Přeskočit na obsah

Anglická frázová slovesa (nejen) pro novoroční předsevzetí

Sepsal jsem pro vás vychytaný seznam frází, se kterými vyjádříte, že chcete s něčím začít či přestat, věnovat se něčemu více nebo něco omezit.

Rychlé opáčko na začátek. Frázová slovesa (anglicky phrasal verbs) se skládají vždy minimálně ze dvou slov, ale vnímáme je jako celek. Jednotlivá slova tedy mají jiný význam, než když je spojíme do fráze.

Give up (doing something) = přestat s něčím, nechat čeho

Jedno z nejčastějších předsevzetí je dušování se, že přestanete kouřit. I am going to give up smoking.

Spojení give up bez navazujícího slovesa znamená vzdát se. Tuto frázi použijete například, když po vás někdo chce, abyste něco uhodli a vy už se chcete nechat podat – I really don’t know. I give up. Tell me! (Já opravdu nevím. Vzdávám se. Řekni mi to).

Vždy si dávejte pozor, zda je fráze skutečně tou, za kterou ji považujete. Jak je v angličtině dobrým zvykem, stačí jediné slovíčko navíc a fráze změní význam. Například spojení give up on (sb/sth) znamená zlomit nad někým/něčím hůl, zatratit ho/to, vzdát to s ním/tím.

Take up = začít se věnovat (něčemu)

Předsevzetí nejčastěji něco zakazují nebo naopak motivují ke startu něčeho nového. Pokud plánujete začít třeba s novým koníčkem nebo studiem dalšího jazyka, využijete frázové sloveso take up.

I wouldn’t mind taking up Spanish in 2022. Nevadilo by mi začít se věnovat v roce 2022 španělštině.

Všimněte si elegantního použití would mind. Toto spojení považuji za esenci britskosti. Pokud se chcete blýsknout skutečně zdvořilou podobou otázky, sáhněte po would mind (Would you mind waiting for him? Nevadilo by vám počkat na něj?).

Jen pozor na tón hlasu, jakmile frázi pronesete naštvaně, působí ironickým dojmem. Asi jako když v češtině agresivně řeknete, jestli by se uráčili na něj počkat. Slovo sice zní zdvořile, ale tón je jasný.

Doporučuji předsevzetí nevnímat jen jako buď a nebo. Pokud ze stanoveného cíle některý den sklouznete, naskočte zpět a pokračujte. I občasné přestávky například v učení jazyka jsou lepší, než když na učení zcela zanevřete.

Get back to = vrátit se k čemu, znovu začít (s nějakou činností)

Jestli plánujete obnovit nějaké aktivity, kterým jste se už věnovali, využijete frázové sloveso get back toI’d love to get back to running. Rád bych se vrátil k běhání.

Sloveso get je bohaté na frázové varianty. Mezi nejčastější varianty patří například

  • get over something = přenést se přes něco,
  • get up = vstát,
  • get rid of = zbavit se něčeho.

Zapeklitý oříšek představuje fráze nastoupit a vystoupit. V angličtině totiž záleží na tom, o jaký druh dopravního prostředku se jedná. 

Jednoduchá poučka zní, že když se při nastupování/vystupování musíte sehnout (třeba v případě auta nebo taxíku), použijete get in / get out. V případě větších dopravních prostředků (například autobusu nebo trajektu) řeknete get on / get off.

Stick to = vytrvat u něčeho

Překlad samostatného slovesa stick je držet, přilepit, nalepit. Ve frázi stick to ale znamená vydržet u nějaké aktivity. I made a promise to myself to stick to studying English every day. Slíbil jsem si, že vydržím studovat angličtinu každý den.

Slovíčko stick má i význam jako podstatné jméno. Je to hůl(ka), tyč, klacek.

Kouzelnická hůlka se ale do angličtiny překládá jako wand. Jestli jste fanoušci Harryho Pottera, udělejte si kvíz slavných hlášek napříč všemi sedmi knihami a naložte si porci angličtiny, kterou jsem na ikonické věty Harryho, Hermiony, Rona a dalších postav navázal.

Cut down on = omezit, snížit (činnost, spotřebu)

Jíst méně brambůrků? Méně koukat do sociálních sítí? Ať se rozhodnete pro jakékoliv omezení, fráze cut down on je skvělá volba.
I’ll try to cut down on beer in 2022. Zkusím v roce 2022 pít méně piva.

I sloveso cut je bohaté na frázové varianty.

Brush up on = oprášit si, oživit si (znalosti, dovednosti)

Podstatné jméno brush znamená štětec, kartáč, smeták. Sloveso brush poté (vy)kartáčovat, vyčistit. Frázová podoba brush up on oprašuje něco, co jste už uměli.

I feel I should brush up on my knowledge of English grammar. Cítím, že bych měl oprášit své znalosti anglické gramatiky. Mimochodem, nejvyhledávanější gramatikou u mě na blogu je psaní čárek v angličtině.

Jestli i vy zvažujete oprášení anglické gramatiky, doporučuji svůj nejkomplexnější online kurz Základy anglické gramatiky od A do Z.

Work on = pracovat na (čem)

Také sloveso work (pracovat) je bohaté na frázové varianty. Pro předsevzetí využijete frázi work on. I need to work on my pronunciation. Potřebuji pracovat na mé výslovnosti.

Je báječné, když správnou výslovnost můžete naposlouchat. K anglické výslovnosti jsem udělal celý playlist videí na YouTube.

Další frázová slovesa s work jsou například

  • work off = odpracovat si,
  • work out = cvičit, posilovat
  • nebo work over = přepracovat.

Jestli se vám moje anglické tipy líbí, přihlašte se k odběru mého newsletteru. Posílám ho přibližně jednou za dva týdny a zajistí vám pravidelný přísun (stravitelné dávky) angličtiny přímo do schránky.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!