Přeskočit na obsah

Jak nejlépe procvičíte angličtinu? Přepněte do ní hlavu, tady je návod

Víte, co je největší brzda při psaní nebo mluvení anglicky? To, že musíte v hlavě překládat z češtiny (slovenštiny) do angličtiny. A to vyžaduje formulovat větu ve vašem jazyce, vyštrachat v hlavě anglická slovíčka, přeskládat slovosled, zkontrolovat v duchu fráze… Zkrátka to trvá věky a úspěch není zaručen. Zkuste to jinak. Dnes si spolu přepneme hlavu do angličtiny, jde to jednoduše.

Kdybych měl vybrat jednu věc, která mě v začátcích učení se jazyka nejvíce posunula, bylo by to právě přemýšlení v angličtině. Hodně lidí si myslí, že to je něco, co k vám samo přijde ve chvíli, kdy angličtinu skvěle ovládnete. Ale není to pravda, anglicky můžete myslet už od začátečníků. A je to dokonce zábava.

Zvládnete to v sedmi krocích.

1. Pojmenovávejte věci a situace kolem sebe

Angličtina je všude kolem vás, stačí se rozhlédnout a pojmenovat to, co vidíte: coffee, table, fridge, chair, milk, … Tím procvičujete slovíčka, která už znáte.

Pokud si troufáte na složitější pojmenování, přidávejte i přídavná jména. V práci vám tak v hlavě může na pozadí běžet: angry boss, nice colleague, old coffee machine, big screen, …

Broňův tip: Některým lidem se osvědčilo si pořídit balíček post-it papírků (to jsou takové ty lepivé čtverečky) a doma si vše popsat. Názvy pokojů, vybavení, nábytek. Výhodou lístečkové metody je, že si procvičíte i to, jak se slovíčka správně píší, a na papírky můžete postupně přidávat i další slovíčka, třeba barvu, velikost nebo materiál, ze kterého je předmět vyrobený.

Využívejte toho, když přijdete do neokoukaného prostředí a dejte sami sobě výzvu, že na novém místě musíte pojmenovat alespoň deset věcí. Tím si zlepšíte slovní zásobu a už nikdy nebudete speechless.

Neznámá slovíčka nemusíte nutně hledat ve slovníku

Především na začátečnické úrovni se setkáte s tím, že některá slovíčka nebudete umět pojmenovat. V takovém případě máte dvě možnosti.

  • Pokud se slovíčko chcete naučit, vyhledejte si ho ve slovníku v mobilu.
  • Jestli se vám slovíčko nezdá tak důležité nebo nemáte zrovna možnost ho překládat, zkuste jej alespoň popsat. Když třeba nevíte, jak říct klika, popište the thing for opening the door. A v horším případě slovíčko zkrátka přeskočte.


Nově dohledaná slovíčka si doporučuji někam zapisovat (třeba do poznámkového bloku v mobilu, skvěle na to funguje Google Keep i nástěnka v Trellu) nebo se k nim cíleně vracet.

A ještě jeden tip pro ty s bohatou slovní zásobou. Zkuste třeba u oběda v hlavě dát dokupy seznam ingrediencí, ze kterých je jídlo připraveno nebo při nákupu zkuste pojmenovat co největší množství zboží.

2. Popisujte situace v celých větách

Popisujte, co děláte či co vidíte. Takže třeba se jdete projít se psem a říkáte si: I am walking the dog. The sun is shining. I love my life. My dog is nice. Oh no, my dog is eating shit again. Můžou to být opravdu úplně jednoduché věty, nejde o přehnanou kreativitu. Dokonce ani naprostá bezchybnost není tak důležitá, když vám něco ujede, nic si z toho nedělejte. Nejdůležitější je zvyknout si na přemýšlení v angličtině. Zautomatizovat ho.

Splnit si sen o plynulé konverzaci v angličtině není nic těžkého. Přepněte si do angličtiny hlavu a půjde to snadněji.

3. Plánujte a přemýšlejte anglicky

Možná se to nezdá, ale za den nám hlavou prošrotuje spoustu položek pomyslných TO DO listů. Stále nad něčím dumáme, tak toho využijte pro procvičování angličtiny.

Například já si dnes říkal: I need to prepare a new video for YouTube. What should I talk about? Maybe I can help people with thinking in English. Yes! I am going to make a video about that!

Nemusíte se přestěhovat do anglicky mluvící země, aby na vás angličtina „číhala“ na každém rohu, připravil jsem seznam tipů, jak se k tomu dopracujete i bez cestování.

4. Přehrávejte si v hlavě dialogy

Povídat si s někým jen tak v hlavě není jen výsadou bláznů. Skvěle se tak připravíte na reálné rozhovory v běžném životě. Nemusíte vymýšlet nic složitého, klidně si cestou domů v hlavě přehrajte situaci, kterou jste zažili, jen přepněte do angličtiny.

Takhle třeba může vypadat nákup knihy Zamilujte se do angličtiny ve vašem oblíbeném knihkupectví.

  • A: How can I help you?
  • B: I would like to buy a book called Zamilujte se do angličtiny by Bronislav Sobotka.
  • A: Great choice! It is very popular. Here you go.
  • B: Oh, thank you! How much is it?
    A: 299 Kč. Do you want to pay by card or cash?
  • B: Cash, please. Here it is.
  • A: Thank you very much. Enjoy the book! Bye!
  • B: Thank you! Have a lovely day!


Vypadá to trochu zvláštně, ale až se do podobné situace dostanete „naostro“, půjde vám konverzace mnohem lépe. Ale samozřejmě se počítají i fiktivní „hlavové“ rozhovory s oblíbenými herci nebo tajnou láskou.

Knihu nezmiňuji náhodou. V předprodejích trhla všechny rekordy. A navíc skvěle stíní před sluníčkem. Takže ji mohu s klidným srdcem doporučit.

5. Vyprávějte delší příběhy

Klidně obsaďte sebe do hlavní role a představte si, že někomu líčíte svoji dovolenou, nejděsivější zážitek nebo cokoliv, co se vám kdy stalo. Nebo si převyprávějte děj oblíbeného filmu či knihy.

Víte, že číst v angličtině můžete, ačkoliv znáte pouze cca 200 základních slovíček? To, co hledáte, jsou zjednodušené knihy. Více jsem se o nich rozepsal tady.

Příběhy se skvěle hodí na trénování anglických časů. Vyprávíte totiž často napřeskáčku, co bylo nejdřív a co předtím a co potom… Báječné! Ideální zábava na dlouhé cesty. Klidně si představujte, že to vyprávíte vašemu anglicky mluvícímu kamarádovi a nebo oblíbenému herci. Nebo oblíbenému učiteli angličtiny.

Broňův tip: Trápí vás anglické časy? Přihlašte se k mému newsletteru a zdarma. Pošlu vám (mimo jiných dárečků) tahák, jak jednou provždy anglické časy pochopit. Otestováno na stovkách studentů a s velkým úspěchem. Nebo mrkněte na studenty oblíbený kurz Základy anglické gramatiky od A do Z.

6. Začněte přemýšlet nahlas

Uznávám, že tohle je tak trochu švindl. Přemýšlení nahlas je vlastně mluvení. Nicméně, pokud vám to situace umožní, je super občas zkoušet své myšlenky formulovat i nahlas. Natrénujete si tak totiž skutečné konverzace a především si zvyknete na svůj hlas v angličtině.

Trénink mluvení (klidně začněte o samotě) je důležitý i kvůli výslovnosti, v hlavě totiž správnou intonaci a výslovnost často ošidíte, při vyslovení nahlas se ale už není kam schovat.

Jděte do toho, hlavně žádný stres z případných chyb, nikdo vás nemusí slyšet. Doporučuji třeba zkoušet vyslovovat své myšlenky v angličtině při sólo cestě autem nebo když jste doma sami.

Umíte správně vyslovit Matrix, Amazon nebo Nike? Mrkněte na video a budete překvapení, kolik známých slov všichni nevědomky komolíme.

7. Využijte hlasového asistenta

Opět trošku podvod, ale pokud se ještě necítíte na povídání si s lidmi, jde o skvělou pomůcku.

Každý z nás má v mobilu hlasového asistenta a s tím si klidně můžete povídat. Super je, že vám někdo odpovídá. A také to, že máte hned zpětnou vazbu, jestli je vám rozumět.

Užitečná je i asistentka Alexa od Amazonu (zařízení Echo Dot stojí asi tisíc korun). Pokud jí řeknete Let’s chat, přepne se do kecacího módu a můžete si popovídat.

A potom už hledejte konverzační parťáky

S kamarády u piva nebo deskovek, s partnerem při večeři nebo s kolegou při obědové pauze. Najděte si někoho, kdo si chce angličtinu také trénovat, udržovat nebo vylepšovat a pusťte se do toho. A věřte tomu, že každý z předchozích kroků přepnutí hlavy do angličtiny zúročíte.

Nemáte s kým trénovat angličtinu? Mrkněte do Virtuální jazykovky a najděte si lektora přesně podle vašich představ a potřeb. Všechny jsem osobně vybíral, takže za ně dám ruku do ohně. Navíc každý má úvodní lekci zdarma, takže zjistíte, jak si sednete, než cokoliv zaplatíte.

Na závěr mám pro vás jeden moudrý citát. Everything is hard before it is easy. Tedy, všechno je těžké před tím, než se to stane lehkým.

Samozřejmě to platí i o přemýšlení anglicky. Nebojte, pokud vytrváte a bude ho pravidelně trénovat, bude to postupně snazší a snazší. A časem vše, co máte v hlavě, budete mít i na jazyku.

A jak tento návod komentovali ostatní fanoušci? Mrkněte pod video.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!