Přeskočit na obsah

Nejlepší anglické online slovníky zdarma

Jelikož věřím, že dobrý slovník je opravdu důležitým (ne-li nezbytným) společníkem při studiu angličtiny, a jelikož se mne několik z vás ptalo, který je ten nejlepší, či pro ně nejvhodnější, rozhodl jsem se s vámi podělit o můj „top“ výběr těch (dle mého názoru) nejlepších slovníků, který jsou v současné době k dispozici online (a zdarma).

Než se vrhneme na slovníky samotné a jejich srovnání, rád bych upozornil, že zde (pravděpodobně) nenaleznete odpověď na otázku, který slovník že je ten úplně nejlepší. Proč? No, to proto, že každý z nás potřebuje slovník k trošku jiným věcem a také různé slovníky se hodí na různé věci…

Aby se nám to nepletlo, tak si slovníky rozdělíme na dvě základní kategorie – slovníky dvojjazyčné (tedy, česko-anglické) a slovníky výkladové (tedy anglicko-anglické). Krom textu samotného najdete úplně dole odkaz na video, kde vám jednotlivé slovníky nejen představím, ale i prakticky ukážu, jak je používat).

Ale dost už všeobecných úvodů, pojďme na slovníky samotné, co říkáte?

DVOJJAZYČNÉ SLOVNÍKY

SEZNAM.CZ

https://slovnik.seznam.cz

Asi nejznámější a nejpoužívanější překladový slovník u nás. A po právu (dle mého). Je jasný, přehledný, obsahuje kvalitní slovní zásobu, výslovnost, ukázky základních frází a také obsahuje základní gramatické výklady. Naprosto skvělý pomocník pro základní práci.

BAB.LA

http://cs.bab.la

Bab.la je skvělý projekt, který se stále rozrůstá, neboť překlady jsou neustále doplňovány týmem nadšených přispěvatelů. Skvělé je také množství frází a ukázkových vět a příkladů s jejich překlady.

LINGEA

https://slovniky.lingea.cz/Anglicko-cesky

Lingea je, dle mého, jednoznačnou jedničkou v tvorbě slovníků u nás. Obsah pro slovník na Seznamu dodávají právě oni. Na jejich stránkách najdete zdarma v podstatě totožné slovník s tím na seznamu (mně osobně se líbí více svým grafickým provedením a kompaktností).

SLOVNIK.CZ

http://www.slovnik.cz

Slovník.cz možná zaspal dobu, graficky je příšerný a zdá se, že ho již pár let nikdo neaktualizoval, přesto má opravdu širokou slovní zásobu a pokud hledáte marně překlad nějakého slova a už nevíte kudy kam, určitě můžete vyzkoušet slovnik.cz

GOOGLE TRANSLATOR

https://translate.google.cz

Ano, máte pravdu, pokud si říkáte, že Google Translator není slovník. I přesto ho zde uvádím, jelikož je to nezpochybnitelně často užívaný a užitečný pomocník. Já osobně ho moc v oblibě nemám, ale nemůžu popřít, že je to užitečný pomocník, zvláště pokud hledáte překlad nějakého slovního spojení či věty, kterou si nejste jistí.

VÝKLADOVÉ SLOVNÍKY

CAMBRIDGE DICTIONARY

http://dictionary.cambridge.org/dictionary/british/

Tento úžasný slovník je již léta mojí první volbou a mým „oblíbencem“. Má neuvěřitelně širokou slovní zásobu, britskou i americkou výslovnost, jasné vysvětlení, ukazuje u každého slovíčka, jak moc „těžké je“ – tedy pro jaký level angličtiny se hodí (A1 – C2), má ukázkové věty, pomáhá s časováním sloves a také říká, jestli je podstatné jméno počitatelné či ne, nabízí idiomy, je jasný a přehledný… Zkrátka slovník s velkým S 🙂

OXFORD DICTIONARY

https://en.oxforddictionaries.com

Nejstarší a nejslavnější anglický slovník. Vlastně pro něj platí vše, co jsem psal o Cambridge dictionary + je zde veliká řada ukázkových vět (rozdělených dle různých významů daného slova) – často se sem chodím inspirovat, pokud si nejsem jistý, jak to či ono slovo použít správně ve větě.

SKELL

https://skell.sketchengine.co.uk/

Skell není slovník jako takový, přiznávám bez mučení. A proč ho zde tedy uvádím? Protože je to snad ta nejužitečnější „doplňková“ stránka ke slovníkům. Co zde přesně najdete? Obrovskou spoustu ukázkových věk k zadanému výrazu, dále slova, se kterými se dané slovo nejčastěji pojí (a k těm spojením zase ukázkové věty), dále slova podobné tomu našemu původnímu.

FORVO

http://cs.forvo.com

Forvo je slovník výslovnosti. Cože? Ano, čtete dobře 🙂 U zadaného slova najdete nahranou výslovnost od skutečných rodilých mluvčích – tedy ne pouze „queen’s English“, ale skutečnou výslovnost, která je rozdělena dle toho, odkud je daný mluvčí.

URBAN DICTIONARY

http://www.urbandictionary.com

Slovník, vytvářený samotnými uživateli, kde najdete to, co jinde určitě ne. Skvělý pomocník při hledání slangových výrazů odposlechnutých ve filmech, písních či v noci na baru… 🙂

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!

Pusťte si angličtinu do sítí

E-book plný inspirace zdarma​​

Čtěte také: