Přiznám se vám, že anglické dětské knihy jsem nakupoval ještě před tím, než jsem se stal tátou úžasné malé slečny. Jestli máte v okolí děti, dáte mi za pravdu, že knížka je prostě nejlepší dárek.
- Nedělá (většinou) extra hlasité zvuky,
- nezabere moc místa,
- můžete je nakoupit do zásoby a mít pohotovostní dárky vždy po ruce,
- neřešíte u nich, na rozdíl od mlsání, alergie a množství cukru
- a ještě se díky nim děti něco naučí.
V tomto článku spolupracuji (zase) s mým oblíbeným prodejcem knih Libristo.cz. Tahle firma objednává knihy z celého světa a s kódem BRONA5 máte slevu 5 % na celý nákup. Platí pro ČR i SK.
15 nejlepších dětských knih v angličtině podle Broni
Ideální jsou pro děti 0-3 roky. Ale uvidíte, že mnohé z nich budou v permanenci i později. Vybral jsem právě tyhle, protože mi přijdou
- kvalitně zpracované,
- didakticky zdařilé
- a moji dceru i děti mých kamarádů baví. A ani já se u nich nenudím.
1. Where’s Mr Dog? – Ingela Arrhenius
Pevné stránky, festovní materiál a spoustu zvířátek, které mají malí čtenáři objevit. Na rozdíl od podobných knih s odklápěcími papírovými okénky tady oceňuji, že “schovávačky” jsou z měkké, pružné (a k žužlání vybízející) gumy.
Za mě parádní záležitost i pro opravdu hodně malé děti.
2. Puppy Dog, Puppy Dog, What Can You See? – Pintachan
Tento pokoj je uklízen každý I zde je vaším úkolem hledat zvířecí parťáky, jen se tentokrát ukrývají pod (vám dobře známými) papírovými okénky. Knihou provází jednoduchá básnička, kterou si určitě děti zamilují. U nás je tohle stálice mezi dětskými dárky.
3. – 7. All Around Bustletown: Spring / Summer / Fall / Winter / Nighttime – Rotraut Susanne Berner
Pokud máte doma děti, pravděpodobně se teď vševědoucně usmíváte a souhlasně kýváte. A pak vás možná zarazí, že jsou tyhle superstar dětských knihovniček i v angličtině. Vždyť to jsou přece obrázkové knihy s naprostým minimem textu!
Ano, máte pravdu. A pokud je už doma máte v češtině, tak je celkem zbytečné pořizovat ještě jejich anglickou verzi. Jestli ale tyhle knihy ještě neznáte, doporučuji anglickou variantu pořídit. Alespoň vám bude připomínat, že s dětmi chcete angličtinu trénovat.
Jaro, Léto, Podzim, Zima a Noc ukazují stejné městečko a stejné obyvatele v průběhu celého roku. Za mě jde asi o nejpromakanější knihy co se věkového spektra čtenářů týče.
- S těmi nejmenšími jen ukazujete třeba zvířátka,
- se staršími soutěžíte v hledání předmětů
- a s těmi ještě staršími vymýšlíte různé alternativy k osudům postav.
Těšte se na super promakané obrázky a příběhy, jejichž detaily objevíte mnohdy až po několika desítkách prohlížení knihy. Takže ani dospěláci se s touto sérií knih nudit nebudou.
8. Who Is Sleeping? – Petr Horacek
Zdá se vám to jméno povědomé? Ano, jde skutečně o známého českého autora, jehož knihy ale získávají zájem a srdce malých i velkých čtenářů i v zahraničí. Proto ten anglický překlad.
Postupně odkrýváte spící zvířátka a na konci je krásná pointa, že už je čas jít na kutě i pro malého čtenáře. Jako vždy u Horáčka nechybí nádherné ilustrace.
9. Where’s Spot? – Eric Hill
Jedna z nejikoničtějších dětských knih v anglicky mluvících zemích. Štěně jménem Spot se ztratilo a maminka ho chce najít, aby se společně navečeřeli.
Na knize oceňuji to, že už jde o kontinuální malý příběh se zápletkou a (šťastným) koncem. Takže ačkoliv je to stále hodně jednoduché, už s dítětem sledujete příběhovou linku.
Broňův tip: Inspirujte se dětmi. Zkuste jazyk přirozeně nasávat, užívat si ho. Neberte angličtinu jako něco nudného, k čemu si musíte sednout a tvrdě na tom makat. Dovolte si, aby vás angličtina bavila, dělejte si učení příjemné a přirozené. Pak se nebudete jen biflovat, ale opravdu se do angličtiny zamilujete.
S angličtinou vám nebo vašim starším dětem rádi pomohou báječní lektoři z Virtuální jazykovky.
10. Dear Zoo – Rod Campbell
Další příběhovka, která je v zahraničí hodně oblíbená, je Dear Zoo. Roztomilý příběh, kdy jste napsali do Zoo, aby vám poslali mazlíčka. Jenže každé zaslané zvířátko má nějaký háček a tak vybíráte a vybíráte, až nakonec vám zůstane… No, nechte se překvapit.
11. That’s not my hedgehog… – Fiona Watt
Kniha z báječné série hmatových knížek, ve kterých dítě nejen prohlíží obrázky, ale může si sáhnout na rozličné materiály.
Tyto knihy jsou hodně oblíbené, ačkoliv bodují spíše u menších dětí (přibližně do dvou let). Pro anglickou slovní zásobu jsou super, protože se děti naučí spoustu i méně obvyklých přídavných jmen.
12. The Very Hungry Caterpillar – Eric Carle
Co všechno sní opravdu hodně hladová housenka? A co se z ní pak stane? Nádherné ilustrace, jednoduchý příběh a ve stránkách dírky pro snadnější otáčení. Ideální pro malé dětské prstíky.
Pro mě je tahle kniha také sázka na jistotu, když chci obdarovat novopečené rodiče.
13. First 100 Words – Roger Priddy
Obrázková kniha, díky které se vaše děti (a případně i vy s nimi) naučí prvních 100 anglických slovíček. Skoro bych řekl, že se typově podobná kniha hodí i pro nadšené angličtináře z řad seniorů.
Tato konkrétní je ale hodně zaměřená na dětskou slovní zásobu (bryndák, kolotoč nad postýlkou, nočník), což je pro děti skvělé.
> Ovládněte 185 slovíček a porozumíte polovině jednoduchých textů. Tady jsem je sepsal. <<
14. From Head to Toe – Eric Carle
Taky vaše děti u prohlížení knih dlouho nevydrží a hned někde poskakují, lezou (po vás) nebo alespoň podupávají nožkami? Super, tahle kniha je nadchne.
Napodobujte společně, jak
- lachtan tleská,
- oslík vyhazuje zadní nohy
- nebo buvol krčí kamena.
Kniha vás zaručeně rozpohybuje a potěší krásnými obrázky. Jen pozor, že stránky jsou už dost tenké a tedy náchylné na ohýbání, natrhávání a mačkání.
15. The Koala Who Could Board Book – Rachel Bright
Překrásně ilustrovaný a jednoduše podaný příběh o překonávání obav z neznámého. Koala zůstává na svém stromě, až jednou spadne a zjistí, že neznámo ještě nemusí znamenat něco špatného a děsivého. Najde si nové kamarády a uvidíte, že vše dobře dopadne.
16. Baby’s Book Tower: Four Mini Board Books – Leslie Patricelli
A na závěr u mé dcerky velice oblíbená sada mini knížek, které mají sice jen pár stránek, ale zato si troufám tvrdit, že jsou téměř nezničitelné. Knížkami provází roztomilé kreslené batole a projede s vámi témata
- mňam a fuj,
- veselý a smutný,
- tichý a hlasitý
- a ano, ano, ne, ne.
Ke knížečkám patří i vysoká bedýnka, do které je velká radost knížky vkládat.
Chcete se na knihy podívat? Mrkněte na video, kde jimi listuji.
Mohu s dětmi číst anglické knihy, ačkoliv anglicky neumím?
Skvělá zpráva. Ano, můžete. Jen to bude vyžadovat trochu pečlivější přípravu. Ale berte to tak, že je to čas, který investujete nejen do svého vzdělávání.
Než začnete děti anglicky učit, ověřte si, že máte správnou výslovnost. Opravdu nezkoušejte odhadovat, ať se nemusí vaše děti za pár let slovíčko zbytečně přeučovat.
Nejjednodušší způsob je nechat si slovíčko přečíst. Z mého seznamu bezplatných online slovníků doporučuji Lingea.
Broňův tip: Spoustu známých (anglických) knih nejen pro děti najdete načtené na YouTube. Někdy je dokonce čtou samotní autoři. Naposlouchat si tak správnou výslovnost celé knihy už nemůže být snadnější.
Ohledně správné výslovnosti jsem natočil nemálo videí. Všechna najdete tady. Nejoblíbenější jsou ty s nejčastěji chybně vyslovovanými
a nebo (překvapivě) i s názvy zvířat.
Jak naučit děti anglicky doma pomocí knih
Nebudu vám lhát. Bude k tomu potřeba váš čas a vaše snaha. Slibuji ale, že se u toho budete dobře bavit.
Hrajte s knihami hry
Především knihy bez textu (třeba báječná série Jaro, Léto, Podzim, Zima, Noc) si o to vyloženě říkají. Tady je pár mých oblíbených.
- Najdi… → Zadávejte úkoly, co má dítě hledat.
- Jak dělá… → Často slovní zásoba startuje právě napodobováním zvuků zvířat. Když se někde nějaké objeví, ukazujte dítěti, jaký zvuk vydává. Jen pozor, že anglicky mluvící zvířátka občas dělají jiné zvuky, než učíme děti v češtině. Případně se nachytřete třeba na YouTube (zadejte třeba Animal Sound Song, ale jen na vlastní nebezpečí).
- Hledejte podle vlastností → Hledejte něco, co je velké. Modré. Kulaté. Měkké. Nebo třeba legrační.
- Porovnávejte vlastnosti → Tohle je velké. Co je malé? A co je hlasitější, to, nebo tohle?
- Sdružuj barvy → Najdi všechno zelené.
- Jak se asi cítí… → Úkol pro starší děti, který pomáhá rozvíjet empatii. Jak myslíš, že se ten pejsek cítí? A proč? Co by mu pomohlo, aby byl veselejší? Z čeho má asi strach?
Se staršími dětmi se nebojte i prohodit role a nechte je, ať zadávají úkoly vám. Uvidíte, že se u toho budou královsky bavit.
Možná vás překvapí, že i děti do tří let můžete už učit písmenka. A knihy jsou skvělý způsob, jak děti abecedu nenásilně naučit. Nebo alespoň pro ni trochu nadchnout. Stejně tak z nich do centra zájmu propašujete třeba číslice.
Broňův tip: Víte, že u dětí se projevují období (dny až týdny), kdy je něco neuvěřitelně zajímá a fascinuje? Říká se tomu senzitivní období a sám jsem je objevil až nedávno s dcerkou.
Chytré knihy a články vám o tom určitě řeknou více informací, já jen poradím nepodcenit to, když se vaše dítko o něco začne tak aktivně zajímat. Na nic nečekejte a dopřejte jim dostatek podnětů. Kamarádčin dvou a půl letý syn se tak během pár dnů naučil všechna písmena abecedy. Prostě ho to začalo zajímat a nedal se zastavit ničím. Lákavé, že?
Více informací o dětech a angličtině
- Kdy začít?
- Jak postupovat?
- Na co si dát pozor?
- Nechytí děti moji špatnou angličtinu?
Na tyto a spoustu další otázek vám odpoví Petra Vojtová, expertka na angličtinu a její rozvoj u malých dětí. Já sám jsem se dozvěděl velkou spoustu vážně zajímavých informací.
Celý rozhovor s Petrou Vojtovou najdete tady. A pod videem najdete slevový kód, pokud byste chtěli absolvovat její online kurz, ve kterém dává báječné tipy, jak učit děti angličtinu doma.
Čtěte anglické knihy bez ohledu na vaši úroveň angličtiny
Dětskou literaturu už máte vyřešenou, nezapomeňte ale ani na sebe. Jděte dětem příkladem a sáhněte po anglické knize. Nezáleží na tom, jestli jste začátečník, věčný začátečník nebo už máte pár roků angličtiny za sebou. Číst knihy v angličtině může každý.