Přeskočit na obsah

Broňův návod: Jak vytvoříte skvělé video s vysokou sledovaností

Do točení videí jsem se zamiloval. Dostávám s jejich pomocí angličtinu k více než 171 tisícům odběratelů mého YouTube kanálu a moc mě jejich vytváření baví. A dnes vás zvu k sobě do video-kuchyně, abyste nahlédli pod pokličku toho, jak videa vznikají. Projedeme to komplet od nápadu přes techniku až po nahrávání na YouTube.

O natáčení videí jsem (nepřekvapivě) natočil video. Takže pokud se vám nechce číst, mrkněte sem.

Nápady na nová videa si hned zapište

Když se bavím s lidmi, kteří také vytváří (video)obsah, shodujeme se, že nejsložitější je udržet si pravidelnost v jeho vypouštění do světa. To totiž znamená, že musíte pravidelně videa natáčet. Tedy mít bohatou zásobárnu témat.

Inspirace přichází někdy nečekaně, když úplně vypnete hlavu – třeba ve sprše, při procházce nebo někdy i při řízení. A jindy, když konzumujete jiný obsah:

  • čtete knihu,
  • posloucháte podcast 
  • nebo si povídáte s přáteli.

V každém případě nespoléhejte na to, že dobrý nápad udržíte jen tak v hlavě a raději si inspiraci na další video hned zapište. Já si pokaždé udělám rychlou poznámku do mobilu

Broňův tip: Nebojte se zeptat těch, kteří vaše videa sledují, co je zajímá a na co by chtěli koukat příště. Kupa báječných videí vznikla právě na základě nápadu od někoho z mých diváků. Moc všem, kteří mi píšou své tipy na videa, děkuji, vážím si toho!

Nenechte si skvělé nápady uniknout, ať se nedostanete do situace, že máte přijít s novým videem a vy jednoduše nevíte, o čem natáčet.

Myšlenky a nápady pravidelně přehazuji do dokumentu YouTube videos to be made. V současné chvíli jich tam mám přesně 50. Takže je z čeho brát.

Netočte úplně všechno, určete si kritéria

Já mám tři hlavní:

  1. Je to něco, co mě baví a mám chuť to udělat. Mám se natolik rád a natolik dobře, že nemusím točit videa, která by mě nelákala a nebavila nebo by dokonce byla proti mému přesvědčení.
  2. Je to něco, čemu dostatečně rozumím. Jasně, občas mi něco uteče a někdy se musím hodně dovzdělat, ale snažím se prostě netvářit, že jsem expert na všechno.
  3. Je to něco, co chci sdílet se světem. Nedává mi moc smysl točit videa, která zajímají jenom mě a pár dalších lidí. Občas ale natočím něco, o čem vím, že nebude mít vysokou sledovanost, ale osobně to vnímám jako důležité téma. Třeba video o učení jazyků a dyslexii.

Délku scénáře přizpůsobte videu

Scénáře nemám nijak standartizované, často vypadají hodně odlišně. Když se chystám na náročnější téma, klidně si napíšu vše slovo od slova.

Broňův tip: Jestli vytváříte hodně složitý obsah nebo zkrátka neradi improvizujete a nesnesete pomyšlení, že se přeřeknete, zakoktáte či ztratíte při natáčení nit, zvažte pořízení čtecího zařízení. Já s ním pracuji pouze při natáčení mých kurzů pro Seduo.cz a na tyto delší bloky, ve kterých nechci udělat chybu nebo zbytečné přeřeknutí, je skvělé.

Jestli se chystám na natáčení něčeho jednoduchého (například jak vyslovovat správně některá slavná jména), mám scénář jen s pěti odrážkami, kde mám slovíčka a jejich špatnou i dobrou výslovnost. Žádná raketová věda.

Rád bych řekl, že si připravím více scénářů a pak natáčím více videí naráz. Bylo by to super a občas se mi to podaří. V naprosté většině případů ale stihnu napsat jedno video za týden – což je přesně ta četnost, kterou si dávám za cíl (a ne vždy se mi to daří).

Dejte si pravidelné publikování jako závazek a snažte se jej dodržet. Pravidelnost mají rádi diváci i algoritmy YouTubu.

Na čase pro vymýšlení názvu videa nešetřete

Pokud váš

  • název,
  • popisek
  • a náhledový obrázek

lidi nezaujme, tak na něj nekliknout. Čím více lidí uvidí vaše video a neklikne na něj, tím méně dalším lidem ho YouTube nabídne. Vyhodnotí ho totiž jako nezajímavé.

Hodně tedy dumám nad tím, jak video dobře pojmenovat. Držím se několika zásad:

  • Nelžu. Když na něco nalákáte a lidem to nedáte, odejdou a přestanou vám důvěřovat. Plus vás YouTube vyhodnotí jako clickbait a přestane vás nabízet ke sledování.
  • Dávám do názvu klíčová slova. Tedy třeba minulý čas prostý nebo frázová slovesa či angličtina na dovolenou.
  • Snažím se o lákavou formu. O něco, co svádí ke kliknutí. Je to ale makačka a narovinu jsem ještě neobjevil něco, co by zaručeně zabralo. Někdy pomůže akční tvar slovesa, jindy emoji, jindy výzva nebo příslib, že něco diváci konečně pochopí.

A všechna tato pravidla platí i pro popisek videa, ani ten nepodceňujte. 

>> Tohle video, ve kterém vysvětluji anglické časy, je kandidátem na jedno z nejsledovanějších videí. Věřím, že i díky dobrému a vypovídajícímu popisku. <<

Jakou techniku používám

Ve zkratce takovou, která se snadno ovládá, dlouho vydrží a není poruchová.

Počítač

Vsadil jsem na MacBook Pro M1 a jsem nadšený, vše běží jak má, u ničeho se mi neseká, krásně vypadá a baterie vydrží v pohodě celý den (opravdu, klidně 10 hodin i více bez nabíjení). Laptop mám proto, že občas pracuji v kanceláři, občas doma a občas také ve vlaku či na dovolené.

Klávesnice a myš

Ty používám také od Applu, plně mi vyhovují a neměnil bych. Dříve jsem používal Logitech a byl jsem také spokojený, ale u Applu se mi moc líbí, jak to vše super funguje dohromady a ještě se na to hezky dívá.

Monitor

Možná to působí podmáznutě, protože tento článek je ve spolupráci s firmou ViewSonic, která vyrábí super monitory. Ale jak už jsem psal výše, nedělám a nepoužívám nic, čemu bych vnitřně stoprocentně nevěřil.

Pro moji práci nezbytně potřebuji velký monitor. Každý, kdo potřebuje mít vedle sebe otevřených najednou několik oken, chápe. Takže mám parádní 34” monitor od ViewSonic a je to úplná hračka – zvládne najednou okno prohlížeče, vedle okno na poznámky/výpisky a ještě k tomu slovník.

stříhání videí na opravdu velkém monitoru také najednou není taková drbačka, jde to mnohem příjemněji a hlavně rychleji, takže mám dříve hotovo. Můj model VP3481a má rozlišení 3 440 × 1 440 s poměrem 21:9.

Se správně velkým monitorem se nemusíte zdržovat při překlikávání mezi okny a zase vás to bude o trochu více bavit.

Super je také, že monitor má obnovovací frekvenci 100 Hz, takže se na něj vážně super kouká i při práci s videem.

Nadšený jsem také z toho, že jednoduše propojím monitor s mým notebookem. Stačí mi k tomu jeden kabel USB C a je to, výhodou je i to, že mi monitor notebook rovnou i nabíjí. Do monitoru koukám opravdu dlouho a tak se (dle mého) investice do kvalitního monitoru určitě vyplatila!

Příprava natáčení zabere s dobrou organizací pár minut

Vezmu si čisté a nezpocené tričko (nebo se o to alespoň většinou snažím), kouknu do zrcadla, že nemám někde něco, co tam nechci (třeba kus špenátu na zubech). Pak zatáhnu žaluzie, abych alespoň částečně stabilizoval světelné podmínky. Když na to občas zapomenu a zatáhne se či začne naopak svítit sluníčko, není to zrovna ideální.

Světla

Jak už jsem starý a líný, tak teď většinou točím od stolu a na to jsou super ideální mnou používaná světla od firmy Elgato. Konkrétně mám Elgato Key Light. Za mě jsou úžasná, protože si nastavím intenzitu světla i jeho teplotu.

Krom toho se ovládají přes wifi, takže nikam nešmajdám a hezky od monitoru nastavím vše, co potřebuji.

Běžná diodová světla se mi odrážela v brýlích. To s těmito nehrozí. A poslední výhoda je, že světla snadno přichytím ke stolu (nebo kam je potřeba), takže nezavazí a nemusím složitě chystat prostor na natáčení.

Kamera

Upřímně si myslím, že dnes už i většina mobilních telefonů točí tak dobře, že na běžná videa úplně stačí. A také, že techniku nejvíce řeší samotní tvůrci a diváci drobné rozdíly ani nepostřehnou.

Vyzkoušel jsem toho více

  • starý foťák, to za moc nestálo,
  • starou kameru, také s nevalným úspěchem
  • a zrcadlovku Nikon, která ale měla problémy s ostřením a často jsem byl rozmazaný.

Teprve s přechodem na Canon (konkrétně Canon 80D) jsem s kvalitou videí úplně spokojený.

Pokud máte možnost vyzkoušet si více foťáků, jděte do toho, ať zjistíte, co nejvíce vyhovuje vám.

Pro mě je důležité precizní a rychlé automatické ostření na obličej a také to, že má foťák výklopný displej. Díky němu snadno zkontroluji, že jsem stále v záběru. Pokud bych si kupoval foťák dnes, už bych asi sáhl po bezzrcadlovce a to buď od Canonu a nebo od Sony.

Krom hlavní kamery mám ještě malou kameru či foťák od Sony (Sony ZV-1). Tu používám jako web kameru, propojil jsem ji s počítačem skrz Elgato Cam Link 4K. To je taková malá věcička, co vypadá jako flash disk a funguje tak, že na jedné straně je běžné usb, které strčíte do počítače a na druhé HDMI vstup, který dáte do foťáku a máte web kameru s násobně lepším obrazem než ty nejdražší webkamery.

Tuhle kameru používám, když krom sebe natáčím také obrazovku – třeba když ukazuji, jak používat nějaký online slovník. A upřímně také někdy, když jsem líný nastavovat a umisťovat velkou kameru.

Objektivy

Ty jsou možná ještě důležitější než kamara samotná. Já mám dva:

  • Nejčastěji používám Sigma 17-50mm – je dostatečně širokoúhlý, abych se vešel do záběru a ostří rychle a přesně. I na focení je to moje první volba.
  • Pokud točím něco, kde se pohybuji – třeba když jsem chodil po Londýně a komentoval to – sáhnu po Canonu 10-18mm. Je širokoúhlý, takže se tam vejdu já i to, co ukazuji. Navíc je úplně tichý. Běžně totiž při natáčení v ulicích mám mikrofon přímo na kameře a hlasité přeostřování (které dělá třeba moje Sigma) je pak v záznamu dost slyšet.

Mikrofony

Většinou používám klopový mikrofon. Mám rád ten od firmy Rode. Jeden konec připnu na tričko či košili, druhý dám do mobilu (a ten nezapomenu přepnout do letového režimu).

Když točím něco, kde sedím přímo před obrazovkou a nebo natáčím podcast, tak používám usb mikrofon – opět od firmy Rode. Má super zvuk, zvláště, když do něj mluvíte zblízka.

A na mikrofon mám ještě držák.

Natáčení

Před začátkem natáčení se snažím minimalizovat situace, kvůli kterým bych musel videa natáčet na více pokusů, takže nejprve kontroluji, že

  • veškerá technika je správně zapojená,
  • mám mobil v režimu letadlo,
  • jsou zavřená okna a zatažené žaluzie,
  • já vypadám tak nějak obstojně
  • a že na pozadí budoucího videa není něco, co bych tam nechtěl (jednou jsem v záběru měl toaletní papír a většina pozornosti a následných komentářů mířila k němu).

Koukám do výklopného displeje a snažím se být na správném místě. Na začátku uprostřed a v hlavní části přibližně v jedné třetině. Není to jen kvůli oku lahodícímu zlatému řezu, ale především, aby vedle mě bylo dost místa na zobrazení textu.

A dívám se přímo do objektivu (tedy na diváka), ne do výklopného displeje na sebe. Vypadá to jako detail, ale dělá to divy.

Úvodní intro

Beru ho jako svého druhu kontrakt mezi mnou a vámi – diváky. Co nejstručněji shrnuji, co můžete ve videu čekat výměnou za pár minut vašeho života. Třeba, že vám za 7 minut vysvětlím to, jak správně používat předminulý čas prostý a že na to vážně nic není.

Trápí vás anglické časy a další gramatika? Mrkněte na můj kurz Základy anglické gramatiky od A do Z.

A také nechybí představení, aby i ti, kteří na mě náhodou poprvé narazí, věděli, kdo jsem a co dělám.

Nepodceňujte ve vašich videích budování brandu. Ahoj, já jsem Broňa, nadšený učitel angličtiny z Brna, který pomáhá lidem zamilovat se do angličtiny. Pro někoho známá mantra, pro nového diváka důležité představení.

Hlavní část videa

Zde zužitkuji svůj scénář. Abych řekl vše, co chci, používám několik pomůcek:

  • Pokud u videa sedím, tak si na svém krásném monitoru otevřu hlavní body, které chci zmínit. Případně jenom věty či slovíčka k překladu. Snažím se většinu času koukat do kamery, ale příležitostně sjedu očima k nápovědě.
  • Když u videa stojím, tak si buď nalepím klíčová slova pod foťák (jednoduše izolepou na stativ), případně si prostě vezmu do ruky papír a občas do něj kouknu.
  • Při natáčení video kurzů se Seduem mám čtecí zařízení, ze kterého celý kurz čtu.

Přemýšlel jsem o koupi čtecího zařízení do kanceláře, ale zatím k tomu úplně nevidím důvod a baví mě točit přirozeně, byť občas s chybami a přeřeky. Tím, že se nesnažím (jak jistě vidno) o dokonalá videa, natáčím na jeden zátah a stříhám minimálně. A když mám pocit, že jsem něco hodně pokazil, sjedu celé video znovu. To se mi spíše stává u intra, kde opravdu potřebuji jasně a stručně říct, proč by se na video někdo měl koukat.

Thumbnail

Po nahrávání se ještě několikrát vyfotím. Používám k tomu tento super mini dálkový ovladač Canon RC-6. Snažím se, aby fotografie nějak vyjadřovala to, o co ve videu jde a také, aby v ní byly emoce. Je to trošku trapné (občas trošku víc), ale lidé prostě na takové věci více klikají.

Thumbnaily pak upravuji v Canvě, je to super snadné a zdarma. Většinou prostě jenom kliknu na kopírovat minulý náhledový obrázek, změním fotku a text a je to. Většinou mi to zabere tak pět minut. Super, že?

Tady vidíte výsledek hezky sjednocených náhledových obrázků videí.

Editace videa

Když jsem videa ještě editoval sám, používal jsem program Final Cut a v zásadě jsem jen přidával text k videím.

Dnes pro mě skvěle a spolehlivě edituje videa můj kamarád Šimon. Já mu jen do sdílené složky nahraji dva video a dva audio soubory (intro a hlavní video) a scénář videa, aby měl z čeho čerpat  ukázkové věty nebo slovíčka. Šimon stříhá v programu DaVinci.

Editace zvuku

I zde nedělám nic složitého. Osvědčil se mi program Audacity a v něm funkce Noise reduction. Program je zdarma a je vážně super, takže v něm nahrávám i podcasty.

Upload

Zatímco nahrávám video na YouTube, vyplňuji spoustu důležitých věcí.

  • Název a popisek už jsem zmiňoval na začátku.
  • Thumbnail také.
  • Dále přidávám klíčová slova. Nedělám z toho vědu, prostě se snažím pravdivě zmínit to, co je ve videu.

Broňův tip: Používám také super doplněk do Chromu s názvem vidIQ, který mi navrhuje vhodná klíčová slova. I verze zdarma je super a určitě doporučuji.

Broňův tip: Používám také super doplněk do Chromu s názvem vidIQ, který mi navrhuje vhodná klíčová slova. I verze zdarma je super a určitě doporučuji.

Zveřejnění

Každý vám řekne, že hlavní je publikovat pravidelně. Mým cílem je publikovat jednou týdně v úterý, ale ne vždy se zadaří. Snažím se tím příliš netrápit. Když jdu v úterý večer na pivo, tak to prostě udělám ve středu. Jinak mají ale pravidelnost rádi jak diváci, tak algoritmus YouTube.

Po zveřejnění si vždy vyhradím hodinku, kdy sedím u počítače a odpovídám na otázky a reaguji na komentáře. Proč do toho časově investovat?

  • Mám rád své diváky a rád s nimi komunikuji. Je to inspirativní a příjemné.
  • Když odpovídám, mají diváci větší motivaci mi napsat.
  • Komentáře posilují algoritmus a tedy potenciálně zvyšují dosah videa.

Zároveň sdílím video i na dalších sociálních sítích, typicky na Facebooku a LinkedInu.

Natáčení videí skutečně není velká věda. Pokud tedy máte něco, co chcete se světem sdílet, a láká vás video-forma, určitě se do toho také pusťte.

Moc držím palce při vaší tvorbě!

>> Občas na téma natáčení videí pořádám webinář. Pokud chcete, můžete si ho dát na seznam přání a až vypíšu nový termín, dostanete od Naučmese.cz echo e-mailem. <<

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!