Přeskočit na obsah

Proč pořád neumím mluvit anglicky?

Tuto otázku dostávám ohledně učení angličtiny asi nejčastěji. Odpověď je překvapivě jednoduchá, proto jsem se jí rozhodl trochu více rozebrat a přidal několik tipů.

Možná je to totiž i váš případ:

 

Slovíčka také docela ovládáte, ale když přijde na to, abyste něco sami řekli, nějak to nejde. A možná si lámete hlavu, čím to jenom může být.

Odpověď je vlastně hrozně snadná. Člověk se zlepšuje v tom, co trénuje. Běháte? Tak se asi zlepšíte v běhání. Čtete anglicky? Tak se určitě budete zlepšovat ve čtení angličtiny. Posloucháte angličtinu? Tak se velmi pravděpodobně budete zlepšovat v poslechu angličtiny.

Už víte, kam tím mířím, že? Čtení, psaní, učení se slovíček jsou všechno opravdu užitečné a záslužné věci. Ale pokud je vaším hlavním cílem zlepšit se v mluvení, tak se logicky musíte věnovat mluvení.

Teď si asi říkáte, to je přece jasný jak facka, ne? Ale nevěřili byste, kolik lidí, kteří mi říkají, že jim nejde mluvení a moc rádi by se v něm zlepšili, mi na otázku, jak často trénují mluvení, řeknou, že téměř vůbec.

Těžko ale doufat, že budete číst, učit se slovíčka a čekat a čekat, a pak najednou to půjde a „ono to bude mluvit“. To je podobně absurdní jako při trénování biatlonu čekat, že když budete hodně jezdit na lyžích a trénovat fyzičku, tak se zlepší vaše střelba.

Testujete si rádi, jak na tom vaše angličtina je? Každý měsíc přidávám kvíz, ke kterému je i video (nebo článek) s vysvětlením použité gramatiky nebo slovíček. Naučte se něco nového a rovnou si otestujte, jestli jste se to dobře naučili.

Co když nemám s kým mluvit

Odpověď je opět snadná, najděte si někoho, kdo také chce mluvení trénovat – kamarádku, kamaráda, přítelkyni, maminku, tchyni, souseda… Kohokoliv. Rozhodně to nemusí být někdo, kdo umí úžasně anglicky. Trénujeme přece mluvení, pokud chceme poslouchat někoho dokonalého, pustíme se BBC.

Jakákoliv konverzace (včetně hádky) je záležitost pro dva. Najděte si parťáka a začněte mluvit. O čemkoliv, co máte rádi.

Že nikoho takového nemáte? Nevadí! Mluvte sami se sebou! Sami sebe máte stále k dispozici, je to zdarma a dá se to dělat vždy a všude. Dokonce si můžete dle své pokročilosti volit úroveň.

Úroveň jedna pro úplné začátečníky

Pojmenovávejte si věci kolem sebe. This is a mouse. This is a glass. This is a teacher.

Úroveň dva pro velmi mírně pokročilé

Říkejte si, co děláte. Velmi jednoduché věty, jako třeba: „I am thinking in English.“ „It is hard.“ „I am speaking now.“ „I am good.“ „Yeah, I am cool!“

Úroveň tři pro lehce pokročilejší

Přemýšlejte o tom, co děláte, co vás čeká, kde jste byli, co děláte. Zkoušejte vyjadřovat vaše pocity a přání.

Úroveň čtyři pro středně a více pokročilé

Veďte ve své hlavě rozhovory, povídejte si s někým, koho znáte a máte rádi, či klidně sami se sebou. Dávejte si záludné otázky a pak si na ně odpovídejte.

Samomluva už vás nebaví? Najděte si ve virtuální jazykovce báječného učitele přesně podle vašich preferencí a úrovně. Každého z nich jsem osobně vybíral a ručím vám za to, že nesáhnete vedle.

 

Hlavně si ale zakažte překládání, „přepněte hlavu“ do angličtiny. Klidně do úplně základní, ale jenom do angličtiny. Dokud si neodvyknete vše překládat, nebude vaše angličtina nikdy dobrá. Že je to těžké? Máte pravdu. Ale víte, jak se to říká, everything is difficult before it is easy (vše je složité, než se to stane jednoduchým). Stačí začít, nevzdat to a vydržet!

>> Je učení e angličtiny maraton, nebo sprint? Mrkněte, jak s jazykem nejen začít, ale hlavně vydržet. <<

Mimochodem, ideální je, pokud budete mluvit nahlas.

Pokud hledáte inspiraci, o čem mluvit, nahrál jsem pro vás videa s anglickými otázkami. Najdete je pod článkem.

Shrnuto, podrženo: mluvte a naučíte se mluvit. Začněte hned, klidně s chybami, klidně pomalu, ale mluvte, mluvte a mluvte.

Mé video věnující se stejné problematice (vlastně to stejné, jenom v jiném formátu):

100 základních anglických otázek pro procvičování mluvení a schopnosti rychle reagovat:

200 pokročilejších anglických otázek pro procvičování mluvení a schopnosti rychle reagovat:

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!