Přeskočit na obsah

Google Chrome rozšíření aneb úžasné vychytávky pro vaši angličtinu

Dnes vám představím úžasné vychytávky pro váš prohlížeč, díky kterým skvěle a zdarma zlepšíte vaši angličtinu. Stačí je nainstalovat a radovat se z lepšící se angličtiny. Představím ty nejlepší a ukážeme si, jak je použijete. Od teď můžete studovat při sledování Netflixu, brouzdání po internetu či psaní mailů. Jak? Odpověď vás čeká v tomto článku.

Nejdříve si pojďme říct, co to vlastně ty rozšíření (či anglicky extensions) jsou. Jedná se, jak název napovídá, o rozšíření pro nejrozšířenější internetový prohlížeč Google Chrome. Pokud tedy tento prohlížeč používáte, pomocí těchto rozšíření získáte zdarma další (a velmi zajímavé) funkce. Například vám rozšíření

  • automaticky překládají titulky filmů,
  • vyslovují slovíčka,
  • ukládají články na pozdější přečtení
  • a kupu dalších užitečných věcí.

A ano, právě ty si společně v tomto článku postupně představíme.

Než se do toho ale konečně pustíme, tak mám pro vás ještě jednu „technickou“. Všechna dostupná rozšíření najdete v Google Webstore. Pokud je nainstalujte, uvidíte je pak vpravo nahoře ve svém prohlížeči, odkud je také můžete „ovládat“.

Teď už ale konečně ono slibované představení těch nejlepších rozšíření pro vylepšení vaší angličtiny.

Kill News Feed

Tohle úžasné rozšíření sice nesouvisí přímo s angličtinou, ale umí většině z nás ušetřit vážně kupu času – a ano – tu pak můžete využít právě ke studiu angličtiny. Rozšíření skryje vaši zeď na Facebooku. Jinými slovy, vidíte pouze zprávy, žádosti o přátelství či notifikace, ale nevidíte žádné novinky.

Zmizí tedy nekonečné skrolování a plýtvání časem. Skvělé, že? Pokud jste průměrný uživatel internetu v ČR, tak můžete takto ušetřit zhruba 30 minut denně – což je právě tolik času, co doporučuji denně věnovat angličtině. Pokud jste tedy do teď přemýšleli, kde vzít na angličtinu čas, už nemusíte. 🙂

Takto vypadá prázdná zeď po zapnutí Kill News Feed.

Pocket je super aplikace, která ukládá zajímavé články na pozdější přečtení. Funguje to geniálně jednoduše. Kdykoliv narazíte na zajímavý článek, který byste si rádi přečetli, ale právě nemáte čas, kliknete na ikonu této aplikace na vaší liště.

Článek se vám uloží a můžete ho kdykoliv později přečíst v této aplikaci. Můžete ho samozřejmě přečíst přímo na počítači, ale dle mého je naprosto super to, že pokud si (zdarma) stáhnete Pocket do svého tabletu či mobilu, tak se vám stáhnou i tam a můžete si je tedy přečíst kdykoliv a kdekoliv. Třeba i tam, kde není internetové připojení. Já sám si takto ukládám zajímavé články o angličtině či učení angličtiny, na které narazím při práci na počítači. Čtu je pak na tabletu třeba při cestách vlakem či večer před spaním v posteli.

Grammarly je naprosto úžasná aplikace (či rozšíření), která hlídá to, jak píšete anglicky. Skvěle se tedy hodí těm z vás, kteří například píšou maily v angličtině či musí občas vytvářet prezentace či jakýkoliv jiný text v angličtině. Grammarly vás nejen upozorní na chyby tím, že je červeně podtrhne, ale také vám nabídne správnou „odpověď“ a dokonce vám vysvětlí, proč je to, co jste napsali špatně.

Grammarly navíc nehlídá pouze váš spelling (tedy třeba to, jestli nepřehazujete písmenka), ale také

  • členy,
  • předložky,
  • čárky
  • a mnoho další věcí.

Grammarly vám bude průběžně nabízet, ať přejdete na placenou verzi, ale dle mého názoru je ta, která je zdarma, zcela dostatečná pro 99 % lidí. Kdybych to měl shrnout, pokud píšete cokoliv anglicky, je Grammarly skvělá věc, která vám nejen opraví vaše texty, ale také vás bude postupně učit, jak psát lépe – což je skvělé, ne?

Hola je super rozšíření, které umí „udělat“ to, že váš počítač vypadá pro „internet“ jako by byl v jiné zemi, než skutečně je. Možná si říkáte, k čemu je něco takové dobré, a proč je to vůbec v článku o rozšířeních k vylepšování angličtiny? Nedivím se vám. Jenže ono občas je opravdu super vypadat, jako že jste ve Velké Británii či USA. Důvod je ten, že existuje relativně velké množství pořadů či televizních stanic, které své vysílání omezují pouze na zemi, kde působí. To platí například pro mé milované BBC. Díky této aplikaci mám tedy přístup k pořadům z Velké Británie i z mého (také milovaného) Brna. Stačí kliknout na ikonu Hola! v pravém horním rohu a zvolit zemi, ve které se chcete „nacházet“. Verze zdarma vám to umožní na cca hodinu denně.

eJOY je naprosto úžasné rozšíření, které vám pomůže s překladem, výslovností a správným užitím slovíček, na které při čtení na internetu narazíte. Například si čtete zajímavý článek o amerických volbách a narazíte na několikrát se opakující slovíčko „content“ a nejste si úplně jistí, co znamená.

Stačí na ně tedy dvakrát kliknout a objeví se u něj malá modrá kapička (logo eJOY). Když na ní klinete, vyskočí vám okénko (jak vidíte níže na obrázku). To vám automaticky nabídne překlad (v tomto případě „obsah“). Také ale můžete kliknout na ikonu „amplionu“ a dané slovo uslyšíte vyslovené.

Najděte skvělého parťáka na trénování výslovnosti, přípravu k maturitě nebo na vysvětlení gramatiky ve virtuální jazykovce.

Když kliknete na oranžový nápis „say it“, tak se vám automaticky otevře nová stránka, kde uvidíte videa, ve kterých rodilí mluvčí právě dané slovo vyslovují. Vždy vidíte přepis toho, co říkají a oranžově zvýrazněné dané slovo. Takových videí jsou tam většinou stovky a vy mezi nimi můžete volně procházet. Tohle je naprosto úžasné v tom, že dané slovo či frázi uslyšíte (a uvidíte) použité ve skutečných rozhovorech, v reálných situacích a kontextu. Krom toho také můžete v horním menu dostat výklad významu daného slova v angličtině a ukázkové věty s daným slovem, případně i jeho synonyma.

Pokud milujete sledování filmů a seriálů na Netflixu, tak se troufnu tvrdit, že to nejlepší jsem si pro vás nechal na konec. Tohle úžasné rozšíření totiž udělá z vašeho sledování „mávnutím kouzelného proutku“ výuku angličtiny. Language Learning with Netflix umí tolik skvělých věcí, že ani nevím, kde začít.

Možná tím, že umí zobrazit dvoje titulky ve stejnou chvíli. Můžete tedy koukat na seriál v angličtině s anglickými titulky a pod nimi vám ještě budou běžet české – kdybyste se náhodou ztratili či se potřebovali ujistit, že něčemu správně rozumíte.

Pokud najdete myší na jakékoliv slovíčko (v anglických titulcích), tak uvidíte jeho překlad. Pokud na něj kliknete, tak uvidíte více možných překladů a také máte možnost si ho nechat vyhledat v několika skvělých slovnících.

Otestujte bezplatně svoji angličtinu v kvízu.

Další skvělá věc je, že pokud se chcete dané slovíčko či frázi naučit, stačí zmáčknou hvězdičku, která se vedle něj objeví a uloží se vám. Později se ke všem uloženým věcem můžete vrátit a zapsat si je. To je jenom pár z velkého množství úžasných funkcí, které toto rozšíření má. Určitě ho vyzkoušejte, uvidíte, že si ho zamilujte!

Tomuto tématu se také věnuje mé video:

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!