Přeskočit na obsah

Jak číst anglicky (už od začátečníků)

Trénování angličtiny čtením je báječný způsob rozvoje slovní zásoby i zarytí si frází pod kůži. Podíváme se na to, jak tento způsob učení zařadíte tak, že se vám nezprotiví a neodradí vás od dalšího studia.

Začněte zjednodušenými knihami

Pokud milujete knížky tak jako já a zároveň byste rádi vylepšili svoji angličtinu, tak jste se možná rozhodli, že budete číst knížky v angličtině. Sbohem česká četbo! Sehnali jste si hned nějakou anglickou knihu, otevřeli, začali číst a … A uvědomili si, že tomu vůbec nerozumíte, že čtete hlavně slovník a že je to strašná nuda.

Pokud vám tohle zní povědomě, tak bych vám rád řekl, že rozhodně nejste sami. Já si například prošel přesně tím samým – velmi chytře jsem si jako svoji první knihu vybral Pána prstenů… A samozřejmě to byla katastrofa.

Pak jsem ale objevil něco úžasného.

Něco, co mi změnilo život, něco co se jmenuje… GRADED READERS! Jedná se o zjednodušenou četbu. Většinou je to nějaká slavná kniha, třeba jeden detektivní příběh Sherlocka Holmese, který je přepsán tak, že je v něm použitý pouze určitý počet slov, je tedy zjednodušen.

Existuje většinou 6 či 7 úrovní. Pokud máte knihu v úrovni 0 (říká se jí nejčastěji „starter“), tak obsahuje pouze 200 základních slov (+ samozřejmě jména či nějaká slovíčka nutná pro příběh), ale v podstatě to znamená, že pokud umíte 200 základních slovíček (jako yes, no, blue, book, read, go, sleep, beer, holiday, love atd.), tak můžete číst anglické knihy.

Pro představu, taková kniha vypadá asi takto:

John, there is something strange here…
Jane, I cannot see anything strange…
John, it is here. I know it. I feel it.
Jane, do not be stupid. There is nothing here.
John! Look! Monster!
Jane, I loved you. Sorry.
John!!! No! No! No!

Pokud postoupíte na úroveň 1, tak máte 300 slov, úroveň 2 má 600 slov atd. až do úrovně 6, která má zhruba 3 000 slov. Což je mimochodem údajně přesně tak široká slovní zásoba, která stačí na to, abyste se bez problémů domluvili v téměř každé životní situaci.

Přesněji se pak říká, že 3 000 základních slov tvoří 85 % běžného psaného textu. Pokud by vás zajímalo, která slova jsou obsažena v těch 3 000 základních, tak si zadejte do vyhledávače Oxford 3000 a můžete se na ně podívat. 🙂

Pokud rádi čtete, mám pro vás tip doslova z vlastní zahrádky. Na podzim 2021 jsem totiž vydal svoji první knihu. A vzápětí další a super deskovky, mrknout na ně můžete tady.

Mimochodem, je více společností, které produkují zjednodušenou četbu ve skvělé kvalitě, namátkou

  • Penguin Readers,
  • Oxford Bookworms Readers,
  • Cambridge Readers,
  • Macmillan Graded Readers.

 

Desítky titulů najdete třeba zde: KOSMAS – naučná a odborná literatura.

I málo opakovaných slov stačí

Opakovanou četbou byť na nízké úrovni (tedy s malým počtem slov) si je skvěle trénujete.

Určitě si také vzpomínáte na testy slovíček ze školy, která jste se před testem rychle naučili nazpaměť (v horším případě napsali na tahák), rychle napsali do testu a zase chvilku po testu zapomněli. Není divu, proč by si náš mozek měl pamatovat slovíčka, která před tím ani po tom nepotřebuje?

U graded readers je potkáváte stále znovu, na vyšší úrovni se přidají nová, ale ta stará samozřejmě zůstávají. Vy tedy čtete, užíváte si to, váš mozek běží v angličtině, žije příběhem, a aniž byste si toho vlastně všimli či se tím stihli začít trápit, tak se učíte.

Jak je na tom vaše angličtina? Zjistěte to v bezplatných online kvízech.

Názory na to, kolikrát musíte jednotlivé slovíčko použít (přečíst, slyšet či říci), než si je navždy osvojíte, se liší. Někdo říká, že 6×, někdo, že 13×, já (znaje se) bych řekl, že tak 60×. Důležité ale je, že přesně tohle vám přináší zjednodušená četba.

Čtěte takovou úroveň, která je pro vás lehká, kterou si užijete bez zbytečného zastavování a používání slovníku. Jde o to, aby vaše hlava byla v angličtině – vlastně svým způsobem přenesete svůj mozek do anglicky mluvící země. Postupně je úroveň zvyšujte, ale není potřeba spěchat.

Slovník je dobrý sluha, ale zlý pán

Co určitě nedoporučuji, je každé slovíčko dohledávat ve slovníku, či si věty překládat do češtiny. Je lepší pokoušet se pochopit význam ze souvislostí, z kontextu. Když to nejde a slovíčko je těžké, klidně ho přeložte, ale znovu opakuji, čtěte a užívejte si to.

Tohle je navíc skvělý trénink pro skutečný život – až budete mluvit s rodilým mluvčím, také určitě uslyšíte nějaká slova, kterým nebudete rozumět, ale pokud už budete „mít natrénováno“ chápání z kontextu, tak to snadněji zvládnete. Pokud ale budete nějaké slovíčko potkávat stále znovu, nebo je nezbytné pro pochopení toho, co čtete, tak si je samozřejmě vyhledejte.

>> Sepsal jsem článek o nejlepších slovnících zdarma, od té doby jsem se ale zamiloval do Lingea Lexicon. Je to podle mého věc, kde se vyplatí si za kvalitu zaplatit. <<

Já mám také osobně moc rád elektronické knihy, protože pokud čtete na vašem iPadu či Kindlu, tak stačí podržet prst na slově, které neznáte a během sekundy vám vyskočí jeho vysvětlení nebo překlad. Tahle slova se na Kindlu také automaticky ukládají a můžete se k nim později vrátit.

Já vím, že to určitě není váš případ, ale existuje docela početná skupina lidí, která odmítá uvěřit tomu, že se dají naučit slovíčka z kontextu a pokaždé, když nějaké slovíčko neznají, tak zastaví a hledají si ho ve slovníku.

Že to opravdu funguje bylo dokázáno v zajímavém experimentu, kdy lidé vracející v knihovně v Americe knihu Mechanický pomeranč, dostali test z ruských slovíček, která se objevují v textu a téměř vždy měli správné odpovědi. Jinými slovy z kontextu pochopili, že například droogo je přítel, protože četli věty jako „This is my good droogo Tom.“ Či „You are not my droogo any more because you stole my girl.“ Atd.

Natrénujte angličtinu i v některém z mých kurzů.

Hlavní je skutečný zájem

Především ale čtěte to, co vás baví. Nastane tím velká šance, že knihu dočtete a pokud si ji užijete, tak sáhnete po další.

Jestli chcete začít číst zjednodušenou četbu (skvělé rozhodnutí, mimochodem) a nevíte, jak vybrat tu správnou úroveň, není nic lehčího, než se otestovat následujícím testem: Oxford Graded Readers Level Test

A pokud váháte, kde najdete vhodné materiály ke čtení, stáhněte si můj e-book zdarma s více než 300 tipy pro studium angličtiny, kde najdete spoustu tipů a odkazů, nebo pokračujte na článek Nejlepší stránky, odkazy a materiály pro čtení v angličtině pro všechny úrovně studentů.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!

Pusťte si angličtinu do sítí

E-book plný inspirace zdarma​​