Přeskočit na obsah

Číst knihy anglicky může opravdu kdokoliv. I naprostí začátečníci

Jestli milujete knihy, stejně jako já, tak vás tento článek nadchne. Představím vám moje zkušenosti, které vám umožní začít se čtením anglických knih. Skvělou zprávou je, že vám k tomu stačí přibližně 200 slovíček.

Sáhněte spíše po knize, která je na vaší úrovni nebo lehce pod ní

Mnozí namotivovaní studenti raději volí obtížnější četbu s myšlenkou, že se přeci více naučí. Jenže u knih to takhle nefunguje.

Sám jsem se takto nachytal, když jsem si v dobré víře, že udělám pro svoji angličtinu to nejlepší, otevřel Pána prstenů, vzal k ruce slovník a… Zjistil, že více než knihu držím v ruce ten slovník. A že jsem stále na první straně.

A to nikoho dlouho bavit nebude. Necítíte pokrok, četbu si neužíváte.

Naštěstí existuje řešení: zjednodušené knihy.

Když rozumíte, vydržíte u knihy výrazně delší čas. Proto nespěchejte a užívejte si čtení knih, kterým rozumíte.

Kouzlo zjednodušených knih

Najdete je pod označením Graded readers a mně osobně ohromně nakoply k dalšímu studiu angličtiny.

Jak taková zjednodušená kniha vypadá? Předlohou je většinou slavné dílo, třeba jeden z detektivních příběhů Sherlocka Holmese nebo klasika jako Pýcha a předsudek či Frankenstein.
Původní kniha je ovšem upravena tak, že se v ní používá jen omezená slovní zásoba, což četbu výrazně usnadňuje.

Když čtete něco, čemu rozumíte, motivuje vás to pokračovat. S tím rozhodně lze souhlasit.

Broňův tip: Nejraději nakupuji anglické knihy u firmy Libristo. Má skvělé tituly pro všechny úrovně a teď u nich navíc (uznávám, trochu v předstihu) pořizuji i knihy pro moji dcerku. A domluvil jsem vám u nich slevu do konce roku 2022.

>> Zadejte kód BRONA5 a libovolný nákup máte o 5 % levnější. <<

Jak zjistit úroveň vaší angličtiny

Vydavatelé většinou rozlišují šest či sedm úrovní obtížnosti. Někteří začínají úrovní jedna, jiní úrovní nula.

Kniha úrovně nula (té se nejčastěji říká starter) obsahuje jen asi 200 základních slov plus jména či slovíčka vyžadovaná příběhem. Pokud v knize někdo uškrtí lakomého učitele vázankou, v textu se logicky vyskytnou slova jako lakomý (greedy), vražda (murder) a vázanka (tie), i když jinak mezi ty nejpoužívanější nepatří.

Stačí tedy zvládat alespoň 200 základních slovíček (jako yes, no, blue, book, read, go, sleep, beer, holiday, love apod.) a můžete číst knihy v angličtině.

>> Chcete seznam nejpoužívanějších slovíček v angličtině? V roce 2021 jsem ho nachystal jako dárek k Mikuláši. A teď ho posílám zdarma jako jeden z dárků po přihlášení k odběru newsletteru. <<

A tady je test na zjištění vaší úrovně.
  • Odhadněte přibližně, jak na tom jste.
  • Klikněte na odkaz.
  • Udělejte si krátký test.
  • Sáhněte po knize vaší úrovně nebo o jednu úroveň nižší, ať se máte brzy kam posunout s pevnými základy a radostí ze čtení.

>> Tady je rozřazovací test. <<

Podívejte se, kolik slov přibližně k jaké úrovni knih potřebujete.

Úroveň navyšujte postupně

Cítíte se při čtení jistě a nic vás nebrzdí? Gratuluji, přepnuli jste si hlavu do angličtiny a máte příležitost se posunout dál.

Až postoupíte na vyšší úrovni, přibudou sice nová slovíčka a fráze, ale s těmi starými se rozhodně nerozloučíte. Budete si je při četbě neustále osvěžovat.

Názory na to, kolikrát musíte slovíčko použít (přečíst, slyšet či říct), než si ho navždy osvojíte, se liší, někdo říká pětkrát, jiný sedmkrát, já (znaje se) bych řekl tak padesátkrát. A právě zjednodušená četba vám tohle opakované potkávání zprostředkuje. Nenásilně a bez nudného biflování.

Slovník nechte v polici, odhadujte z kontextu

Co dělat, když narazíte na neznámé slovo?

Začnu tím, co určitě nedělat: hledat každý nesrozumitelný výraz ve slovníku.

Je mi jasné, že se toho chcete naučit co nejvíc a všemu porozumět. Přesto platí, že v naprosté většině případů je lepší pokusit se odhadnout význam slova či fráze z kontextu.

Až když to nejde a slovíčko je zásadní pro pochopení děje nebo jste už na něj narazili podesáté a pije vám krev, že stále nevíte, co znamená, klidně si ho vyhledejte. Ale znovu opakuji, hlavně čtěte a užívejte si to. Slovníkem se trapte co nejméně.

Udělejte si radost a užívejte si četbu.

Takový přístup vás mimochodem skvěle připravuje na skutečné konverzace v cizím jazyce. Až budete mluvit s rodilým mluvčím, také určitě uslyšíte neznámá slova, ale s tréninkem domýšlení významu z kontextu svému protějšku porozumíte snadněji.

Mimochodem, Gabriel Wyner ve své knize Navždy plynule píše, že přečtením každé cizojazyčné knihy se výrazně rozšiřuje naše slovní zásoba. Narazíme-li na neznámý výraz, máme údajně 10% šanci, že se ho naučíme pouze z kontextu.

Rozhodně souhlasím s tím, že četba dokáže slovní zásobu napumpovat a navíc nám pomáhá nezapomínat to, co jsme se již dříve naučili.

Další úžasnou výhodou pravidelného čtení v angličtině je pozvolné zlepšování gramatiky. Do mozku se nám „vrývá“

  • správný slovosled,
  • vhodné používání frází
  • a správná volba časů.

Když pak sami něco říkáme nebo píšeme, naskakují nám věty a obraty automaticky.

Jakou knihu si vybrat

Jednoduchá rada zní: především takovou, která vás baví. Takže ačkoliv vám někdo bude tvrdit, že nejjednodušší na začátek jsou romantické příběhy, protože v nich nejsou složité zápletky ani konverzace, nečtěte je. Tedy pokud vás romantické příběhy neberou. Potom mají ve vaší knihovně rozhodně zelenou.

Jestli ale více tíhnete k fantasy, sci-fi nebo třeba historickým románům či literatuře faktu, sáhněte přesně po tom, co máte rádi. Zbytek už se poddá.

Skvělá zpráva je, že dnes je v nabídce zjednodušených knih opravdu všechno. Dokonce jsem byl mile překvapený, když jsem zjistil, že už pořídíte i knihy ze sekce osobní rozvoj.

Broňův tip: Knihy mají často i svoji audio verzi. Což je skvělé pro trénink angličtiny při řízení nebo třeba domácích pracích. Jen se před nákupem knihy ujistěte, že audio nabízí ke stažení v mp3 a ne jen jako CD.

Broňovy tipy na čtení

Úroveň 1

Around the World in Eighty Days

Comixově zpracovaný známý příběh od Juliuse Verna. Je to jednoduché čtení vhodné i pro děti či naprosté začátečníky.

Loki and the Giants

Opět comix, ale černobílý a už trochu obsáhlejší. Fanoušci Marvelu budou nadšení.

London

První anglická kniha, kterou jsem přečetl! Velice zjednodušená angličtina a informačně nabušené. V této edici je více knih, za sebe mohu doporučit ještě tu o Skotsku.

Úroveň 2

Short stories Sherlock Holmes

Oblíbený hrdina, tradiční příběhy, zkrátka osvědčená klasika. Jen použitá angličtina je už trochu zastaralejší, takže nečekejte žádné cool moderní fráze.

Rosa Parks

Inspirativní čtení z edice o slavných osobnostech. Citlivě zpracované životopisy osobností, které bychom měli znát. Vhodné i pro děti.

Úroveň 3

Elon Musk

Životopis soudobého nejostřeji sledovaného CEO na světě. Pokud vás zajímá, kdo stojí za zrodem Tesly nebo SpaceX, jděte do toho!

Casino Royale

21. zfilmovaná Bondovka má předlohu právě v této knize. Jestli jste fanoušci agenta MI6, budete dávkou akce a dobrodružství nadšení.

Úroveň 4

Pride and Prejudice

Opět jde sice o trochu starší a méně užívanou angličtinu, ale zase se předpokládá, že se studiem angličtiny alespoň trochu proniknete i do jejich kultury. A tato kniha je klasika všech klasik.

Call of the Wild

Dobrodružství, které jste možná četli, když vám bylo náct. Osobně jsem se k této nádherné knize rád vrátil i v dospělosti a oživil si děj v angličtině.

Úroveň 5

Death in the Dojo

Smrt učitele karate nesmí zůstat nevyšetřena. Ponořte se do napínavé detektivky z prostředí Londýna a bojového umění.

Úroveň 6

The Girl on the Train

Cenami ověnčená detektivka, která lámala rekordy v prodeji knih na obou stranách Atlantiku. Nevinné nahlížení do života lidí žijících podél trati se může nepříjemně zvrtnout…

Digital Minimalism

Jak udržet sociální sítě na uzdě, abz dobře sloužily vám, ale nebyli jste jimi zahlceni? Osobně všechny tyto seberozvojové knihy čtu ve velkém a moc mě baví, tak třeba bude tato kniha i pro vás tou správnou volbou.

Frankenstein

A na závěr další z klasik, tentokrát v plné palbě na vysoké úrovni s potřebou poměrně velké slovní zásoby.

Broňův tip: Mrkněte na edici Ladybird. Jsou to knihy pro rodiče anglicky mluvících dětí. Najdete tam spoustu krásných příběhů ve velice jednoduché úpravě pro děti. Plus Libristo nabízí desítky parádních leporel a knih pro předškoláky.

>> Ještě jednou připomínám slevový kód BRONA5, se kterým na Libristu dostanete 5% slevu až do konce roku 2022. <<

Čtení už máte zmáknuté a teď se chcete pustit do tréninku poslechu? Tady jsem sepsal mnou vyzkoušené triky a tipy, jak na to, aby to skutečně fungovalo.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!

Pusťte si angličtinu do sítí

E-book plný inspirace zdarma​​