V dnešním článku se podíváme na některé často se opakující dotazy ohledně certifikátů a zkoušek Cambridge English. Pokud vás zajímají informace o tom jak taková zkouška probíhá a jak se co nejlépe připravit, můžete se podívat na předcházející články v této minisérii: Jak se připravit na zkoušky Cambridge English: B2 First (FCE) a C1 Advanced (CAE) a 10 nejlepších tipů, jak uspět u cambridgeské zkoušky B2 First (FCE) a C1 Advanced (CAE). Tak jdeme na to!
Inu dotazy z lidu, zaznamenaly minule úspěch a nám tak nezbylo nic jiného, než jim dát prostor i v dnešním článku (Začíná nám ta interpelační pravomoc lehce přerůstat přes hlavu, něžně vás upozorňuji, že vyslovit nedůvěru Broňovi už vás tedy nenechám!!!)
I v tomto videu na všetečné dotazy odpovídala, naše trpělivostí oplývající Martina, která se ani jedním nenechala vyvésti z míry a my doufáme, že jí to vydrží i do třetího videa. Tentokrát jste kladli otázky týkající se uznání Cambridge zkoušek na různých typech škol či v různých typech zaměstnání!
Jak se daří Čechům při Cambridge zkouškách v porovnání s jinými zeměmi?
Je nezpochybnitelné, že dotaz výše byl tak trochu střelbou do vlastních řad (dotazující je zřejmě znalcem vojenské terminologie, či třetí reinkarnací Interbrigadisty z dob španělské občanské války). Je totiž obecně známým faktem, že Češi čas od času postrádají tah na branku (po terminologii vojenské nyní přišla i sportovní), táhne se to s námi (a pak, že nemáme tah) již od dob Švejka, který raději hodiny vedl nesmyslné dialogy, než aby se vrhl do praktických úkonů, ze Škvoreckého „Zbabělců“je nám zase dobře znám další typický vzorec českého chování, který vystihnout lze slovy:“Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.“… z toho všeho je možno usoudit, že Češi nejsou zrovna národem nejschopnějším, a že kecat je baví více než pracovat (pronesla kriticky pisatelka poté, co na dvanácti řádcích hovořila prakticky o ničem).
milí přátelé, mýlili jsme se, nutno jest zahodit veškeré předsudky, protože my Češi jsme doslova překonali svůj stín! Dosahujeme totiž v Cambridge zkouškách velmi dobrých výsledků. Před námi jsou snad jen Rumuni či Pobaltí (Co se Rumunska týče, nejspíš se od dob Drákulovy krutovlády obávají jakýchkoli poklesků, kdoví jaký trest by je za ně stihl. V Rumunsku totiž není o radikální řešení problémů nouze, Ceaușescoby mohl vyprávět…no , i když… vlastně už nemohl). Statistiky úspěšnosti u zkoušek Cambridge English v různých zemích si můžete ověřit na internetu, stačí když do vyhledávače zadáte „Grade statistics Cambridge“. A budete valit kukadla, jak se nám v angličtině daří!
Proč nejsou Cambridge zkoušky uznatelné při maturitě?
Tento model by se nám všem velmi líbil, ale jeho zavedení záleží primárně na rozhodnutí ministerstva školství (pojďme tedy interpelovat i ministerstvo školství!!! Pan Plaga bude jistě nadšen, třeba v návalu filipicky laděných dotazů vyměkne a odloží ze strachu onu obávanou maturitu z matematiky – svým mladším přátelům bych to více než přála)
Na úvod, maturita jako taková se sestává ze dvou částí: Maturita státní, kterou připravuje Cermat a maturita školní, kterou připravují učitelé dané školy a o jejíž podobě rozhoduje ředitel(ka). A právě ve školní části maturity může ředitel(ka) uznat jazykový certifikát Cambridge English úrovně B1 a vyšší jako náhradu za zkoušku z anglického jazyka. Vždyť je to nasnadě – proč by ředitel(ka) školy zbytečně přidával/a práci svým angličtinářům, když může uznat certifikáty Cambridge English? Pokud se rozhodnete nahradit si maturitu z angličtiny jazykovým certifikátem, musíte podat písemnou žádost řediteli(ce) školy a na maturitním vysvědčení dostanete od Cermat potvrzení, že jste si zkoušku z angličtiny nahradili certifikátem (žádný stres z dalších známek). A pokud na vaší skole certifikáty ještě neuznávají, dejte řediteli(ce) kontakt na Martinu a ona už jim vysvětlí, jak je to jednoduché J
Kde se tyto certifikáty vyplatí v ČR v zaměstnání ?
Zde je opravdu, co dohánět ( Ale my za svou opožděnost oproti západu samozřejmě opět nemůžeme, táhne se s námi již od dob odmítnutého Marshallova plánu!). Přesto existují zaměstnavatelé, kteří naše zkoušky uznávají. Ne vždy si však tuto informaci dávají na webové stránky (asi se bojí, že je napadne počítačový vir, či co… z pozice maturanta z biologie vás však mohu uklidnit – vzteklina se přes síť opravdu nepřenáší). I přes očividnou neschopnost podělit se o své požadavky na webových stránkách však mnoho firem požaduje určitou úroveň angličtiny od svých potenciálních zaměstnanců. (očekávají zřejmě, že jim tento požadavek budete odezírat ze rtů). Buďte tedy vy ti aktivní a připište si informaci o získaných certifikátech, případně jiných formách anglických testů do vašeho životopisu, případně na LindkedIn! Je velmi pravděpodobné, že to vaši šanci na získaní práce zvýší.
Jaký je rozdíl mezi tím mít, v uvozovkách jen maturitu z angličtiny, nebo mít maturitu z angličtiny a k ní i zkoušku na úrovni B1?
Inu soudruzi v Cermatu tvrdí (a možná mají výjimečně pravdu), že státní maturita odpovídá úrovni B1, pokud se tedy rozhodnete udělat si kromě maturity ještě B1 zkoušku nebude vám to rozhodně ku škodě (protože víc znalostí víc Adidas…pardon anglických znalostí), ale dost možná, vám to nebude ani příliš k užitku (výjimkou jsou situace, kdy chcete demonstrovat svou úroveň angličtiny v zahraničí, tam se vám B1 certifikát bude jednoznačně hodit). Pokud se tedy rozhodnete udělat si náš certifikát ještě navíc k maturitní zkoušce rozhodně doporučujeme víc zamakat a vrhnout se přímo na zkoušku C1, která už vám otevírá dveře k mnohem širší škále příležitostí.
Děkuji moc za pozornost a u příštího článku zase na shledanou!
Dle Broňova videa sepsala Eliška Kaňová