Přeskočit na obsah

10 jednoduchých způsobů, jak se obklopit angličtinou

Jednoznačně platí, že čím více kontaktu s angličtinou máte, tím více se vám „zažere“ pod kůži. A tím přirozenější součástí vašeho života se stane. Pokud se chcete opravdu naučit anglicky, tak totiž vážně nestačí zajít dvakrát týdně na hodinu angličtiny. Sorry. A právě proto se dnes podíváme na to, jak strávit s angličtinou co nejvíce času a udělat z ní přirozenou součást vašeho života.

Člověk prostě nemůže dát to, co nemá. To, co v houbě není, to z ní nevymáčknete. Tedy, ne že bych chtěl říci, že je někdo z vás houba či snad dokonce trouba! Takto (rádoby) vtipně se vás snažím namotivovat k tomu, abyste se stali pomyslnou houbou – tedy abyste do sebe „nasávali“ angličtinu, jak jen to půjde. Tím do sebe dostanete pasivní slovní zásobu, kterou později aktivně „vymáčknete“. 🙂

Každý z tipů je sice jen kapka v moři, ale každé moře se přeci skládá z kapek, no ne? Tak si jich do toho vlastního anglického moře nakapejte co nejvíce. Kapání a nasávání třikrát zdar!

Co konkrétně tedy můžete dělat?

1. Přenastavte si mobil/tablet/počítač do angličtiny

Já vím, že to je vlastně úplná maličkost, ale když si uvědomíte, jak často máte tato zařízení v ruce a jak často čtete, co je na jejich obrazovkách napsáno, tak to nakonec udělá pěkných pár hodin za měsíc.

2. Pište si nákupní seznam a seznam úkolů anglicky

Opět, je to zdánlivá maličkost, ale pokud si bude pravidelně psát nákupní seznam v angličtině, brzy budete umět opravdu pěknou řádku slovíček spojených s jídlem.

A co se seznamu úkolů týče – vaše aktivity v práci nebo ve volném čase budou pravděpodobně to, o čem si budete s lidmi povídat. A konverzace nebude váznout, když všechny činnosti popíšete bez lovení slovíček v paměti.

Asi bych měl také zmínit to, že je nezbytné nainstalovat do mobilu dobrý slovník – abyste nejen věděli, jak si daný úkol zapsat, ale také ho pak dokázali „dekódovat“ a tedy opravdu splnit. Ty dle mého nejvíc nejlepší slovníky u nás dělá Lingea.

3. Kupte si nebo stáhněte zjednodušené knihy a pravidelně je čtěte

Jak již víme, tak člověk musí nejprve věci do sebe „nasát“, aby je mohl později ze sebe „vydat“. A právě zjednodušené knihy jsou na takové „nasávání“ naprosto ideální. Vyberete si z různých úrovní a užijete si čtení bez častého (a nudného) vyhledávání neznámých slovíček.

To, co chcete, je mít hlavu v angličtině, učit se anglicky přemýšlet a postupně a přirozeně si angličtinu osvojovat. Určitě není vaším cílem číst více slovník než knihu a ztrácet se v ději.

Vyberte si proto

  • úroveň, která se vám dobře čte (měli byste rozumět alespoň 80 % slov)
  • téma/žánr, co vás zajímá a radujte se ze stále se zlepšující angličtiny.

4. Přihlaste se k odběru zajímavých YouTube kanálů v angličtině

A opět platí základní pravidlo – odebírejte to, co vás baví. Jinak u toho nevydržíte. Vážně. Pokud vás něco nudí, tak je jenom otázka času, kdy s tím praštíte. Dobré a pevné vůli navzdory.

Pokud hledáte inspiraci na videa, která vám s angličtinou pomohou, doporučuji mých nejoblíbenějších 25 kanálů. Vyberou si začátečníci, pokročilí i fajnšmekři.

5. Pořiďte si Netflix/HBO/Amazon Prime a sledujte seriály v angličtině s anglickými titulky

Jestli je něco opravdu návykové, tak jsou to skvělé seriály. Znáte výraz binge watching? Volně by se tento výraz dal přeložit jako „sledovací orgie“ – tedy takové chování, kdy si pustíte jeden díl seriálu a po jeho skončení nemůžete jinak, než si pustit další a pak další a další…

Do teď jste to možná také dělali. Dost možné ale s pocitem viny. Přepněte do angličtiny, nastavte anglické tituly a nahraďte provinění pocitem radosti z toho, že si intenzivně zlepšujte angličtinu.

Pokud jsou videa na zmíněných serverech pro vás moc těžká, podívejte se na mé doporučení nejlepších videí pro začátečníky a mírně pokročilé.

6. Vylepte si angličtinu na záchod či na nástěnku

Tohle v žádné učebnici nenajdete, ale nepravidelná slovesa na záchodě jsou vážně super věc. 🙂 Oči bloudí, mysl se potřebuje zaměstnat… A i když zrovna z oné místnosti nevyjdete o trojici sloves bohatší, připomenete si, že na své angličtině pracujete a je to zcela přirozené.

A jestli chcete, abych s vámi (virtuálně) zasedl „k dílu”, sáhněte při toaletní seanci po Cool frázích z mého Instagramu.

Nejen na záchodě můžete studovat online prostřednictvím některého z mých kurzů.

7. Vytvořte si anglický koutek

Další rada je vlastně propojená s tou předchozí. Vytvořte si váš „anglický koutek“, kde se budete pravidelně učit a kde si vše v anglickém duchu vyzdobíte. Vylepte si třeba motivační anglické citáty, fotky s místy z anglicky mluvících zemí nebo třeba britskou vlajku.

Upřímně, já osobně jsem to nikdy nezkoušel, ale existuje nemalé množství lidí, kteří to vyzkoušeli a dle toho, co mi říkali, je to vážně motivuje.

A funguje to skvěle na děti. Mluví o tom výborně má kamarádka a odbornice na výuku malých dětí Petra Vojtová v jejím úžasném kurzu. Mimochodem, když zadáte kód „Bronaprodeti“, tak kurz získáte o krásných 300 Kč levněji. 🙂

8. Cestujte nebo se vydejte na zahraniční jazykový kurz

Ideálně se vydejte do země, kde se mluví anglicky. Ale třeba i na pěší pouť do Santiaga nebo jeďte dobrovolničit. Rozhodně si naplánujte vše tak, abyste museli být v kontaktu s místními či anglicky mluvícími:

  • vyrazte na komentovanou prohlídku okolí,
  • navštivte místní lekce tance nebo kurz vaření,
  • mluvte s dobrovolníky z jiných zemí.

Když totiž musíte, tak jednoduše mluvit budete. A čím více budete mluvit, tím snadněji to půjde.

Pokud covid dovolí a rozhodnete se pracovat jako dobrovolníci za ubytování a stravu na britských farmách, tak jejich seznam najdete na stránce WWOOF.

Skvělou příležitostí, jak rychle vylepšíte angličtinu, je vycestovat na jazykový kurz do zahraničí. Ideální jeďte minimálně na dva týdny.

Samozřejmě chápu, že ne každý má čas a peníze vyrazit na celé léto do Anglie (či jiné anglicky mluvící země). Pokud už ale přece jenom pojedete, tak hlavně během vašeho pobytu mluvte, mluvte a mluvte. Bez mluvení se ještě nikdo mluvit nenaučil. Mluvte se svými spolužáky, nuťte se do komunikace s prodavači, lidmi na ulici, ptejte se na cestu, i když nejste ztracení.

9. Domluvte si anglické „calls“

Třeba s bráchou, kámošem, co se také učí anglicky, či s maminčiným bratrancem z jižní Anglie. Každou středu večer si zavoláte a pokecáte si anglicky. Klidně jenom pět minut. Znáte to – every little helps. Případně si domluvte pravidelné setkání s nějakým skvělým učitelem, který si s vámi bude nejen povídat, ale také vám pomůže odstranit zažité chyby a namotivuje vás na cestě k báječné angličtině. Ty nejvíc super skvělé lektory co znám najdete v mé virtuální jazykovce.

10. Pište si deník

Že jste na to staří? Ale vůbec ne! Já sám jsem si ho během svých začátků s angličtinou psal a opravdu mi to pomohlo ve vyjadřování myšlenek. Navíc při psaní máte čas (na rozdíl od většiny běžných hovorů) se v klidu zastavit a zamyslet, co chcete přesně říci a jak to nejlépe vyjádřit.

Já si i nyní píšu deník každé ráno před snídaní a opravdu mi to pomáhá (nejen s angličtinou). Pokud je na vás psaní deníku příliš, tak si můžete třeba anglicky každý večer psát tři věci, za které jste daný den vděční. Budete si tím nejen zlepšovat angličtinu, ale také se díky tomu začnete dívat na svět více optimisticky. A to je super, ne? 🙂

O způsobech, jak se obklopit angličtinou, mluvím i ve videu na YouTube.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!

Pusťte si angličtinu do sítí

E-book plný inspirace zdarma​​

Čtěte také: