Nejlepší učebnice angličtiny pro samouky

Okomentoval jsem 15 dle mého nejlepších učebnic angličtiny. Vyberete si z nich, ať už s angličtinou teprve koketujete, nebo jste do ní už ponoření. Mrkněte také na speciality pro vyznavače retra i obdivovatele čistého designu.

Okomentoval jsem 15 dle mého nejlepších učebnic angličtiny. Vyberete si z nich, ať už s angličtinou teprve koketujete, nebo jste do ní už ponoření. Mrkněte také na speciality pro vyznavače retra i obdivovatele čistého designu.

„Broňo, chci se doma učit anglicky, máš tip na knihu, co by mi s tím pomohla? Jaká je nejlepší učebnice pro samouky? A ideálně, aby byla v češtině…” Přiznám se, že jsem dlouho na tyto otázky nedokázal uspokojivě odpovědět.

Říkal jsem, že moc nevím, že jsem ještě „tu pravou“ neobjevil. Pak mi to ale začalo být trošku hloupé a vyrazil jsem do knihkupectví a knihoven, abych vše řádně „prolustroval“.

Skvělé tituly k prozkoumání poskytlo moje oblíbené online knihkupectví Libristo a s jejich pomocí vám představím 15 favoritů. Chápu, že každý od učebnice očekává něco jiného, proto každou knihu okomentuji, abyste našli tu nejvhodnější pro vás.

U Libristo.cz jsem vám také vyjednal malou slevu. Jestli chcete učebnici angličtiny nebo třeba knihu v angličtině, kterou byste jinak museli z anglicky mluvící země složitě objednávat, mrkněte k nim na stránky a zadejte při nákupu kód BRONA5. Získáte na celý nákup slevu 5 %.

Mimochodem, nadpisy (názvy učebnic) jsou odkazy na detail knihy.

Tato kniha si vysloužila přezdívku Bible anglické gramatiky. A to z dobrého důvodu. Jde totiž o nejlepší a nejprodávanější učebnici anglické gramatiky.

Autor zúročil své know-how v předávání znalostí angličtiny v dalších dvou učebnicích, takže máte na výběr ze tří titulů odstupňovaných podle vaší úrovně:

 • modrá English Grammar in Use (tu vydal jako první) pro středně pokročilé,
 • červená Essential Grammar in Use pro začátečníky
 • a zelená Advanced Grammar in Use pro vážně pokročilé studenty.

Pokud máte rádi klasické učebnice pro samouky, doporučuji už čtvrté vydání tohoto populárního titulu od Ludmily Kollmannové a nakladatelství Leda. Kniha je černobílá (což může vypadat jako banalita, ale najdou se studenti, které to odradí) a vhodná i pro úplné začátečníky.

V úvodu každé kapitoly najdete článek, za ním slovíčka a následně jednotivá cvičení. Ke knize je možné dokoupit také CD s poslechem. Možná působí lehce nezáživně, ale své studenty si už dlouhodobě nachází.

Bez procvičování se angličtinu (ani nic jiného) nenaučíte. Mrkněte třeba na moje online testy, stáhněte si je v pdf a proklikněte se na vysvětlení použité gramatiky na blogu.

Formou i obsahem se tato učebnice velmi podobá předchozímu titulu. Kapitoly jsou členěny na

 • článek,
 • slovní zásobu,
 • gramatiku,
 • druhý článek,
 • druhou slovní zásobu,
 • rozhovor,
 • cvičení a klíč.

Kniha má své nadšené fanoušky, je kvalitně zpracovaná a po faktické stránce jí nelze nic vytknout. Myslím, že pro úplné začátečníky může být poněkud náročnější než kniha paní Kollmannové.

Pokud už ale máte s angličtinou zkušenosti, nebo jste na jazyky šikovní, může být naopak lepší volbou. Učebnici vydalo nakladatelství Fragment.

Báječných knih o angličtině není nikdy dost. Další tipy na čtení najdete tady.

Tato učebnice anglické gramatiky vydaná v češtině nakladatelstvím Universum vyniká vizuálním pojetím. Úžasně pracuje s barvami a parádně zvýrazňuje klíčové myšleny a základní pravidla.

Obsahuje snad vše, co potřebujete o gramatice vědět, bohužel však cílí na všechny úrovně studentů – pro začátečníky tak může být docela složitá a pro pokročilé zase málo podrobná. Učebnice neobsahuje žádná cvičení, pouze výklad.

Stejný typ učebnice jako předchozí (a dokonce i částečně od stejných autorů) je čtyřdílná Angličtina pro každého. Příjemná změna je, že

 • obsahuje cvičení
 • a lze k ní dokoupit další cvičebnice pro každou jazykovou úroveň.

I tato verze se pyšní krásným provedením. Kromě gramatiky obsahuje části věnované slovní zásobě, čtení a poslechu. Jako jistou nevýhodu vnímám to, že jde o překlad z angličtiny, což znamená, že nepracuje se specifickými problémy, jež trápí české studenty, či s analogiemi v českém jazyce.

Tyhle dvě útlé knížky, které napsal Darren Crown, velmi vtipně a trefně zachycují typické problémy, na které narážejí čeští studenti angličtiny všech úrovní. Poskytují praktické a srozumitelné rady, jak je překonat.

Jedná se o sbírku volně navazujících článků, které původně vycházely v deníku E15. Přestože knihy nejsou skutečnými učebnicemi, skvěle díky nim pochopíte, jak angličtina funguje. Doporučuji je jako opravdu čtivý doplněk běžných učebnic.

Dvě vtipné a přitom poučné knížky Ladislava Čecha svou velikostí, grafickou úpravou i stylem připomínají Angličtinu na rovi­nu (viz výše), vše ovšem popisují „z české perspektivy“. V krátkých kapitolkách najdete stručný přehled gramatických jevů od úrovně A1 po B2 podaný v barvitých vyprávěních a příbězích.

I když lze této publikaci metodologicky leccos oprávněně vytýkat, jedno se jí upřít nedá: je vážně krásná. Učebinice má široký záběr, najdete zde

 • gramatiku,
 • slovní zásobu
 • i užitečné fráze.

Hned na první pohled vás zaujme netradičním grafickým zpracováním – spousta obrázků, minimum textu a také témata, kterým se většina knih vyhýbá (například nadávky či slovní zásoba z intimní oblasti).

S touto učebnicí se naučíte různé lumpárny.

Pokud vás běžné učebnice k smrti nudí, milujete krásné knihy a je vám více než osmnáct, tohle je titul pro vás.

Při učení se ale určitě nespoléhejte pouze na ni – kromě krásných obrázků a popisků zde totiž moc textu nenajdete. U slovní zásoby a frází to zas tolik nevadí, ale u gramatiky to považuji za problém. Z mého pohledu je diskutabilní i složitý jazyk, který se pro vysvětlení jednotlivých jevů používá.

Teď tu mám pro vás jednu specialitu. S touhle knihou jsem začínal nejen já, ale nejspíše každý, kdo se učil anglicky před rokem 1989. Poprvé vyšla někdy kolem roku 1960 a od té doby na ni nedají dopustit zástupy studentů.

Jednou jsem si dovolil vyjádřit názor, že je to trochu nuda a články v učebnici nepatří k těm nejpraktičtějším. Ještě nikdy jsem nezažil takovou vlnu nevole – dostal jsem hromadu e-mailů, v nichž mi lidé spílali a vyjadřovali svou lásku k této knize i k jejímu autorovi panu Peprníkovi, kterého si osobně ale také moc vážím. Od té doby si dávám pozor na to, co o knize pronesu. Pokud jste milovníky retra, tato učebnice by se mohla stát vaší novou knižní láskou.

Jen učebnice vám nestačí a poohlížíte se po učiteli angličtiny? Mrkněte do virtuální jazykovky, každého z učitelů jsem osobně vybíral a garantuji vám, že učení s nimi povede ke krásnému vztahu s angličtinou.

Tuto cvičebnici budete buď milovat, nebo nenávidět. Najdete v ní 8 500 (ano, přesně tolik) českých vět, které máte za úkol přeložit do angličtiny. Správný překlad pak vidíte na protilehlé straně.

Cvičení jsou rozdělena podle tematických oblastí a úrovně obtížnosti. Pokud se vám dobře učí psaním, milujete překládání a nevadí vám, že každá věta má pouze jednu možnou správnou odpověď, pravděpodobně se zařadíte mezi fanoušky tohoto titulu.

Teď to bude malinko trapné a osobní. Prostě mi to nedá. Pardon. Mám tu pro vás ještě své dvě knihy. Logicky jsem zaujatý a myslím si, že jsou super skvělé… No, asi jako každý autor o svých knihách… A tak raději nechám oficiální text mého milovaného vydavatelství Melvil.

Znáte takové ty učitele, kteří umějí předat celé třídě totální nadšení a lásku ke svému oboru? Ty, co dělají z učení zábavu, na kterou se těšíte? Pokud ne, seznamte se s Bronislavem Sobotkou! Z dyslektika odrazovaného učiteli od jakéhokoliv studia se vypracoval na lektora angličtiny s těmi nejvyššími jazykovými certifikáty a stal se živoucím důkazem, že angličtina je skutečně pro každého.

Broňa vás zase na oplátku seznámí s fígly, jak překonat sám sebe, jak si nastavit cíle a vytvořit studijní plán, a hlavně jak ovládnout všechny disciplíny angličtiny od výslovnosti až po gramatiku. Pochopitelně vám také ukáže, jak se zbavit strachu z mluvení. Zkrátka, Broňa je učitel, kterého jste vždycky chtěli mít!

Láska k angličtině v tištěné podobě.

I wish I had said that! — Kéž bych to byl řekl! … Takhle znělo jediné kritérium pro výběr 365 cool anglických frází a výrazů, které v této knize najdete. Broňa, nadšený učitel angličtiny z Brna, přidává do svého knižního portfolia neodolatelný doplněk pro každého uživatele tohoto jazyka.

Téměř rok vybíral se svým kamarádem, studujícím toho času v USA, často užívané fráze, idiomy či ustálená rčení, jejichž význam byste s pouhou znalostí jednotlivých slovíček nerozklíčovali. Výsledkem je jedna cool fráze pro každý den v roce, takže až za 365 dní pohlédnete na svůj pokrok, tak budete i díky připojené online cvičebnici v užívání i porozumění angličtiny o 365 frází protřelejší.

Knihou vás doprovodí zábavné grafické zpracování Martiny Lagové, postavička malého Broni a ukázkové užití dané fráze.

Chcete více tipů k tomu, jak se učit anglicky? Přihlašte se k odběru mého newsletteru a já vám zdarma pošlu svůj e-book s více než 300 zdroji a vychytávkami na (samo)studium angličtiny.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!