Přeskočit na obsah

Nejlepší zdroje a nápady ke studiu angličtiny z domu (COVID-19 edition)

Dnes bych se s vámi rád podíval na ty podle mě nejlepší zdroje a nápady pro studium angličtiny z domu. Nemá smysl hrát si na to, že je to vlastně skvělé, že můžeme hezky studovat doma. Skvělé to určitě není. Ale buď můžeme na současnou situaci nadávat, anebo se můžeme pokusit čas, který doma máme, využít co nejlépe. Třeba právě k vylepšení angličtiny. Já osobně jednoznačně hlasuji pro druhou variantu a rád bych vám teď představil své nejoblíbenější zdroje či způsoby vylepšování angličtiny z domu. A nebojte, nemusíte používat úplně všechny. Jak říká slogan Tesco v UK, Every little helps. :)

Aktualizováno v dubnu 2021.

Čím jiným bych mohl zahájit svůj výběr, než tou jednoznačně nejpopulárnější aplikací na výuku jazyků na světě. 2Duolingo je dle mého stále ta jednoznačně nejlepší aplikace/program zdarma na učení se anglických slovíček a frází pro začátečníky a mírně pokročilé.

Jak to celé funguje?

  • Stáhnete aplikaci Duolingo do vašeho smartphonu či tabletu, případně je možné používat ji i přímo ve vašem prohlížeči.
  • Zaregistrujete se, vyberete si jazyk, který chcete studovat, nastavíte si, jak moc intenzivně chcete studovat, a pokud nejste úplný začátečník, uděláte si rozřazovací test.
  • Studujete každý den. Postupně se vám otvírají témata (například Shopping, či Travelling) a vy se krok za krokem učíte. 

Pokud náhodou zapomenete procvičovat, tak vám sovička, váš nový osobní jazykový trenér, napíše, že vás postrádá a že jazyky se musí cvičit pravidelně.

Na Duolingo je úžasné to, že si nejdříve propojíte jednotlivá slovíčka s obrázky. Program také všechna slova vysloví a vy tedy hned víte, jak zní správná výslovnost. Pak překládáte jednoduché věty s procvičovanými slovíčky – z angličtiny do češtiny, z češtiny do angličtiny. Také máte za úkol zapsat věty či slovíčka dle poslechu nebo slovíčka namluvit do aplikace, která vyhodnocuje váš hlas.

Vše je velmi krásně graficky provedeno a strukturováno. Na závěr bych chtěl zdůraznit, že Duolingo samotné vás anglicky nenaučí, přesto je to ale skvělý doplněk a motivátor. Kdybych vám měl doporučit jednu jedinou věc, kterou byste z celého tohoto seznamu měli určitě vyzkoušet, bylo by to Duolingo. A pozor, je to návykové! 🙂

Zjednodušené knihy / graded readers

Druhý z mých oblíbených a dle mého jednoduše geniálních způsobů, jak si v klidu domova vylepšovat angličtinu, jsou zjednodušené knihy. Většinou se jedná o různé slavné knihy, třeba příběhy Sherlocka Holmese. Každý příběh je pak přepsán tak, že je v něm použit pouze určitý počet slov – text je tedy zjednodušen. Existuje většinou 6 či 7 úrovní.

Pokud máte knihu na úrovni 0 (říká se jí nejčastěji starter), tak obsahuje pouze 200 základních slov (+ samozřejmě jména či nějaká slovíčka nutná pro příběh), ale v podstatě to znamená, že pokud umíte 200 základních slovíček (jako yes, no, blue, book, read, go, sleep, beer, holiday, love atd.), tak už zvládnete knihy číst.

Pro představu, taková kniha vypadá asi takto:

  • John, there is something strange here…
  • Jane, I cannot see anything strange…
  • John, it is here. I know it. I feel it.
  • Jane, do not be stupid. There is nothing here.
  • John! Look! Monster!
  • Jane, I loved you. Sorry.
  • John!!! No! No! No!

Pokud postoupíte na úroveň 1, tak v knize najdete 300 slov, úroveň 2 obsahuje 600 slov atd. až do úrovně 6, která má zhruba 3 000 slov – což je údajně přesně tak široká slovní zásoba, která stačí na to, abyste se bez problémů domluvili v téměř každé životní situaci. Přesněji se pak říká, že 3 000 základních slov tvoří 85 % běžného psaného textu.

Mimochodem, pro naprostou většinu těchto knih je k dispozici i audio nahrávka. Ta se dá najít buď na přiloženém CD, s trochou štěstí na internetu či také velmi často na YouTube. A pokud se vám žádné takovéto knihy doma neválí, můžete určitě zkusit něco najít na internetu. Knihy stáhnete do čteček, tabletu, případně i do počítače. Níže uvádím pro ilustraci pár odkazů na nejlepší vydavatele těchto knih.

Tomu, jak číst anglicky už od začátečníku, se podrobně věnuji v tomto videu:

Netflix /HBO Go / Amazon Prime / Ororo

Jestli je něco opravdu návykové, tak jsou to skvělé seriály. Znáte výraz binge watching? Volně by se dal tento výraz přeložit jako „sledovací orgie“ – tedy takové chování, kdy si pustíte jeden díl seriálu a po jeho skončení nemůžete jinak, než si pustit další a pak další a další… Doteď jste to možná také dělali. Dost možná ale s pocitem provinění. Pokud se ale rozhodnete seriály sledovat nadále (pochopitelně v angličtině s anglickými titulky), můžete odteď pocit viny nahradit pocitem radosti z toho, že si intenzivně zlepšujte svoji angličtinu.

Jakou z uvedených služeb si vyberete, záleží samozřejmě na vás, ale abych vám to rozhodování trošku usnadnil, tak zde uvedu základní informace o cenách a výhodách jednotlivých služeb.

Netflix

Obsahuje asi největší množství seriálů (přes 5 000), hodně z nich je pak vlastní tvorba přímo Netflixu. Super je možnost vyzkoušet na 30 dní zdarma, ale také to, že velká část obsahu má nejen anglické (ty jsou všude), ale taky české titulky. Co se ceny týče, tak za jedno zařízení (Basic) platíte měsíčně 199 Kč, za dvě (Standard) 259 Kč a za čtyři (Premium) 319 Kč. Pokud podmínkám správně rozumím, tak se klidně můžete domluvit se čtyřmi kamarády a částku si rozdělit. Velmi se mi také líbí možnost stáhnout si doma do jejich aplikace to, na co se chci dívat, a pak danou věc sledovat kdekoliv – třeba v letadle, na dovolené či na chatě. 

HBO Go

Na HBO Go najdete více než 800 filmů a 200 seriálů. Produkce je zde opravdu velmi kvalitní, například se na vás těší Hra o trůny či Big Bang Theory. Službu si můžete vyzkoušet na 7 dní zdarma a poté platíte 159 Kč za měsíc. Všechny filmy a seriály mají jak české, tak anglické titulky. Často je zde i český dabing, to nás ale (pochopitelně) nezajímá. 🙂 I zde je možnost stáhnout si obsah do aplikace. Bohužel ale pouze pro zařízení s operačním zařízením Android.

Amazon Prime

Zatím trošku „popelka“ v porovnání s Netflixem či HBO Go. Za asi 160 Kč měsíčně zde najdete několik stovek starších filmů a také původní seriály od Amazonu. České titulky zatím nejsou moc rozšířené. Osobně bych ho volil jedině v případě, že zde objevíte filmy či seriály, po kterých velmi toužíte a nemůžete je nikde jinde sehnat.

Ororo.tv

Poslední z naší velké čtyřky je Ororo. Ororo.tv je trošku jiný druh služby než tři předcházející. Ty se všechny zaměřují čistě na poskytnutí skvělé zábavy a kvalitního obsahu ke sledování. Ororo.tv se ale profiluje jako zábavný způsob učení angličtiny skrze sledování videí a seriálů. Najdete zde tedy skvělé funkce, které jinde nenajdete: jmenovitě možnost zapnout titulky ve více jazycích současně. Tedy například v angličtině a v češtině (platí pro většinu pořadů).

Další velkou výhodou je, že pokud najedete myší na jakékoliv slovíčko v angličtině, tak se vám hned zobrazí jeho překlad. Pokud se chcete slovíčko naučit, tak stačí kliknout na „přidat“ a slovíčko se vám automaticky uloží. Jenom si ale v nastavení nezapomeňte přepnout jako svůj jazyk češtinu (já jsem si dlouho lámal hlavu nad tím, jak se zbavit ruštiny).

Cena je 6 euro (tedy asi 160 Kč) za měsíc. Když si ale službu předplatíte na delší dobu, tak vychází levněji. Nevýhodou je relativně omezená nabídka seriálů a videí. Skvělé naopak je, že můžete každý den po omezenou dobu sledovat videa i bez předplatného. Mimochodem, pokud by vás zajímaly ty dle mého názoru nejlepší videa ke sledování pro začátečníky a mírně pokročilé, tak vám je rád představím v tomto videu: 

Online kurzy angličtiny

OK. Jsem zaujatý. Nemá smysl předstírat, že ne. Pojďme se tedy na úvod domluvit, že na to budete pamatovat, může být? Proč jsem tak velký fanoušek online kurzů? Zde jsou mé důvody:

  • Můžete studovat odkudkoliv (z vany, z postele, z kuchyně, na záchodě, v autobuse, prostě všude).
  • Můžete studovat s kýmkoliv (na rozdíl od běžných kurzů si můžete vybrat přesně takového učitele, který vám opravdu sedne, který vás motivuje a se kterým je vám hezky).
  • Můžete studovat v čemkoliv (je fuk, jestli máte zrovna bikiny, teplákovou soupravu či jenom trenýrky – praktické hlavně v létě…).
  • Můžete studovat kdykoliv (ráno u snídaně, večer v posteli, během obědové pauzy, při čekání na klienta, manžela, děti, psa… Není třeba nic domlouvat, slibovat ani zařizovat).
  • Můžete studovat, jak rychle chcete. (Potřebujete se k něčemu vrátit? Žádný problém! Potřebujte intenzivní výuku? Klidně studujte několik hodin denně a nikdy s pocitem, že někoho zdržujete či že někdo zdržuje vás.)

Chtěl jsem ještě pokračovat, ale myslím, že by to mohlo na úvod stačit, ne? 🙂 Jak vidno, jsem opravdu velký fanoušek online vzdělávání a sám se téměř denně učím z různých kurzů od špičkových českých i zahraničních lektorů.

Jaké kurzy bych vám doporučil? Teď to bude trapné… ty své. Počkejte. Já vím, jak to vypadá. Ale! Já si vážně stojím za tím, že jsou dobré. Mám na ně úžasnou zpětnou vazbu a u všech z nich je garance vrácení peněz. Představím vám teď (stručně, slibuji) tři své nejpopulárnější kurzy, můžu?

Naučte se konečně opravdu anglicky

V tomto kurzu vás nebudu přímo angličtinu učit, ale zkusím vás naučit se ji učit. Do zhruba dvou hodin jsem se pokusil „nacpat“ všechny své nejlepší rady, tipy, triky a nápady ke studiu angličtiny. A abych nezapomněl, tenhle kurz je zdarma, takže proč mu nedat šanci, že? 🙂

Základy anglické gramatiky od A do Z

Základy anglické gramatiky jasně, přehledně a srozumitelně. Téměř šest hodin nabitých angličtinou, možnost si vše stáhnout jak v audio, tak v pdf souboru. Také se můžete pod jednotlivými videi ptát na vše, co je nejasné, a já na vše odpovím. Hlavní výhoda je ale v tom, že budete mít jednou pro vždy jasno v těch nejdůležitějších základech anglické gramatiky.

Kompletní angličtina s Broňou

Na závěr tu pro vás mám svoji „vlajkovou loď“. 290 lekcí, 19 kurzů v jednom kompletu, přes 16 hodin angličtiny a 15 let mých zkušeností na jednom místě. Jasně, jsem zaujatý. Ale taky vážně hrdý. Najdete tu všechny anglické časy, idiomy, frázová slovesa, předložky, nejčastější chyby, zaměňovaná slova, cool výrazy, členy, slovosled … you name it. 😀

Končím svoji reklamní chvilku a pokud jste ji seznali nevhodnou, tak se pokorně omlouvám.

BBC Learning English

Tohle nejsou, jak asi tušíte, přímo online kurzy angličtiny. Nicméně na této stránce najdete velikou kupu opravdu úžasných videí, přehledně rozdělených dle témat. Sám jsem se s jejich pomocí učil anglicky a nemůžu si je vynachválit. Zkuste se podívat a věřím, že i vy najdete něco, co vás zaujme. Navíc za kvalitu ručí slavná BBC, lidé zde mají nádherný přístup a vše je zdarma.

Online studium s „živým“ učitelem

Když se mě občas někdo před lety ptal, jestli bych ho neučil po Skypu, tak jsem vždy odmítl s tím, že to je hrozně neosobní a divné. Když jsme se ale před pár lety rozhodli se ženou odjet na rok do Anglie, tak jsem si všechny své studenty „převedl“ do online režimu. Dost jsem se toho bál jak já, tak oni. Z Anglie jsme se vrátili za rok. K osobnímu setkávání se studenty při výuce jeden na jednoho už nikdy. Ano, tak moc to oběma stranám vyhovovalo. Samozřejmě netvrdím, že online výuka je ta nejlepší možná pro každého, ale osobně myslím, že by bylo super, dát jí šanci. A pokud vám to vážně nebude vyhovovat, tak si alespoň můžete říct, že jste to zkusili. 🙂

Tu největší výhodu výuky s učitelem online vidím v úspoře času – normálně musí jedna či druhá strana někam cestovat a tuhle cestu také (ať se to říká otevřeně, či ne) zaplatit. Druhá obrovská výhoda je flexibilita – učitel či student mohou být kdekoliv a není důvod lekce rušit. Učil jsem z Anglie, z různých míst Česka či z dovolené (trošku se stydím…) a moji studenti si toho často ani nevšimli. To stejné platí pro mé studenty – to, že jste zrovna na služební cestě či u babičky, není žádný problém. Samozřejmě je také jasné, že člověk se nemusí bát, že někoho nakazí či že se od někoho nakazí. A nemusí to být zrovna v době pandemie, chytit i hloupou rýmu je… well… hloupé.

Jak si vybrat toho správného učitele? Určitě doporučuji si vždy zkusit domluvit ukázkovou hodinu. Hodně učitelů ji nabízí zdarma. Někdo celou hodinu. Někdo třeba 20 minut. Na konci hodiny můžete vyzkoušet BPT (Broňův Pivní Test) – zkuste se sami sebe zeptat, jestli máte chuť si teď s učitelem vyrazit na pivo a pokračovat v konverzaci. Pokud je vaše odpověď ano, tak právě prošel Broňovým pivním testem. Pokud ne, možná bude lepší najít si někoho, kdo vám více sedne. Jo, a pivo klidně nahraďte vaším oblíbeným nápojem. 🙂

Podrobněji o výběru toho správného učitele či jazykové školy mluvím v tomto videu.

Pokud ale přemýšlíte o tom, kde přesně najít toho pravého člověka na vyzkoušení, tak mám pro vás tři konkrétní doporučení:

Virtuální jazykovka

Novinka, na kterou jsem velice hrdý. Skvělí učitelé, za které dám ruku do ohně, zkrátka machři na angličtinu. Toho ideálního pro vás si můžete vybrat nejen na základě sympatií, ale i podle

  • úrovně vaší angličtiny,
  • věku (angličtina pro děti, teenagery,…)
  • aktuálních potřeb (například příprava na maturitu či na pohovor)
  • nebo podle oblasti, kterou chcete potrénovat (třeba poslech, konverzace atd.).
Italki

Italky je takové obrovské „tržiště“ učitelů z celého světa. Stačí se zaregistrovat, vybrat si učitele (vidíte vždy cenu, recenze a také ukázkové video s lektorem), domluvit si hodinu a začít. Já osobně mám raději Blabu, kde si všechny lektory osobně ověřují a pracují s nimi, ale opět platí, že jsem zaujatý.

Bezplatný e-book s více než 300 tipy pro studium angličtiny

Přátelé, kamarádi, já bych takto mohl pokračovat asi ještě dlouho. Ale v nejlepším se má přestat ne? Tohle jsou ty mé jednoznačně nejoblíbenější tipy. Miluji čtení, mám rád skvělé filmy a seriály, ujíždím si na Duolingu a BBC, rád se vzdělávám v online kurzech a opravdu rád si povídám s lidmi po Skypu.

Protože ale chápu, že každý je jiný, tak jsem pro vás (již před časem) připravil ke stažení zdarma e-book s více než 300 tipy pro studium angličtiny. Vše je přehledně rozděleno na jednotlivé oblasti angličtiny a jsem si opravdu jistý, že si zde vybere vážně každý.

A hlavně: don’t forget to stay awesome and dream BIG! 🙂

Pokud raději sledujete má videa, tento článek je inspirovaný tímto videem:

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!

Pusťte si angličtinu do sítí

E-book plný inspirace zdarma​​