10 nejlepších tipů, jak uspět u cambridgeské zkoušky B2 First (FCE) a C1 Advanced (CAE)

V tomto, v pořadí již třetím videu/článku, se opět setkáme s naší milou Martinou, zástupkyní Cambridge Assesment English, která nám spolu s Broňou poradí Top 10 fíglů, jak se vypořádat s nástrahami dvou nejpopulárnějších cambridgeských zkoušek: First úroveň B2 (FCE) a Advanced úroveň C1 (CAE) a to tak, aby to bylo pokud možnost na „first“ pokus. Jste-li teprve na začátku své cesty za perfektní angličtinou doporučuji se podívat na kurz Základy anglické gramatiky od A do Z.

Tak šup šup, ať se pokud možno stihnu ještě něco přiučit (kdo ví, třeba se mi ty informace budou hodit i při mé zkoušce dospělosti v květnu nebo snad v září?). 

  1. Seznamte se s formátem zkoušky– stáhněte si vzorové testy, kupte si testové řady, ujistěte se, že rozumíte formátu zkoušky, na který jdete. Jo, kdo chce být formát, musí znát formát.
  2. Značte si do textu (tím se ovšem nemyslí značky turistické, i když jak se říká i cesta může být cíl) – podtrhávejte si. Pokud nevíte, zda je dobrá odpověď B) nebo C), zkuste si tipovačku. Je však třeba si v textu zkontrolovat, co je správnou odpovědí. S tímto postupem si však už tak úplně nevystačíte u zkoušky C1 Advanced (CAE), která už vyžaduje dovednost číst mezi řádky (na to, jak se to dělá si ovšem budete muset přijít sami a žádný kód Enigmy v tom nehledejte), případně si odpověď odvodit. Tady už prostě autoři zkoušky C1 Advanced chtějí, abychom se nespoléhali pouze na naše oční vjemy, ale snažili se zapojit i naše mozkové buňky. 
  3. Tipujtei když nic nevíte (no s tím by snad nikdo neměl mít vážnější problém). Cambridské zkoušky budou patřit asi k mým nejoblíbenějším, protože za špatné odpovědi se nestrhávají body, pokud odpověď uvedete špatně.
  4. V části „writing“ prostě pište. Pokuste se však vyvarovat psaní naučeným frázím či dokonce celých esejí.  Komisaře, kteří práce opravují, jen tak neohromíte. Navíc celé to bude působit uměle.  Takže obavy stranou. Přestaňte papouškovat cizí věty a buďte autentičtí a kreativní (ocení to i suchopární Angličané 😊). Nacvičte si počet slov na řádek, ať zhruba víte, jaký počet slov na řádku máte. Snažte se psát čitelně, ale nebojte se, že byste snad měli vyletět kvůli nevzhlednému písmu (v Cambridge jsou zvyklí na ledacos – jak je známo, v Cambridge studoval i Charles Darwin, přičemž jeho evoluční teorie nás příliš neodlišuje od opic, tak proč bychom koneckonců nemohli škrábat jako ony). 
  5. V části „writing“ používejte tzv. linking words– tzv. spojovací slova např. however, firstly, secondly atd. (spojení v našem globálním světě je totiž důležitá). Úroveň C1 Advanced už ale vyžaduje i používání interpunkce (např. dvojtečka, středník …) tedy tzv. vyšší úroveň psané angličtiny. Text pak oddělujte odstavci. 
  6. V části poslechu je dobré naposlouchat si různé typy přízvuků– americký, irský (tady bych asi nespoléhala jen na tlachání v irských pubech, neboť po pár pivech se přízvuk zpravidla vytrácí a všechny jazyky jsou si tak nějak podobné). Nejvhodnější je naposlouchat si přízvuky prostřednictvím nahrávek, přičemž je dobré si podrobně přečíst instrukce, z kterých zhruba odhadnete, o čem daná nahrávka bude. Nahrávku poté uslyšíte dvakrát, takže pokud se nechytnete napoprvé, je tu ještě druhý pokus. 
  7. V části „speaking“ jednoduše mluvte, mluvte, mluvte(tedy pokud jste již z předchozích odstavců neztratili řeč). Můžete použít britskou angličtinu i americkou angličtinu (v krajním případě i čekličtinu). Po úvodním představení jsou účastníku zkoušky předloženy obrázky; tady často dochází k chybě, že kandidáti zkoušky obrázky pouze popisují, ačkoliv správně je obrázky srovnávat (vyjadřujte názor, spekulujte – konspirační teorie všeho druhu jsou povoleny😊).
  8. V části rozhovoru s kolegou veďte dialog a odpovídejte na otázky. Je dobré si uvědomit, že součástí zkoušky je rozhovor ve dvojici – úkolem ovšem není druhého z protivníků překřičet ani v krajní nouzi zadupat. Body dostáváte zato, jak reagujete na otázku kolegy (nikoliv za projevy samomluvy). Zároveň se snažte, aby i Vaše otázky byly kladeny správně – žádné podpásovky nejsou povoleny. 
  9. Pakliže nevíte, vymýšlejte si. Tak v tomto bodě si určitě vezměte příklad z Barona Prášila (pro inspiraci doporučuji shlédnout stejnojmenný film s fenomenálním Milošem Kopeckým) nebo strýce Pepina z Postřižin (všechno vím, všechno znám a co neznám si vybájím).
  10. Když nerozumíte, ptejte se (a pokud možno opět anglicky). Zapomeňte na otřepané pořekadlo „Mluviti stříbro, mlčeti zlato“ zde platí pouze pořekadlo „Líná huba holé neštěstí“.

A dobrá zpráva nakonec, pokud jste v nějaké části (např. speaking) slabší, lze si nahnat body v ostatních částech.  Takže hurá do toho!!!

Podívejte se také na články:

Mezinárodní jazykové certifikáty Cambridge English a jejich uznávání

Jak se připravit na zkoušky Cambridge English: B2 First (FCE) a C1 Advanced (CAE)

Dle Broňova videa sepsala Eliška Kaňová  🙂