy dostat a uderžet. Čtěte už od naprostých začátečníků, pomohou vám k tomu zjednodušené knihy.

Jak poznám, jak důležité/časté je dané slovíčko?

Zjistěte, k jaké jazykové úrovni patří. Koukněte do slovníku – například v Oxford Learner’s Dictionaries se u každého slovíčka uvádí, na jaké úrovni byste ho měli znát. Úrovně jsou

  • od A1 (úplní začátečníci)
  • až po C2 (velmi pokročilý studenti).

Věnoval bych pozornost hlavně slovíčkům A1, A2 a B1.

Kde brát nová slovíčka?

V rozšiřování slovní zásoby nehledejte nic složitého a učte se slovíčka, která přirozeně potkáváte.

Zdrojem mohou být

  • knihy,
  • články,
  • učebnice
  • nebo aplikace.

 

>> Nejlepší zdroje na čtení v angličtině <<

Chcete-li si osvojit slovíčka z určité oblasti, využijte mobilní aplikace (například Duolingo). Většinou v nich trénujete slovní zásobu po tematicky rozdělených sekcích.

Broňův tip: Jestli chcete natrénovat slovíčka pro konkrétní situace (klasicky třeba na dovolenou, kde tušíte, co budete často řešit), sežeňte si modelové rozhovory a pusťte se do překladů. Skvěle vám v tom může pomoci i umělá inteligence, tady jsem k tomu psal více. Zadejte třeba pokyn: vygeneruj mi reálně možný rozhovor mezi hostem v hotelu a recepční. V angličtině a přidej i český překlad vět.

1 000 nejdůležitějších slovíček = Jak na slovíčka v angličtině

Profesor Webb, který se zabýval studiem jazyků na University of Western Ontario, říká, že nejefektivnějším způsobem, jak se rychle naučit mluvit nějakým jazykem, je vybrat si 800 až 1 000 slov, která se v daném jazyce vyskytují nejčastěji, a naučit se je. S těmi byste měli být schopni rozumět asi 70 % psaného textu a až 85 % konverzacím.

To je skvělá strategie. A hodně lidí tahle slovíčka hledalo a ptalo se po nich. Tak jsem také pátral, ale nebyl jsem spokojený

  • buď byl ten výběr opravdu špatný,
  • nebo ta forma byla vše, jen ne ideální.

Viděl jsem ale, že by takový seznam byl opravdu užitečný, takže jsem to vzal jako výzvu a tisícovku top strop slov sestavil.

  • Vycházel jsem z velké části z výzkumu Oxfordské univerzity.
  • Slova jsem přeložil do češtiny.
  • Přidal ukázkovou větu i s překladem.
  • Nechal je namluvit rodilým mluvčím (jako audioknihu na cesty).
  • A! Přidal je všechny do nejlepší aplikace, co jsem našel.

No a přidal jsem k tomu kupu užitečných rad, jak se dobře slovíčka učit. Abyste si tu tisícovku mohli osvojit rychle a hlavně už napořád.

>> To zní skvěle, tenhle kurz musím mít!! <<

Jak si slovíčka správně zaznamenávat?

U každého slovíčka potřebujete

  • anglickou verzi,
  • výslovnost (na tu se opravdu nevykašlete, ať se ji pak nemusíte pracně přeučovat)
  • český překlad
  • a ideálně i typické slovní spojení s daným slovem či typickou a nebo pro vás užitečnou větu či frázi.

 

Příkladové věty nebo fráze vám pomohou slovíčko rychle zařadit do vašeho “repertoáru” a používat v reálné konverzaci.

Takto může třeba zápis vypadat.

Jak správně slovíčka opakovat

1. Systém intervalového opakování (SPR)

  • Nejprve je přesuňte z krátkodobé do střednědobé paměti – zopakujte si je ideálně do několika minut nebo hodin po jejich naučení.
  • Ideálně každý (druhý) den nebo alespoň jednou za týden si slovíčka zopakujte. Interval mezi opakováními by měl být dostatečně krátký, aby se slova upevnila ve střednědobé paměti, ale zároveň dostatečně dlouhý, aby se neztratila přirozenost učení.
  • V dlouhodobé paměti uchováte ta slova, která opakujete sice méně často, ale pravidelně. 

 

Tomuto způsobu ukládání nových informací do paměti se říká systém intervalového opakování (anglicky SPR – Spaced Repetition System).

Jednoduše shrnuto:

  • Když se naučím nové slovíčko a už se k němu nevrátím, do několika dní ho téměř jistě zapomenu.

Pokud si ho však budu opakovat v intervalech, které se postupně prodlužují, zapamatuji si ho pokaždé na delší dobu a uložím si ho do dlouhodobé paměti.

2. BOSS  Broňa Old School Style

Tuhle metodu jsem si vymyslel sám a testoval ji na sobě metodou pokus-omyl. Pár let mi to trvalo, ale nakonec jsem našel způsob, jak si slovíčka opravdu efektivně zapamatovat natrvalo.

Varování: Tato metoda má sice cool název a skvělé výsledky, ale body za popularitu úplně nesbírá. Když ji někomu popíšu, obvykle k mému zklamání nereaguje nadšeným „Wow!“, ale spíše řekne: „To je ale strašná kupa práce!“ Well… Varování máte, teď je to na vás.

  • Pořiďte si sešit velikosti A4 nebo A5 (ten preferuji já), který se vám bude opravdu líbit – strávíte spolu spoustu času, věřte mi.
  • Dobře fungují i roční diáře – ty jsou dnes vážně krásné, mají pevné desky a už rovnou předepsané datum (aby vás to ještě více nutilo nevynechat ani den).
  • První stránku rozdělte napůl pravítkem – jako v klasickém slovníčku, který jste si pravděpodobně vedli ve škole.
  • Do záhlaví stránky napište datum a pak už si postupně zaznamenávejte všechna nová slovíčka.


Osobně si píšu anglické slovo a jeho výslovnost na levou stranu a překlad či definici v angličtině na pravou. Téměř vždy si k němu píšu také typické užití, třeba krátkou větu či užitečnou frázi. Vypadá to například takto: 

Příkladové věty nepodceňte, usnadní vám učení.

Opakování vybavováním

Druhý den znovu otevřu svůj sešit, zapíšu si datum a projdu si všechna slovíčka z předchozího dne. Zakryju si anglickou stranu a podle definice nebo českého překladu si zkouším vzpomenout, jak se daná věc řekne anglicky – uplatňuji vybavování.

 

  • Pokud jsem si na slovo vzpomněl, mám radost a jdu dál.
  • Když si ho nevybavím, nebo mi vzpomínání dalo zabrat, opíšu si slovo znovu pod dnešní datum. Teprve až projdu všechna slovíčka z minulého dne, zapíšu si do sešitu nová slovíčka. 


Následující den postupuji stejně a pokračuji v tomtéž duchu dál až do sedmého dne, v mém případě neděle, kterou jsem povýšil na den opakování.

Opakovací den

V neděli si procházím slovíčka z celého týdne a pod nedělní datum si znovu opíšu všechna, která si nepamatuji. Díky tomu mi neuniknou výrazy, jež jsem sice uměl druhý den po jejich zapsání, ale za týden se mi vypařily z hlavy.

Jednou měsíčně pak provádím velkou opakovačku a procházím si slovíčka z celého měsíce. 

Mimochodem, sestavil jsem i super sadu 100 nejčastěji používaných slovíček. Ideální třeba pro úplné začátečníky.

>> Článek se stovkou nejčastěji používaných slovíček je tady. <<

Zní to dost crazy, že? Ale funguje to. Díky metodě BOSS jsem si zapamatoval hromadu slovíček napořád. V průběhu let jsem přišel na to, že si zkrátka potřebuji nové výrazy často opakovat – když jsem nedávno procházel své staré sešity, zjistil jsem, že jsem si některé výrazy zapsal snad dvacetkrát.

Broňův tip: Vyhovuje mi zapisování učiva rukou, což dost možná souvisí s mou dyslexií. Neříkám, že tohle je jediná správná cesta, která vás dovede k úspěchu. Pokud ale i vy zápasíte se zapomínáním slovíček a zatím nic jiného nefungovalo, zkuste to a uvidíte. Třeba se také přidáte do klubu BOSSařů.

Aplikace využívající intervalové opakování

Zapisovat si nová slovíčka je relativně snadné. Obtížnější je zařídit to, abychom

  • neztráceli čas opakováním toho, co už dávno umíme,
  • nebo abychom naopak nějaké slovíčko nepřestali opakovat dříve, než se nám natrvalo uloží do dlouhodobé paměti.

 

No, a já mám teď pro vás super zprávu: tohle všechno za nás může hlídat aplikace založená na spaced repetition neboli opakování v intervalech.

Aplikaci si prostě nahrajete do mobilu, tabletu či počítače a radostně se s ní učíte přesně ty slovíčka, která potřebujete.

Jednotlivá slovíčka si můžete do aplikace zadávat buď sami a nebo si stáhnout některou z připravených sad.

Kurz ocení naprostí i věční začátečníci, ale také pokročilí, protože obsahuje kupu tipů, jak se slovíčka efektivně učit a nezapomínat.

Až svou apku takto nakrmíte, bude vám slovíčka postupně dávkovat:

  • zobrazí vám jednu stranu kartičky a vy se pokusíte vybavit si, co je na té druhé,
  • pak kliknete na obrazovku a uvidíte, jestli jste si vzpomněli správně a zároveň ohodnotíte, jak těžké pro vás dané slovíčko bylo. 

 

Díky hodnocení vám aplikace slovíčka předkládá v pravý čas. Pamatujete-li si výraz dobře, nabídne vám ho k vybavení až těsně před tím, než byste ho nejspíš zapomněli. Pokud si ho naopak vybavujete jen stěží, zeptá se vás na něj třeba hned další den. A když se na něm zaseknete i poté, bude vám ho nabízet znovu a znovu.

Díky správně nastaveným intervalům opakování se učíte skutečně efektivně. O nic se nemusíte starat, aplikace všechno hlídá za vás. Cool, isn’t it? 

Příklady aplikací

Anki

Nejznámější a mezi polygloty (lidmi, kteří hovoří větší množstvím jazyků) nejoblíbenější. Anki je jedinečná díky vyladěnému systému intervalového opakování, který hlídá, že slovíčka opakujete v pravou chvíli.

 

Na druhou stranu je nutné přiznat, že není vzhledově moc krásná a na první pohled přívětivá. No, nebudu vám lhát, dle mého je prostě matoucí, složitá a neintuitivní.

Quizlet

Je intuitivní, jednoduchý a nabízí různé formy procvičování slovíček. Ovšem nevýhodou je, že neobsahuje (pokud je mi známo) spaced repetition system. Což je samozřejmě škoda a přišlo by mi hloupé nabízet vám něco, co nemá (dle mého) tu nejdůležitější funkci pro efektivní učení slovíček.

DuoCards

Spojuje v sobě hlavní výhodu Anki (intervalové opakování) a Quizleteu (uživatelskou přívětivost). DuoCards má kromě toho super vychytané přidávání slovíček přímo z prohlížeče počítače. Jsem z ní vážně nadšený.

Kdyby vám nebylo přeci jen jasné, jak s ní pracovat a jak do ní dostat těch 1 000 nejdůležitějších slovíček, tak součástí kurzu Jak na slovíčka je nejen ta tisícovka slov do aplikace, ale i podrobný návod, jak aplikace rozchodit. 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!