Přeskočit na obsah

Jak vyslovovat S na konci slov v angličtině?

Možná si stejně jako já říkáte: „Slyším es, čtu es.“ (Také se vám nyní vybavila scéna ze slavné trilogie Slunce seno o svatební košili?). Ovšem není to tak snadné. A dnes si ukážeme, jak na tuto problematiku vyzrát! (A pevně doufám, že mé podání bude srozumitelnější než lekce gramatiky s Helenou Růžičkovou).

Ve skutečnosti existují 3 možnosti, jak můžeme es na konci slov přečíst! Nejdůležitější je zaměřit se na to, jaké písmeno se nachází před koncovkou s.

Jako /s/ čteme po neznělé souhlásce

V případě, že vidíme před koncovkou neznělou souhlásku, čteme ji klasicky tak, jak se píše, tedy s /s/. Důležité je však samozřejmě vědět, jaké souhlásky jsou neznělé. Jsou to: p, t, k, f, θ (posledního jmenovaného se neděste, vypadá sice jako prázdná množina v matematice, či nepovedené velikonoční vajíčko, ale to znak, který říká, jak se čte „th“).

Mezi příklady slov řadících se do této skupiny patří třeba

  • looks,
  • cats
  • či pets.

Hlavně se nelekejte mé výslovnosti ve videu níže. Pro lepší demonstraci ji poněkud přeháním.

Za znělou souhláskou vyslovujeme /z/

Když koncovce předchází znělá hláska, čteme místo /s/ na konci slova zet /z/. Mezi znělé hlásky řadíme: b, d, g, v, l, r, m, n, ŋ, ð (předposlední znak čteme jako en s náznakem g na konci a poslední je vlastně takový znělý brácha od θ).

Vidíte, teď už to nikdy nespletete! Ale ještě pro jistotu uvedu pár příkladů. Zet na konci slov čteme třeba v těchto případech

  • calls,
  • loves,
  • dogs a mnoha dalších.

>> Zajímá vás téma výslovnosti? Přečtěte si článek 10 měst a států, které vyslovujete špatně. <<

Po sykavkách čteme /iz/

Třetí kategorií jsou slova končící na sykavku. Jde tyto znaky: s, z, ʃ, ʒ,tʃ,dʒ (pokud si ani zde nejste jistí výslovností koukněte se do videa).

Za sykavky přidáváme v psané formě vždy e (čteno i) a koncové es čteme jako /z/. Výslovnost je tedy /iz/.

Příklady takových slov jsou třeba

  • watches,
  • misses
  • nebo kisses.

Rozhodně se nepokoušejte vyslovovat výše uvedená slova bez přidání e /i/. Při vyslovování právě třeba slova kisses bych svým spellingem /kisisss/ připomínal spíš zaklínače hadů, než anglicky mluvícího jedince.

A na závěr malý testík. Zkuste si říct nahlas slova:
buses, books, changes, cliffs, plays, sings

Správnou výslovnost si zkontrolujte ve videu níže.

Natrénujte výslovnost při online lekcích. Sehnal jsem partu báječných učitelů, kteří vám s angličtinou pomohou. Najdete je ve virtuální jazykovce.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!

Pusťte si angličtinu do sítí

E-book plný inspirace zdarma​​

Čtěte také: