Přeskočit na obsah

7 tipů, jak si zlepšit angličtinu díky umělé inteligenci

Procvičujte zdarma psaní, otestujte si znalosti gramatiky nebo si nechte zjednodušit text. Učení angličtiny je zase o pořádný kus snadnější. Do hry totiž vstupuje umělá inteligence. Podíváme se na 7 způsobů, jak vám poslouží jako bezplatný učitel angličtiny připravený 24/7 na vaše otázky a potřeby.

Ještě než se do toho pustíme, předem upozorňuji, že nástroj není bezchybný. Je to ale skvělá pomůcka, ze které jsem osobně nadšený (ačkoliv stále je to pro mě těžko uvěřitelné, jak jde ten pokrok kupředu). Dobrého učitele vám plně nenahradí (a ani bych to nedoporučoval, trocha toho sociálního kontaktu je také potřeba), ale jako podpora učení? BÁ-JE-ČNÉ!

 

Jestli jste si s umělou inteligencí (artificial intelligence – nebo zkráceně AI) ještě nekoketovali, jděte na stránku ChatGPT a zaregistrujte se (log in). Je to zdarma.

 

Tak se podívejme, v čem vám pomůže.

1. Oprava a vysvětlení chyb v psaném textu

Rád bych napsal, že určitě pravidelně trénujete psaní anglického textu, ale vím, že se to moc nestává. Je to totiž hodně časově náročné. A obtížně se k tomu jen tak cvičně dokopává.

 

Když už ale nějaký text píšete nebo na jeho psaní trénujete (klasicky před zkouškou, maturitou nebo jiným testem), hodí se kontrola.


Text vložte do spodního okénka s textem „Send a message…“, stejně jako když s někým chatujete. A nezapomeňte připsat instrukce, co potřebujete s textem udělat. Třeba takto:

Oprav tento anglický text a vysvětli chyby (věty nech anglicky, vysvětlení chyb prosím česky): I meet him yesterday at the train. He said me, that he is in loving with a other girl.

Jak vidíte, oprava není dokonalá. Vlak (train) změnil ChatGPT na vlakovou stanici (train station).

Až na jednu maličkost si s opravou i nabídnutím správné varianty poradil ChatGPT výborně. A kdyby vám něco nebylo jasné, zeptáte se v další zprávě. Super, že?

 

Tohle se skvěle hodí, když chcete zkontrolovat a upravit třeba

 • důležitý e-mail,
 • motivační dopis,
 • zprávu kolegům na zahraniční pobočce.

Chcete psát (a mluvit) v angličtině bez stresu a nervozity? Mrkněte na můj kurz Write and Speak, kde si z psaní i mluvení v angličtině uděláte návyk a odbouráte tím nepříjemné bloky. A vámi vytvořené texty klidně vždy prožeňte kontrolou umělé inteligence.

2. Vysvětlení gramatiky

Bylo vám někdy trapné se doptávat na něco, co byste už asi měli znát? Obava z výsměchu třídy nebo dokonce učitele v případě umělé inteligence odpadá. Takže si nachystejte všechny záludné otázky typu

 • Jaký je rozdíl mezi…
 • Kdy mám použít …
 • Proč nemůžu zkombinovat… 

Například v předchozí ukázkové větě máme dvě slovíčka. Původní other a opravený návrh another. Jaký je rozdíl v jejich použití? I to si můžete nechat vysvětlit. Stačí napsat větu:

Jaký je rozdíl v použití slov other a another v angličtině?

A nástroj vám obratem odpoví! Skoro, jako byste se bavili se svým soukromým učitelem.

Je to jen detail, ale mám rád, když pošlu otázku, že mi odpověď naskakuje postupně. Objevuje se, jak kdyby ji někdo na druhé straně skutečně psal.

3. Generování textu na procvičení čtení i psaní

Chcete si procvičit čtení a porozumění anglickému textu? Nástroj vám dokáže vygenerovat obsah na téměř jakékoliv téma. Poradí si i s hodně specifickým zadáním. Pokud máte například rádi border kolie a úroveň A2, stačí zadat a máte báječné počtení.

Nerozumíte? Žádný problém, nechte si text přeložit do češtiny nebo požádejte o vysvětlení neznámých slovíček v angličtině. Případně si nechte celý text ještě zjednodušit.

Chat GPT připravuje opravdu dost kvalitní texty, takže vám může podat i pomocnou ruku při přípravě na psaní esejů. Ale ne, že s tím budete podvádět ve škole. 🙂 Pro představu, jak by takový text mohl vypadat, je to skvělé a inspirativní.

4. Zjednodušování textu

Možná vám přišel složitě napsaný e-mail nebo jste narazili na anglický článek, který byste si moc rádi přečetli, jenže je pro vás složitý. Zkopírujte text a nechte si ho přeložit do jednodušší angličtiny.

Převeď prosím níže uvedený text do jednoduché angličtiny – úroveň začátečník – A1. Článek nemá být přeložen, pouze zjednodušen.

Takhle si AI poradila s textem, který sama před tím vygenerovala. Například míst breed of dog (tedy rasa psa) použila srozumitelnější type of dog (typ psa).

Jasně, není to absolutní zázrak a zjednodušení z A2 na A1 je hlavně o použití jednodušších slovíček, ale za mě je to báječný pomocník. Proč? Stále namáháte hlavu a vystavujete ji angličtině, ačkoliv zjednodušené. No a každý takový text, který zvládnete přečíst

 • posílí vaši motivaci s angličtinou pokračovat,
 • upevní slovíčka, která už znáte

a přinese i nová slovíčka, která se tím začnete učit.

Slovíčka jsou základ, bez nich to prostě nejde. Připravil jsem sadu Jak na slovíčka, která vás naučí, jak se správně a efektivně slovíčka učit (abyste je už nezapomínali) a provede vás tisícovkou nejčastěji používaných slovíček, se kterými porozumíte cca 80 % běžné angličtiny. Luxusní záležitost pro začátečníky!

5. Testování

Ať už si chcete prověřit své znalosti, nebo pomoci s učením třeba dětem, Chat GPT je připraven k vašim službám.

 

Napiš mi test ABC na téma minulý čas prostý a předpřítomný čas prostý v angličtině a vyznač mi správnou odpověď.

Test na cokoliv za pár minut. Procvičování angličtiny je s tím opravdu snadné.

A AI jde ještě dál, klidně dodá i vysvětlení správné odpovědi.

Chatujte se svým soukromým AI učitelem a nechte si vysvětlit to, čemu nerozumíte. Česky nebo v angličtině.

Zdá se vám naivní teď nabídnout moje testy? Já to stejně risknu. Za mě jsou totiž skvělé a (většinou) navázané na videolekci.

6. Procvičování konverzace

Chci konverzovat, ale nevím jak nebo o čem. Tak si vygenerujte sadu otázek a procvičujte. Využijete třeba, pokud

 • se chystáte na důležitou schůzku,
 • potřebujete jednat o konkrétních problémech v práci,
 • plánujete pohovor v angličtině se chcete nachystat na typické situace na dovolené.
Napiš mi 20 typických otázek v angličtině, na které se mě můžou zeptat na letišti, když cestuji na dovolenou. Tak takhle jednoduché to je.

7. Virtuální učitel angličtiny

Ano, AI vám dokonce pomůže sestavit učební plán! Plus vše výše zmíněné, to z umělé inteligence dělá skvělého pomocníka na vaší cestě za báječnou angličtinou.

Co na to říkáte? Nepřijdeme my lektoři o práci? Já věřím, že ne.

Umělá inteligence je dobrý pomocník. Není ale neomylná a ruku na srdce, některá vysvětlení prostě potřebujete přizpůsobit nebo jít více do hloubky.

Plus věřím tomu, že kvalitní učitel má ještě stále větší empatii než AI. A také vás lépe namotivuje a připomene váš závazek naučit se anglicky. Plus vykřížkovat otevřenou záložku na počítači je výrazně jednodušší, než hledat výmluvu, proč nemůžete na lekci přijít.

Tak pokud toužíte po lektorovi, který je (dle mého) báječný, mrkněte do Virtuální jazykovky. 

Každý lektor

Mimochodem, tento článek AI nenapsala.

 K tématu jsem natočil i video, mrkněte.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!

Pusťte si angličtinu do sítí

E-book plný inspirace zdarma​​

Čtěte také: