V tomto článku se společně podíváme na všeobecná doporučení a rady týkající se zahajování konverzace. Což je, minimálně podle mého názoru, ta nejtěžší část. Člověk nechce být nezdvořilý, trapný či vlezlý. Zase je ale trapné dlouze mlčet a předstírat, že jsme součást dekorace pokoje.
Jednou z nejosvědčenějších metod je použít něco, co se jmenuje question tags, česky bychom to mohli nejspíše přeložit jako tázací dovětky. Pokud člověk nechce pronést oznamovací větu – to je dneska hezky – protože to druhého nijak extra nevtahuje do rozhovoru, ani otázku, protože zeptat se „Je dneska hezky?“ je trošku zvláštní, tak může použít právě question tag. Osobně mi to přijde jako taková esence „britskosti“. Už na vás vidím, že byste raději místo mého dlouhé povídání chtěli praktickou ukázku, že? Tak tady ji máte:
- It is a lovely day, isn’t it? – Dneska je ale krásně, že?
- It is quite nice here, isn’t it? – Je to tady docela hezké, že?
Ano, právě ty „konce“ věty, které do češtině nejčastěji překládáme jako „že“ jsou úžasný způsob, jak někoho vtáhnou, zdvořile a nenásilně, do konverzace.
- It is quite clever, isn’t it? – Je to docela chytré, že?
Další vhodný způsob, jak zahájit konverzaci, je okomentovat něco, co vidíte okolo vás. Například interiér budovy, ve které se nacházíte, nějakou zajímavou věc v místnosti, výhled z okna či občerstvení na stole. Samozřejmě to opět můžete spojit s question tags. Například tedy můžete říct:
- That’s a really huge castle, isn’t it? – To je ale obrovský hrad, co?
- Wow! This room is really cool! – Ty jo! Ten pokoj je vážně skvělý!
Okomentovat samozřejmě také můžete to, co se kolem vás právě děje, tedy například říci něco jako:
- It seems the bus is late. – Zdá se, že ten autobus má zpoždění.
- It looks like rain again. – Vypadá to, že bude zase pršet.
Dalším z možných způsobů, jak zahájit konverzaci, je pochválit danému člověku, se kterým si chcete začít povídat, nějakou konkrétní věc. Ideálně něco, co se vám vážně líbí. Lidi mají často zvláštní schopnost okamžitě prokouknout falešné lichotky… Například můžete říci:
- That is a really nice pen/t-shirt/bag. (Can I ask where you got it?) – To je ale krásná tužku/tričko/batoh. (Můžu se zeptat, kde jste ji sehnala?)
- I really love your shoes/earrings/books, they look amazing. – Vážně moc se mi líbí vaše boty/náušnice/knihy, vypadají úžasně.
Věřím, že dalším vhodným a přirozeným způsobem, jak zahájit konverzaci, je najít s naším (budoucím) konverzačním partnerem něco, co nás spojuje. Zde jsou opět dva příklady:
- Oh, you are reading my favourite book! – Jé, vy čtete mojí oblíbenou knihu!
- It seems that we are both here to see the same person. – Zdá se, že jdeme oba za stejným člověkem.
>> Reagujte rychle na nečekané otázky. Toto video se hodí i jako příprava na maturitu. <<
Co se vhodných a nevhodných témat k hovoru týče, tak věřím, že zde máte jasno a není potřeba to nijak podrobně rozebírat. Jenom pro jistotu a také pro zpestření tu mám pro vás malý kvíz. Odhadnete správně, o čem je dobré konverzovat a jakým tématům se raději vyhnout?
- Weather
- Money
- Religion
- Body parts
- Traffic
- Things around the people
- Sexual orientation
- Weekend
- Single / not single
- Common experience
Na závěr ještě jedna rada či doporučení. Buďte raději trošku více zdvořilí, to vám lidé vždy rádi odpustí. S tím souvisí i používání please, thank you – ty jsou v angličtině nedílnou součást jazyka, nikoliv třešnička na dortu.
Pokud vás tohle téma zaujalo, tak mám pro vás dobrou zprávu – mám totiž super online kurz, který se konverzaci věnuje. Jmenuje se Ovládněte každodenní pokec v angličtině a najdete v něm 26 lekcí, které z vás udělají skvělého a vyhledávaného konverzačního partnera. Krom kurzu samotného vás také čeká e-book s kupou užitečných frází. Koukněte sami a přesvědčte se!
Stejnému tématu se také věnuje mé následující video:
A pro ty z vás, kteří preferují poslech (například při cestě do práce), tu mám stejné téma zpracované i jako podcast: BroňaCast 026 – Jak začínat konverzaci v angličtině?