×

Nejlepší stránky, odkazy a materiály pro čtení v angličtině pro všechny úrovně studentů

Vidíte anglické slovíčko a je vám povědomé. Jasně, tak to bude něco převzatého z angličtiny, říkáte si. Jenže pak zjistíte, že v překladu znamená něco úplně jiného a chyba, nedorozumění nebo trapas je na světě. Podíváme se na ty nejčastější zákeřňáky.

Od malička miluji čtení, nepřestává mě fascinovat, že se jako kouzlem můžete přesunout na jiné místo, do jiné doby a klidně můžete zachraňovat princezny v zemi, která ani neexistuje.

Jenže jak se pustit do anglického textu, když ještě jazyk plně neovládáte? Doporučuji materiály, které jsou zjednodušené tak, aby sedli i úplným začátečníkům.

Níže jsem sestavil seznam mých ozkoušených zdrojů ke čtení pro všechny úrovně.

  1. English Ebooks

english-e-reader.net

Obrovská zásoba zjednodušených knih v angličtině online, neuvěřitelný výběr žánrů (a úrovní) a to vše zdarma! Velká výhoda je také to, že si můžete vybrat, v jakém formátu si chcete knihu stáhnout (například je zde i formát pro Kindle).

  1. Breaking News English

www.breakingnewsenglish.com

Super stránka, kde si přečtete zajímavé zprávy a články v angličtině rozdělené do šesti úrovní. To ale není vše, také si všechny texty můžete poslechnout a je zde jako bonus ke každému textu spousta cvičení a aktivit (hlavně na rozšíření slovní zásoby).

>> Láká vás anglický poslech? Tady jsou moje tipy, jak na něj. <<

  1. Simple English Wikipedia

https://simple.wikipedia.org/wiki/Main_Page

Vypadá a funguje jako klasická Wikipedie, jenom používá základní angličtinu a kratší a srozumitelnější věty.

  1. News in Levels

www.newsinlevels.com

Každý den minimálně jedna zajímavá zpráva. Vždy samotný text i nahrávka. Výběr ze tří úrovní. Zajímavá témata a u nejvyšší úrovně je i video.

  1. Awesome Stories

https://www.awesomestories.com

Stránka plná krátkých a čtivých příběhů, rozdělená do přehledných témat. K tomu spousta videí a aktivit. Navíc velmi hezky graficky zpracováno.

  1. British Council – Reading Skills

http://learnenglishteens.britishcouncil.org/skills/reading-skills-practice

Úžasná stránka k procvičování vašich „čtecích schopností“. Rozděleno do úrovní (vhodné i pro úplné začátečníky). Po krátkém anglickém textu jsou vždy různé otázky, které procvičují porozumění.

Procvičujte porozumění s báječným lektorem z virtuální jazykovky z pohodlí domova bez nutnosti dojíždět do školy. Každého lektora jsem osobně vybíral a zaručím se za něj. Filtrujte podle úrovně i toho, co chcete procvičovat.

Prozkoumat Virtuální jazykovku

  1. Readers Level Test
elt.oup.com/student/readersleveltest/

Chcete začít číst zjednodušenou četbu (skvělé rozhodnutí, mimochodem) a nevíte, jak vybrat tu správnou úroveň? Tak pak není nic lehčího, než si ji otestovat tímto testem.

  1. Open Culture

www.openculture.com/free_ebooks

Na stránce Open Culture najdete zdarma (a legálně) ke stažení obrovské množství elektronických knih v angličtině (většinou staršího data vydání, ale neplatí to vždy).

  1. Lingo Hack

http://www.bbc.co.uk/learningenglish/english/features/lingohack

Lingo Hack aneb Učte se anglicky pomocí autentických zpráv BBC. Pokud jste rádi v obraze, tak si Lingo Hack určitě zamilujete.

  1. International English School

https://www.kaplaninternational.com/blog/

Kaplan International English school má skvělý a graficky krásně zpracovaný blog, plný užitečných článků.

  1. Klasická papírová zjednodušená četba

www.kosmas.cz/oddeleni/539/zjednodusena-cetba-readers

Přestože žijeme v době, kdy je vše online a máme tu spoustu úžasných aplikací a vynálezů, pořád se najde dost lidí, kteří stejně jako já věří, že fyzické knihy mají své nezaměnitelné kouzlo – v tom případě se pak možná rozhodnou koupit si právě zjednodušenou četbu v papírové podobě.

Na podzim roku 2021 jsem vydal své první dvě knihy a pár deskovek, mrkněte na ně tady.

Pár poznámek závěrem

  1. Začněte číst takovou úroveň, která je pro vás lehká, kterou si můžete užít bez zbytečného zastavování a používání slovníku. Jde o to, aby vaše hlava byla v angličtině – vlastně svým způsobem přenesete svůj mozek do anglicky mluvící země. Postupně úroveň zvyšujte, ale nespěchejte.

    Zkoušejte místo otrockých překladů pochopit význam ze souvislostí, z kontextu. Když to nejde a slovíčko je těžké, klidně ho přeložte, ale znovu opakuji, čtěte a užívejte si to. Tohle je navíc skvělý trénink pro skutečný život – až budete mluvit s rodilým mluvčím, také určitě uslyšíte nějaká slova, kterým nebudete rozumět, ale pokud už budete „mít natrénováno“ chápání věcí z kontextu, tak to snadněji zvládnete.

>> Mrkněte na skvělé tipy, jak kdykoliv zahájíte konverzaci (nejen) v anglickém jazyce. <<

A nezapomínejte číst hlavně to, co vás baví, ať u toho vydržíte a máte ze sebe dobrý pocit.

Autor článku

Sdílejte článek