Přivítání na schůzce
- On behalf of our company, I would like to welcome you.
- Jménem naší společnosti bych vás rád/a přivítal/a.
Toto je skvělá a dostatečně zdvořilá fráze, se kterou zahájíte libovolné setkání a získáte si pozornost skupiny. Všichni po takovém přivítání pochopí, že je na čase ukončit předchozí konverzaci a věnovat vám pozornost.
Doporučuji ale zahájení schůzky příliš neuspěchat, rozhodně ji neodpalujte dříve, než má oficiálně začít. Zbytečně tak někomu přerušíte nit nebo ty, kteří přichází až na poslední chvíli, dostanete do nepříjemné situace, že ještě nejsou na místech.
Pokud jste v pozici, že pouze dohlížíte na hladký průběh setkání, ale zahájení má na starosti někdo, kdo se zapovídal a zapomněl si hlídat čas, potřebujete ho zdvořile „vytáhnout“ ze současné konverzace. To ale zahrnuje nepříjemnou situaci se skákáním do řeči. K tomu doporučuji dvě fráze:
- Can/Could/May I jump in here? – Můžu vám do toho vstoupit?
- Sorry for interrupting, but… – Omlouvám se, že vyrušuji, ale…
Poděkování za setkání
Všichni to známe. Některé situace vyvolají potřebu okamžité schůzky, aby se vzniklý problém rychle uhasil. V takovém případě využijete větu, kterou poděkujete, že účastníci přišli tak narychlo. Thank you for coming at/on such short notice.
Zaráží vás ta dvojitá předložka? Tato fráze se totiž liší podle toho, jestli používáte britskou nebo americkou angličtinu.
Shrnutí obsahu schůzky
Aby nikdo nebyl na pochybách, proč se setkáváte, uveďte na začátku důvod. Všichni tak budou klidnější a nebudou setkání zatěžovat jinou agendou.
The purpose of today’s meeting is … – Cílem/Účelem dnešního setkání je …
Slovo purpose můžete nahradit synonymy aim nebo objective. V tomto kontextu jim každý porozumí.
Broňův tip: Říkáte si, že vás 14 frází nezachrání? Jasně že si s nimi nevystačíte, pokud jste hlavní prezentující osoba nebo na vás stojí při schůze důležité rozhodnutí. Ale jestli se zapojujete jen okrajově a spíše sledujete dění, je to báječná základní výbava. A vždy se můžete do Business English pořádně ponořit, třeba s mým kurzem, který se věnuje všem důležitým bodům pracovních setkání.
Další možnost, jak představit všechny důležité momenty meetingu je fráze The agenda is as follows: first, … – Plán je následující, nejprve …
Minimalizování prostojů
Kafíčko je správně teplé, koláčky načančané, small talk v plném proudu. Vy ale cítíte, že musíte schůzku trochu popohnat, jinak nestihnete probrat vše, co je potřeba. Skvělá příležitost využít lehce údernickou výzvu Let’s get down to business – Pusťme se do práce.
Uznávám, že je lehce uvolněnější, takže ji použijte, pokud jste s ostatními členy skupiny na podobné úrovni.
Když už jsem zmiňoval small talk, nedá mi to nepřihodit pár témat, se kterými nešlápnete vedle, především u zahraničních hostů.
- Weather (počasí). Především v UK je to společenské téma číslo jedna. Mluvil o tom se mnou i Tom Czaban.
- Compliment (kompliment). Upřímná pochvala často proboří ledy. Nezapomeňte ale na to, že komplimentem vás může zahrnout i vás konverzační protějšek a připravte se na jeho přijetí. Jak na to radím v článku s konverzačními tipy.
- Food and drinks (jídlo a pití). Není nic jednoduššího, než okomentovat probíhající raut. Nebo se zeptejte, jestli už měl váš zahraniční host zkušenost s českou kuchyní.
Souhlaste originálněji než pouhým yes
Naprostý souhlas vyjádříte například větou I couldn’t agree more, tedy doslova Už nemohu souhlasit více.
K vypíchnutí skvělého postřehu a pochvale za něj poslouží fráze You have a strong point there – V tom máš pravdu.
Věta, která mi lehce zamotala hlavu, když jsem ji slyšel poprvé, je I would vouch for that idea. Zmátla mě ta část s hlasováním. Vy ale určitě správně tušíte, že spojení vyjadřuje souhlas (Tento nápad bych podpořil/a, doslova Hlasoval/a bych pro něj).
Jak vyjádříte nesouhlas a nejistotu
Dejte najevo, že vám všechny zmiňované argumenty vaší konverzační protistrany nesedí. That’s one way of looking at it, however… – To je však jeden způsob, jak se na to dívat, ale…
I přes veškerou snahu se může stát, že nepochopíte, co po vás zahraniční partner nebo kolega chce. V takovou chvíli opravdu nemlžte a raději se zeptejte. Samozřejmě vynechte protáhlé „What???“ a raději nepochopení zaobalte do zdvořilého I’m not sure I follow. – Nejsem si jistý/á, že to chápu.
Skvěle se pro případy nedorozumění hodí i fráze So you’re saying that… – Takže vlastně říkáš, že…
Broňův tip: Jestli chcete nadhodit nějakou myšlenku, ale sami si nejste zcela jisti, jak ji podat, řekněte I’m just thinking out loud here. Jen si tak nahlas přemýšlím. Třeba někdo na váš nápad zareaguje a rozvede ho.
Zakončete schůzku jako profíci
Už po sobě jen pomrkáváte, proběhlo i několik lehce nervozních kontrol hodinek nebo mobilů. V tu chvíli báječně přitáhnete pozornost zpět shrnutím klíčových bodů schůzky. The key takeaways for me are… – Hlavní věc, kterou si odnáším je, …
A na samotný závěr nikdy neurazí pochvala a motivace k dalším výkonům. Well done. Keep up the good work! – Výborně. Pokračuj v dobré práci!
Tohle byla jen rychlá ochutnávka, pokud to s Business English myslíte vážně, mrkněte na můj kurz na Seduo.cz. Ukázková lekce je zdarma, takže nekoupíte zajíce ani Broňu v pytli.