Přeskočit na obsah

Jak na poslech v angličtině + nejlepší zdroje pro poslech v angličtině

Jak a co poslouchat, s čím začít a co dělat, když vůbec nerozumím? Poslech je jedna z nejsložitějších, ale zároveň nejdůležitějších disciplín při učení jazyků. Mezi studenty jsou poslechová cvičení velkým strašákem, ale ukážeme si, že s kvalitními zdroji poslech natrénujete.

Jak a co poslouchat, s čím začít a co dělat, když vůbec nerozumím? Poslech je jedna z nejsložitějších, ale zároveň nejdůležitějších disciplín při učení jazyků. Mezi studenty jsou poslechová cvičení velkým strašákem, ale ukážeme si, že s kvalitními zdroji poslech natrénujete.

Nejdříve k té nejdůležitější otázce – co poslouchat? Pokud si říkáte, že na tom až tak nezáleží a hlavní je, když je to anglicky, well… Souhlasím s tím, že hlavní je, aby to bylo anglicky. Tím ale můj souhlas končí.

Stejně jako u čtení i pro poslech platí, že je opravdu důležité, abyste poslouchali nahrávky na takové úrovni obtížnosti, které rozumíte. Ne nutně všemu a vždy, pokud občas nebudete znát nějaké slovíčko, nic se neděje. Když ale i po pěti minutách poslechu váháte, jestli je téma nahrávky prospěšnost otužování se, rady, jak sbalit muže svých snů, či tipy ke studiu angličtiny, není zvolená úroveň ideální.

Pokud posloucháte něco, čemu vůbec nebo téměř vůbec nerozumíte, vaše schopnost porozumět mluvené angličtině se vlastně téměř nezlepšuje. Slyšíte pouze spoustu divných zvuků a to je vše. Je to stejné, jako byste věřili, že pravidelný poslech mongolského rádia vám pomůže naučit se mongolsky. Hlava se zkrátka nemá čeho chytit a poslech vám nic, krom rostoucí frustrace, nepřináší.

Buďte jako děti

Děti jsou při učení jazyků skvělým zdrojem inspirace. Vzpomeňte si, jak jste se jako malí učili vy. Předpokládám, že jste neměli

  • profesionální učitele,
  • učebnice či aplikace
  • ani plán výuky.

Maximálně jste mohli… Ano! Poslouchat. A i tak jste se naučili během několika málo let v novém jazyce bez problémů komunikovat. U mateřského jazyka to fungovalo krásně, relativně rychle a bezbolestně. Proč tedy tyto odzkoušené strategie nevyužít i při učení dalšího jazyka?

Náš mozek, a zvláště pak mozek malých dětí, funguje jako houba. Jazyk nejprve „nasáváme“, abychom ho později mohl zase „vydávat“. Jakkoli zvláštně to zní, pokud chcete dobře mluvit – což je to, po čem lidé většinou při učení se jazyků nejvíce touží – je důležité hodně poslouchat.

To nevědomky umožňují všichni milující rodiče, když na své děti bez přestání mluví nehledě na to, že jim zatím neodpovídají. Mluví a mluví, jsou trpěliví a ví, že časem se odpovědí dočkají. Dodávají tak dostatek kvalitního materiálu pomyslné „jazykové houbě”. Odborně se popsanému nasávání říká silent period.

Pokud učíte angličtinu svoje děti, dám ruku do ohně za skvělý kurz Petry Vojtové. S kódem Bronaprodeti na něj dostanete slevu 300 korun.

Další doporučení čerpá inspiraci u rodičů. Ti totiž mluví na své děti tak, aby jim rozuměly. Používají

  • kratší věty,
  • jednodušší slova,
  • zřetelnou a pomalou výslovnost.

Zjednodušují jazyk tak, aby jim jejich dítě porozumělo.

A postupně, jak drobek roste, volí maminka a tatínek složitější jazyk. Pokud by mluvili stále stejně jednoduše, i jejich dvanáctiletý chlapec by možná stále opakoval věci jako „Broníček chce dělat bobíček“.

Rodiče na své děti mluví většinou o trošičku vyšší úrovní jazyka, než je dítě v dané chvíli schopné samo produkovat. Tím ho vlastně „vytahují“ na jejich úroveň jazyka. Pokud by ale od malička hovořili na dítě jako na posluchače univerzitní přednášky, dítě by se nemělo čeho chytit a asi by jim nerozumělo. 

Pokud se chcete stát milujícími rodiči své vlastní angličtiny, dávkujte si tu správnou angličtinu, tedy o kousek lepší, než je vaše současná úroveň.

Trénujte poslech s báječným učitelem, který vás vytáhne až na požadovanou úroveň. Ve virtuální jazykovce můžete filtrovat mezi lektory i podle vaší úrovně.

Mimochodem, kdybyste se s touto informací třeba chtěli blýsknout před kamarády, odborně se tomu říká comprehensible input a přišel s tím jeden strašně chytrý pán jménem Stephen Krashen. Často se tato myšlenka vyjadřuje pomocí formule +1, kde to plus jedna naznačuje, že je to o jeden level výš než vaše současná angličtina.

Kde a jak se zlepšíte v poslechu

Výhodou nácviku poslechu je to, že se mu můžete věnovat i při další činnosti – třeba při běhu, úklidu nebo cestě do školy či práce. Jen si spočítejte, kolik angličtiny za měsíc do sebe nasajete, když při dojíždění za povinnostmi vyměníte rádio za anglický poslech. 

Zjednodušené knihy

Možná si zrovna říkáte, že ty se spíše hodí mezi tipy na čtení. Jenže většina knih má k dispozici také audionahrávky. Výhodou zjednodušených příběhů je, že číst (poslouchat) může opravdu každý, nejjednodušší nahrávky zvládnete i s velice omezenou slovní zásobou přibližně 200 slov. Při výběru pamatujte na pravidlo +1.

Audioknihy

Pokud už je vaše angličtina na dostatečně dobré úrovni, sáhněte po audioknihách v angličtině. Jsou původně určené rodilým mluvčím a na své si přijdou milovníci každého žánru.

Obrovské množství jich najdete například na Amazonu – občas ale nejsou zrovna nejlevnější. Určitě se tedy vyplatí předplatné na audioknihy Audible. Výborná je na jejich poslech také aplikace Scribd, která sama sebe popisuje jako Netflix for books.

Podcasty

Tyto „audio seriály” a série jsou v posledních letech na vzestupu a pokrývají díky tomu snad každé téma, na které si vzpomenete. A navíc, jsou k mání zdarma. Z hlediska vylepšování angličtiny existují dva druhy podcastů:

  • tematické v angličtině – například pořady o vaření, cestování nebo slavných osobnostech
  • zaměřené na výuku angličtiny – v nich autoři vysvětlují gramatiku, procvičují s vámi fráze nebo typické obraty. Tak to dělám i já v BroňaCastu.

Jestli chcete poslech angličtiny doplnit i o videa, mrkněte na moje kurzy, třeba na kompletní angličtinu nebo na úžeji zaměřené.

Co mám dělat, když pořád nerozumím

Jen stručné ubezpečení na úvod – vězte, že v tom nejste sami. Poslech je skutečně obtížný, protože spoléháte pouze na svůj sluch, chybí opora textu a možnost snadno zastavit a k předchozí větě se vrátit.

Nejčastější důvody neuspokojivých poslechů jsou, že

  • neposloucháte dostatečně dlouho a často
  • nebo že neposloucháte tu správnou úroveň angličtiny.

Jak už jsme si říkali, u poslechu nejsou žádné zkratky. Rozhodně neplatí, že čím těžší nahrávku posloucháte, tím více se zlepšujete. Spíše naopak.

Pokud tedy máte problém rozumět, udělejte krok zpět. Poslouchejte vážně jednoduché nahrávky a zvykejte si na to, že rozumíte. Že máte hlavu v angličtině. Že sledujete příběh bez toho, aniž byste se museli pekelně soustředit. Bez nutnosti rozumět každé slovo. Půjde to. Pomalu. Ale půjde.

Trénování poslechu doplňujte i dalšími oblastmi angličtiny. Gramatiku a překladatelské záludnosti si otestujete zdarma v mých online kvízech.

10 nejlepších zdrojů k trénování poslechu v angličtině

1. BBC Learning English

Tohle je má srdeční záležitost. Na BBC Learning English nedám dopustit. Na odkazu najdete přehledný a krásně zpracovaný „rozcestník“ pořadů, které BBC připravuje. Ty se zde objevují v podstatě každý den a jsou tím prvním, co uvidíte, když si aplikaci otevřete.

U všech lekcí najdete audio či video a také textový přepis. Nikde na vás nevyskakují otravné reklamy a nový obsah stále přibývá. Za mě naprostá pecka!

2. BBC Czech podcasts

Jednoznačně nejlepší české na angličtinu zaměřené podcasty, které znám – skvěle udělané, přehledně rozdělené do kapitol, vyvážený poměr angličtiny a češtiny, a naučí vás toho opravdu hodně.

Rozsahem a kvalitou nemají v České republice konkurenci a jednoznačně stojí za to. Zvláště se hodí k poslechu do auta či při cestách v MHD. A samozřejmě jsou zdarma.

3. Lyrics Training

Tahle super stránka (a aplikace) je ideální pro všechny, kteří si chtějí vylepšit angličtinu a rádi poslouchají písničky. Posloucháte, doplňujete slovíčka a získáváte body za správné odpovědi.

Skvělé je, že si vyberete nejen to, s jakou písní chcete pracovat, ale také úroveň vaší angličtiny – čím vyšší úroveň, tím více slov bude v textu písně vynecháno. Když na nějaké slovo kliknete, zobrazí se vám jeho překlad. Na konci si zkontrolujete všechna slova, která jste do textu písně doplnili, včetně jejich překladu. 

4. Learning English With Voice of America / VOA Pod

Jak název napovídá, jedná se o aplikaci od Voice of America, což je něco jako americká verze BBC. V této aplikaci vás čekají zprávy z celého světa, ovšem ve zjednodušené podobě – buď v audio či video verzi.

Najdete zde také zajímavé pořady, například slavné americké příběhy, business English, historii USA, pořad o slavných Američanech či video-představení národních parků v Americe. Vždy je také k dispozici textový přepis (v audio verzi vidíte zvýrazněný řádek, který se právě čte, a video má v sobě zabudované titulky).

5. Scribd

Scribd si nejlépe můžete představit jako Netflix pro audioknihy. Za měsíční poplatek asi 260 korun máte přístup k neomezenému množství audioknih. Ty si můžete stáhnout do mobilu či tabletu a poslouchat kdykoliv a kdekoliv.

Krom obrovského množství audioknih (a to včetně těch zjednodušených), jsou k dispozici i elektronické knihy a časopisy. Sám Scribd už asi dva roky používám a nemůžu si ho vynachválit.

6. Story Online

Tohle. Si. Zamilujete. Opravdu. Na téhle úžasné stránce najdete kouzelné dětské příběhy, čtené dospěláky, opatřené úžasnými animacemi a titulky. Vše je zdarma a opravdu působivě zpracované. Nebudu vám lhát, jedno kliknutí a hodina času v čudu. Well, možná spíše hodina času s konstantním úsměvem na tváři. 

7. Luke’s English Podcast

Luke je supersympatický Angličan, nyní žijící ve Francii, který nahrává skvělé podcasty. Získal za ně také (zaslouženě) různá mezinárodní ocenění. A teď má také svoji vlastní aplikaci. V ní najdete zdarma přes 600 epizod a u nich vždy i jejich přepis a slovní zásobu. Vhodnější spíše pro pokročilejší studenty.

8. British Council – Listen and Watch

Název vlastně říká vše. Výborně udělané stránky k procvičení poslechu. Najdete zde nejen spoustu zajímavých poslechů, ale také jejich přepisy. Fajn je, že zde máte ke každé nahrávce cvičení.

9. Audible

Audible je asi největší zásobárna audioknih na světě. Patří Amazonu a najdete tam i úplné novinky či knihy, které u nás ještě nevyšly. Já osobně si platím měsíční předplatné (necelých 8 liber), díky kterému si každý měsíc můžu stáhnout jednu audioknihu přímo do aplikace v mobilu, odkud pak poslouchám při cestování.

První měsíc je zdarma, a i když předplatné po měsíci zrušíte, audiokniha vám zůstane. Já moc rád kupuji Great courses, což jsou super přednášky, které běžně stojí přes 30 liber. Pokud už jste na úrovni, že zvládáte nezjednodušené poslechy, tak opravdu vřele doporučuji!

10. BroňaCast

Chcete oprášit svou angličtinu a vylepšit ji, ale těžko se vám hledá čas? Pak přesně pro vás je tu BroňaCast! Pravidelná porce angličtiny for your ears. Své znalosti zdokonalíte v podstatě kdykoliv, třeba během cesty do práce, vaření nebo při sportovních aktivitách.

Chcete podobných doporučení rovnou 300? Máte je mít! Přihlaste se k odběru mého newsletteru a obratem vám pošlu zdarma můj e-book s všeříkajícím názvem 300+ nejlepších internetových stránek, odkazů, aplikací, materiálů a tipů pro studium angličtiny.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!