Přeskočit na obsah

Učení se angličtiny je jako…

Váháte, k čemu přirovnat osvojování si angličtiny? Sepsal jsem pro vás 4 příměry, které vám kromě úsměvu na tváři přinesou i tipy, se kterými angličtinu zahrnete do rutiny každodenního života.

Sport

Při fotbale (pokud tedy hrajete jen pro potěchu a ne profesionálně) se primárně soustředíte na to, abyste dali gól. Přemýšlíte, kam běžet, jak kopnout, jak vyhrát. Ale už nemyslíte na to, jak se pohybuje levá a pravá ruka či noha. Neztrácíte se v detailech a jednotlivostech, pracujete s celkem.

Nepřemýšlíte o tom, že na míč se nesmí sahat rukama a že nesmíte hrát mimo ty bílé čáry. To vše je po chvíli automatické. A to je právě náš cíl – abychom i v cizím jazyce (v našem případě v angličtině), dělali tyhle malé věci automaticky. Prostě přijdete na (jazykové) hřiště, jednoduše hrajete (mluvíte) a maličkost (chyby a detaily) neřešíte. 🙂

Řízení

Učení se nového jazyka je vlastně hodně podobné řízení auta. Vzpomínáte si, jak moc jste se na to zpočátku museli soustředit, jak těžké se zdálo ovládat ve stejnou chvíli volant, pedály, řadící páku a ještě u toho dávat pozor na cestu?

Možná jste měli jako já intenzivní pocit, že se to nikdy nenaučíte. A pravděpodobně jste to stejně jako já zvládli a teď už to děláte zcela automaticky a bez přemýšlení. No, a pokud vytrváte dost dlouho, tak to stejné se stane i s vaší angličtinou. Schopnost komunikovat v cizím jazyku je totiž mnohem více dovednost než „vědomost“.

Lego

Pokud budete skládat něco z těch nejmenších kousků, tak je jasné, že to půjde opravdu velice pomalu. Když použjete kousky větší, tak to půjde (nepřekvapivě) rychleji. A to nás vede k jednomu ze skvělých (a vyzkoušených) způsobů, jak zrychlit svoji schopnost mluvit a také rozumět (zvláště pak rodilým mluvčím).

Používejte (nebo se soustřeďte na) „chunks“ – tedy doslova „kusy jazyka“. Je totiž velmi obtížné mluvit plynule, pokud skládáte věty slovo za slovem.

Co tím myslím v praxi? Jak v hlavě sestavíte třeba tyto jednoduché věty?

  • How are you?
  • What’s your name?
  • I don’t know.

 

Určitě je rychle vysypete z rukávu bez toho, že byste si říkali něco jako „Slovíčko jak se řekne how a v otázce se dává na začátek věty, pak potřebuji sloveso, zde tedy sloveso být, pro druhou osobu jednotného číslo je to are…“. Prostě máte už připravený tento „chunk“ a rovnou ho dáte do konverzace.

>> Mrkněte na sérii článků s konverzačními triky. <<

Tím se vše velmi urychlí a je to plynulejší. Je tedy skvělé si právě celé věty a fráze zapisovat a učit se jednotlivá slovíčka v kontextu, nikoliv vytržené ze souvislostí.

Holení

Učení se angličtiny je jako holení se, když to člověk nedělá pravidelně, tak se to brzy ukáže. Můžete se snažit to maskovat či „okecávat“ jak chcete, jediný pohled (či pohlazení po noze) a hned je vše jasné. Prostě je potřeba to dělat pravidelně, stále a znova. 🙂

Na stejné téma jsem natočil (jako obvykle) také video:

Líbil se vám článek? Podělte se o něj na svých sítích!