Přeskočit na obsah

10 nejlepších tipů, jak uspějete u cambridgeské zkoušky B2 First (FCE) a C1 Advanced (CAE)

Připravte se na dvě nejpopulárnější cambridgeske zkoušeky: First úroveň B2 (FCE) a Advanced úroveň C1 (CAE). Ukážeme si, proč je výhodné tipovat, jak se vypořádáte s částí Writing a jak při neporozumění díky vhodné otázce získáte bonusové body.

1. Seznamte se s formátem zkoušky

I skvělí studenti podléhají nervozitě nebo zazmatkují, když neví, co je čeká. Naštěstí před populárními cambridgeskými zkouškami se snadno podíváte, jak zkouška vypadá.

  • Stáhněte si vzorové testy,
  • pořiďte si testové sady (knihy obsahující 4 autentické testy, které se v minulosti objevily u zkoušek),
  • mrkněte na ukázku testu online.

Zjistíte tak, jaká cvičení vám sednou, kterým potřebujete věnovat více času na přípravu a vymyslíte strategii, jak získat co nejvíce bodů. A především se zbavíte strachu z neznáma.

2. Značte si do textu

Podtrhávejte si důležité údaje, díky kterým odpovíte na otázky. Rychleji se při kontrole v textu zorientujete. Nezapomínejte, že ve zkoušce C1 Advanced (CAE) si už nevystačíte s pouhým čtením, vyžaduje se po vás interpretace a odvozování – tedy důkladné porozumění textu.

3. Tipujte, i když nic nevíte

Za špatné odpovědi se nestrhávají body, takže vždy je lepší alespoň zkusit štěstí,

4. Writing nebiflujte zpaměti

Části psaní se studenti často obávají a proto si předem chystají fráze nebo se dokonce učí celé eseje. Nedělejte to. Na komisaře, kteří práce opravují, budete tak pouze působit umělým dojmem. Nepapouškujte cizí názory, buďte autentičtí.

Určitě si předem vyzkoušejte, kolik slov na řádek přibližně píšete, ať následně odhadnete snadněji délku napsaného textu. Pište čitelně, ale nebojte se, že by kvůli nekrasopisnému vzhledu čtení vaší eseje komisaři vzdali. Pokud už peru a papíru moc nedáváte, pište několik týdnů před zkouškou párkrát denně rukou, ať zase dostanete cvik a nechytíte při zkoušce křeče do zápěstí.

5. Ve Writingu používejte linking words

Držte se zásady, že co odstavec, to jedna myšlenka. A odstavce (případně i na sebe navazující věty) propojujte spojovacími slovy, například

  • however – nicméně, každopádně
  • firstly, secondly – za prvé, za druhé
  • in conclusion – závěrem
  • for example / for instanceatd – například

Styl psaní přizpůsobte úrovni zkoušky. C1 Advanced už vyžaduje i používání interpunkce (např. dvojtečka, středník, pomlčka.)

6. Naposlouchejte si různé typy přízvuků

Americký, britský nebo třeba irský. Poslouchejte filmy nebo seriály z různých zemí, zapátrejte v zahraniční hudební scéně nebo na YouTube. Při zkoušce sice nahrávku uslyšíte dvakrát, ale zcela neznámý a nečekaný přízvuk by vás mohl zbytečně rozhodit.

7. V části Speaking jednoduše mluvte, mluvte, mluvte

Banální rada, která vám ale zachrání potřebné body. Lepší než mlčet je anglicky okomentovat, že nerozumíte, nevíte nebo vás otázka překvapila.

Po úvodním představení dostanete obrázky, ale pozor. Nečeká se od vás pouhý popis toho, co vidíte, Obrázky srovnávejte, vyjádřete svůj názor o dění v nich, spekulujte a reagujte na případné dotazy.

8. V části rozhovoru s kolegou veďte dialog a odpovídejte na otázky

Uvědomte si, že součástí zkoušky je rozhovor ve dvojici. A vaším úkolem není váš diskuzní protějšek přemoci, ale ukázat, že

  • reagujete pohotově na komentáře,
  • odpovídáte na otázky,
  • berete v potaz a zvažujete možnosti a názory kolegy.

9. Když nevíte, vymýšlejte si

Nezavrhujte myšlenky kolegy, stavte na nich. Přijímejte jejich teze a rozvíjejte je. Případně mluvte o první situaci, která vás napadne, bez ohledu na to, že nebude vyšperkovaná detaily.

10. Pokud nerozumíte, ptejte se

Samozřejmě anglicky. Mlčení vám body nezíská, přiznání toho, že nevíte, ano.

Samozřejmě je ideální, když mluvíte správně. Jako základ poslouží můj kurz Základy anglické gramatiky od A do Z. Mimochodem, přípravu na zkoušky zúročíte i při přípravě na státní maturitu.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!

Pusťte si angličtinu do sítí

E-book plný inspirace zdarma​​