Přeskočit na obsah

Učení se angličtiny – maraton či sprint – aneb jak začít, vytrvat a neskončit :)

Hned na úvod bych rád řekl to hlavní – dle mého, je učení se jazyků běh na dlouhou trať – mnohem více maraton než sprint. V podstatě vůbec nezáleží na tom, jak rychle uběhnete prvních pár kilometrů. Je mnohem lepší nasadit tempo, které udržíte a nepřepálit začátek.

Jednoznačně souhlasím s citátem od Billa Gatese, že „Lidé přeceňují, co mohou zvládnout za jediný den, a podceňují, co mohou dokázat během celého života.“ Pokud se tedy rozhodnete něco nového naučit (třeba anglicky), tak mějte tento citát na paměti. Vydržte a svůj „běh k báječné angličtině“ si užívejte.

Mimochodem rád bych se vámi podělil o ještě jeden z mých oblíbených citátů, tentokráte od Alberta Einsteina, který (údajně) řekl, že „Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“

A tak pokud už jste několikrát například

  • nakoupili knihy,
  • nadšeně začali
  • a hodně brzy odpadli, možná je nejvyšší čas zkusit to jinak. Ideálně tak, aby vás to opravdu bavilo.

Zaveďte si rutinu

Bez pevných učebních návyků budete stále dokola selhávat, přestávat, hledat si výmluvy a časem to vzdáte úplně. Nebojte, jde to zvládnout, není to lehké, ale jde to. Jsem si jistý, že pokud budete opravdu chtít, tak jste předurčeni k úspěchu.

I kdyby jste měli angličtině věnovat jen pár minut denně, neošiďte je. Trénujte poslech nebo čtení, ale mějte hlavu v angličtině.

Návyky přidávejte postupně

Jenom tak vám nová (anglická) rutina skutečně vydrží. Stanovujte si dosažitelné a reálné cíle, například se rozhodněte pro něco, na co se budete soustředit příští měsíc. Doporučil bych maximálně dvě věci. A skutečně je dělejte každý jednotlivý den.

Záleží jen na vás, jak se s každodenní porcí angličtiny poperete.

Například se rozhodněte, že každé ráno u snídaně budete studovat angličtinu s aplikací Duolingo (jako to dělám já se španělštinou). Soustřeďte se celý měsíc na to, aby se to pro vás stalo stejně přirozené jako čistění zubů či omytí rukou po použití WC. Díky tomu to začnete dělat automaticky, bez nucení se.

Sledujte plnění cílů

S vytvářením návyku vám pomůže pravidelnost, ke které se dotlačíte sledováním svých úspěchů. Vytvořte si například tabulku, kam si budete každý den zaznamenávat, jestli jste udělali to, co jste si vytyčili za cíl. Sami uvidíte, jak radostný je pohled na úspěšně odškrtnuté dny.

Upřímně, z počátku je to těžké. Možná se vám zrovna dneska nechce, možná zrovna dneska byste si raději pustili nějaké video s koťátky či šťěňátky… Přesto vytrvejte, nebo to alespoň zkuste. Pokud vydržíte zhruba tři týdny, máte vyhráno. Pak už to pro vás bude automatické, bezbolestné (a velmi přínosné).

Přidejte další závazek

Přibližně za měsíc přidejte další krok na cestě k báječné angličtině. Řekněme, že při každé cestě autem budete poslouchat audioknihy v angličtině. Nastupujete do auta, zapínáte rádio, pouštíte z vašeho mp3 přehrávače audioknihu, zapínáte pás, odbržďujete, vyrážíte. Za čas se to stane zcela automatické, už se nebude muset přemlouvat, že zase až zítra atd.

Nevíte, kde hledat (ideálně bezplatné) zdroje k učení angličtiny? Přihlaste se k odběru mého newsletteru. Zdarma vám pošlu e-book s 300+ tipy na anglické materiály a jednou za 14 dnů vám do e-mailu přistane konkrétní rada nebo zkušenost.

Další měsíc si ke dvěma vašim skvělým anglickým návykům přidejte další. Například pokud si rádi před spaním chvilku čtete, vyberte si anglické knihy nebo články. A po nějaké době to opět bude automatické, prostě sáhnete po anglické knize, a oddáte se radostem četby. Step by step 🙂 A brzy budete obklopeni angličtinou a ani vám to nepřijde.

Na podzim roku 2021 jsem vydal dvě (podle ohlasů čtenářů) báječné knihy. Na ně a na moje deskové hry mrkněte tady.

Vytvořte si závazek

Určete si, co přesně zvládnete a do kdy, ideálně sáhněte po konkrétním datu a množství slovíček / naposlouchaných či přečtených knih. A pak to všem řekněte. Každému, koho potkáte, napište to na Facebook, Twitter, LinkedIn, do diskuzních skupin, kamarádům e-mailem, prostě všem!

Nevím jak vám, ale mně je pak fakt trapné se na to vykašlat, protože už předem vím, že se mě moji známí a kamarádi zeptají, jak si vedu a jestli už mám splněno.

A při představě, jak se trapně vymlouvám a klopím oči do stolu se raději rychle zvednu a začnu pracovat na svém závazku.

Potřebujete parťáka na výuku angličtiny, ale nemáte čas ani chuť dojíždět do jazykové školy? Mrkněte do mojí virtuální jazykovky. Každého lektora jsem osobně vybíral a učí báječně.

Najděte si spolupachatele

Ve dvou (či více) se to lépe táhne. Pokud se spojíte s dalšími lidmi s podobným cílem, tak se vzájemně podpoříte a namotivujete. A nejen to, můžete spolu

  • sdílet, co se vám osvědčilo,
  • diskutovat nad novými nápady a triky
  • a díky parťákovi vám bude zase o kousíček hloupější a trapnější to vzdát.

Přidejte se do nějaké již existující skupiny (hledejte třeba na Facebooku) nebo si založte svůj vlastní English Club.

Odměňujte se a upleťte na sebe bič

Já vím, asi vám to zní jako hloupé klišé, ale když ono je to opravdu důležité. Dívejte se na učení pozitivně, radujte se z úspěchů, odměňujte se za ně.

Pokud si s angličtinou sami nevíte rady a zapíšete se do nějakého kurzu, zaplaťte předem. Tím si na sebe upletete pomyslný bič. Nebudete totiž chtít své peníze promrhat a tak se spíše donutíte na lekci jít. To stejné platí pro plánované jazykové pobyty v zahraničí.

Zajímá vás, jak je na tom vaše angličtina? Udělejte si některý z bezplatných testů.

Plánujte si svá setkání s angličtinou, jako by to byl důležitý obchodní partner. Ano, myslím to vážně, napište si do diáře přesný čas, kdy se plánujete učit. Je pak výrazně větší šance, že to opravdu uděláte, než když si řeknete, že se prostě budete někdy učit.

Šlápněte do angličtiny pořádně. Připravil jsem pro vás svůj zatím největší kurz na Seduo.cz. Necelých devět hodin přetékajících angličtinou, při kterých probereme vše důležité.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!