Přeskočit na obsah

Jak na poslech a porozumění v angličtině

Proniknout do listeningu je náročné, proto vám přináším tipy, jak se do poslechu pustit, ačkoliv s angličtinou třeba právě (nebo věčně) začínáte.

Co si pustit do uší

Možná vás napadá, že to není důležitá otázka, hlavní je přeci poslech jako takový. V podstatě s vámi souhlasím – to, že posloucháte v angličtině je samo o sobě důležité. Ale neméně podstatná je i úroveň. Tomu, co slyšíte, totiž musíte alespoň částečně rozumět. Ne nutně všemu a vždy, ale podstatné je vědět, o čem je (více či méně) řeč.

Pokud posloucháte něco, čemu vůbec nerozumíte, tak se vlastně vůbec neučíte. Slyšíte spoustu divných zvuků, a to je vše.

Zkusíme si malý pokus, co říkáte? Mám pro vás krátký a jednoduchý příběh, zkuste si ho přečíst: There was an English teacher. His name was Broňa. He was very happy because he loved his job. He was teaching and smiling every day. But one day a big monster came. The monster said „I will eat you“ and the monster ate him. Sad story…“

Teď na chvíli zastavte a vraťte se myšlenkami o kousíček zpět – překládali jste si v hlavě co jsem vám vyprávěl? Předpokládám, že ne. Předpokládám, že jste prostě sledovali příběh – vaše hlava byla v angličtině – a to je to o co nám jde hlavně. Vaše hlava si zcela přirozeně a zábavně zvyká na to, že vstřebává angličtinu.

Potřebujete poradit, co poslouchat? Mrkněte na článek Nejlepší stránky a odkazy pro poslech v angličtině, ve kterém najdete odkazy na audioknihy v angličtině, podcasty a dalších audio zdroje, které vám umožní zlepšit se v angličtině.

Samozřejmě, že občas něčemu nebudete rozumět, ale to je dobře, alespoň se tak připravujete na reálný život, kde také rodilému mluvčímu, kterého potkáte, nebudete rozumět vše. Naopak už budete zvyklí domýšlet si význam ze souvislostí.

Nepřestřelte to s obtížností

Osobně nejvíce doporučuji poslouchat nahrávky ke zjednodušené četbě, o kterých jsem psal tady. Začněte na úrovni, která je spíše pro vás jednodušší a postupně navyšujte obtížnost. Přirozeně se tak budete zlepšovat. Krok za krokem – listening není něco, co by se dalo naučit přes noc.

Téměř ke každé knize je i CD s nahrávkou nebo její audio verze online. Skvělé je, že tak vlastně znovu procvičujete stejná slovíčka a také to, že čím nižší úroveň, tak tím pomalejší a jasnější přednes. Začít poslouchat tedy může opravdu každý.

Raději začínejte pomalu, vyplatí se nespěchat.

Učte se stejně jako děti. Když jim pomáháme s osvojením jazyka, volíme spíše lehčí, jasnější a kratší věty. Málo kdo říká dvouletému dítěti něco jako „Berouce v potaz škodlivost tohoto potravinového suplementu se nedomnívám, že jeho konzumace by byla příhodná…“ místo toho spíše řeknete něco jako „Honzíčku, to nesmíš papat.“.

Podcasty jsou ideální bezplatný zdroj poslechu

Podcasty jsou audiozáznamy, které poslední roky získávají na oblibě. To je skvělá zpráva, protože díky tomu dnes seženete podcast o každém tematu, od vaření a detektivní záhady po tipy na podnikání a zahrádkaření.

Záznam podcastu můžete poslouchat online nebo pošetříte data a stáhnete si je do mobilu, počítače nebo tabletu. A pustíte si je třeba při cestě do práce, v posilovně nebo při uklízení.

Existují v zásadě dva druhy podcastů k učení angličtiny. Jedny, které jsou prostě v angličtině o nějakých zajímavých věcech – například o vědeckých objevech či o slavných osobnostech. Pak jsou ale také podcasty, které se věnují přímo angličtině jako takové – jsou tedy zaměřené například na vysvětlení a procvičení

  • různých frází,
  • typických obratů
  • či gramatiky.

 

Krom těch, které jsou klasicky celé v angličtině, jsou i takové, které jsou částečně anglicky a částečně česky – česky je něco vysvětleno a později anglicky procvičeno či ukázáno.

Naučte se anglicky pohodlně z domova. Mrkněte na moje online kurzy.

Osobně jsem velký fanoušek BBC Czech podcasts – Jednoznačně nejlepší podcasty, které znám z Česka –

  • skvěle udělané,
  • přehledně rozdělené,
  • vyvážený poměr angličtiny a češtiny
  • a naučí vás toho opravdu hodně.

Vyzkoušejte anglické audioknihy

Pokud už je vaše angličtina na dostatečně dobré úrovni, tak existuje téměř nekonečné množství audioknih v angličtině, původně určených pro rodilé mluvčí. Obrovské množství jich najdete například na Amazon.com – občas ale nejsou zrovna nejlevnější.

I zde mám pro vás dva „mravné návrhy“ – můžete si stáhnout jednu z tisíců legálních knih na stránkách k tomu určených (odkazy najdete v popisulku pod videem níže) či hledejte na YouTube – je tam k poslechu opravdu mnoho úžasných audioknih.

To, co je dle mého názoru na audioknihách nejlepší, je fakt, že je můžete poslouchat téměř všude. Dokážete tak efektivně využívat čas a zlepšovat si svoji angličtinu i přin jiných činnostech.

Jenom si představte, že se například rozhodnete poslouchat zjednodušené audioknihy každý den při cestě do práce a z práce místo vašeho oblíbeného rádia. Řekněme, že cestujete do práce 20 minut MHD a pak pět minut jdete, to je tedy 25 minut ráno a 25 minut odpoledne. Což dělá 50 minut denně. To nám vychází na 250 minut týdně (pokud pracujete pět dní v týdnu). Měsíc má čtyři týdny, to máme tedy 1 000 minut angličtiny za měsíc. Za rok nám to pak dělá 10 000 minut (dávám vám ve svém výpočtu dva měsíce volna :)). Což je asi 166 hodin angličtiny.

Jenom uvažte, o kolik se můžete zlepšit v angličtině jedním (zdánlivě banálním a nevýznamným) rozhodnutím vyměnit rádio za audioknihy při cestě do práce a z práce.

Poslech můžete trénovat i s báječnými lektory z virtuální jazykovky. Každého učitele jsem pečlivě osobně vybíral a k dispozici máte báječnou partu.

Tématu poslechu se věnuji v následujícím videu.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!