Přeskočit na obsah

Nejlepší videa v angličtině pro začátečníky a mírně pokročilé

aneb co sledovat, když běžné filmy a seriály jsou pro vás ještě příliš těžké.

Na tom, že sledování anglických videí, seriálů či filmů je pro studium angličtiny nejen velmi přínosné, ale i zábavné, se určitě všichni shodneme. Mnohem těžší otázka ale je, co přesně sledovat? Pro většinu lidí, kteří jsou teprve na začátku a snaží se naučit anglicky, je totiž běžný seriál či film prostě příliš rychlý a slovíčka složitá.

Jaká videa sledovat, když s angličtinou začínáte?

Určitě to znáte. Děj na obrazovce utíká, nevíte přesně o čem je řeč a místo toho, aby rostlo vaše sebevědomí a slovní zásoba, zvyšuje se spíše pocit frustrace a chuť to vzdát. Upřímně, sledování něčeho, čemu téměř nerozumíte, je nejen depresivní, ale také neefektivní.

Abychom si pomocí sledování anglických videí skutečně zlepšovali angličtinu, je potřeba, aby to, co sledujeme, bylo jenom „o kousek lepší či složitější“ než naše současná úroveň jazyka. Není nutné rozumět všemu, člověk by ale měl být schopný bez problémů sledovat, o čem příběh je a co se v něm asi tak děje.

Odborně se tomu říká comprehensible input (doslova pochopitelný vstup) a přišel s tím jeden strašně chytrý pán jménem Stephen Krashen. Často se tahle myšlenka vyjadřuje pomocí formule +1, kde to plus jedna naznačuje, že je obsah o jeden level výš než vaše současná angličtina. Díky tomu se pak v ději videí úplně neztrácíte, ale zároveň pořád dostáváte nová slovíčka a fráze, které vás „táhnou“ nahoru.

Jenže kde podobná super videa pro začátečníky a mírně pokročilé vzít, že? Nebojte, prohledal jsem internet za vás. A tady jsou:

 1. Peppa Pig

Prasátko Peppina je prostě moje hrdinka! Je úžasná, je roztomilá, krásně vyslovuje, krásně chrochtá a vůbec je celá báječná. Příběhy jsou krátké, jasné, veselé, slova se často opakují a je dost času vše vstřebat. Pokud máte děti, tak navíc můžete koukat s nimi. Já to prosím zvládám i bez dětí… 🙂

 1. Learn English through Comedy

Některé věci jsou tak hrozné, až jsou skvělé. Tohle je jedna z nich. Aneb vítejte v Learn English through Comedy, kde vás naučí angličtinu pomocí sitcomu. Je to veselé a tak hloupé, až si to užijt

 1. Learning English: Extra English BBC

Pěkná a vtipná, i když velmi „oldschoolová“ videa z dílny slavné BBC. Těšit se můžete na cca 40 dílů, každý má zhruba 25 minut. Jednoduše řečeno se na vás těší pořádná nálož zjednodušené angličtiny. Jako bonus tu máte titulky, zábavu a pocit, že jste se vrátili v čase.

 1. English Singsing

YouTube kanál English Singsing je sice původně určený pro děti, ale věřím, že je super i pro dospělé. Čeká vás tam mimo jiné spousta videí s krásně čitelnými titulky, jednoduchou angličtinou a příběhy pro děti.

  1. Learn English Conversation

  Další seriály vytvořené speciálně pro nás, studenty angličtiny. Spousta konverzací, spousta užitečných výrazů a spousta dílů. Podobně jako u BBC jsou videa trochu staršího data, ale účel podle mě i dnes plní skvěle.

  1. Graded readers

  Tohle je trošku podvod, ale přesto… Jedna z nejúžasnějších věcí ke studiu angličtiny jsou skvěle udělané zjednodušené knihy. K nim jsou pak (téměř) vždy také „přibalené“ audioknihy – nahrávky oněch zjednodušených knih. A právě ty jsou také k nalezení na YouTube. Stačí si vybrat úroveň obtížnosti 1 až 6 (kde jednička je začátečník), začít poslouchat a případně také sledovat text na obrazovce.

  1. Learning English Through Stories

  Tohle je vlastně taková animovaná verze graded readers. Teda… Jednou za několik sekund se změní obrázek a s ním i text, ale vlastně je to přece jenom trošku akčnější a příjemnější na koukání (alespoň pro mě). Je tu asi 50 příběhů a různé úrovně k výběru.

 1. ISL Collective – video lessons

Krátká videa, která se vždy v jistou chvíli zastaví a vy musíte odpovědět na otázku ohledně angličtiny. Už dlouho jsem z něčeho nebyl tak nadšený. Je to milé, zábavné a praktické! Mimochodem, schválně zkuste video od Pixaru s názvem Purl. Zajímalo by mě, jestli správně odpovíte na poslední otázku. Já jsem to nedal a pak jsem byl vážně překvapený.

 1. BBC Learning English

Fantastická stránka, kde najdete snad vše týkající se angličtiny, co si jenom umíte představit – videa, články a nahrávky ke stažení. Je toho opravdu nepřeberné množství, stačí si vybrat. Pokud jde o videa samotná, najdete je hezky pohromadě na samostatné YouTube stránce

10. Voice of America

Výborná stránka s aktuálními zprávami nejen z USA. K většině z nich jsou i videa a u nich pak vždy titulky. Báječné je také to, že si můžete vybrat ze tří různých úrovní dle vaší pokročilosti. Dobrá volba pro ty, kteří mají rádi americkou angličtinu a zpravodajství.

Až vám videa už nebudou stačit, poohlédněte se po skvělém učiteli angličtiny ve virtuální jazykovce.

11. English Central

Na English Central najdete obrovskou spoustu videí (s anglickými titulky) a následnými cvičeními. Můžete si vybrat jak úroveň obtížnosti, tak okruhy témat. Postupně trénujete poslech, slovní zásobu i výslovnost. Nevýhodou je, že se na stránce musíte zaregistrovat, a pokud si nezaplatíte předplatné, je obsah částečně omezený.

Hrstka tipů na konec

 

Broňův tip: Zkoušejte občas opakovat/imitovat to, co uslyšíte. Když někdo řekne nějakou „cool“ frázi, tak ji zkuste zopakovat. Ideálně se stejnou výslovností a intonací. Zní to trošku šíleně, ale je to legrace, učíte se správné výslovnosti a výrazně tím pomáháte „ukotvení“ v paměti.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!

Pusťte si angličtinu do sítí

E-book plný inspirace zdarma​​

Čtěte také: